• Podcasty
  • S Arenbergerem nejen o medicíně
S Arenbergerem nejen o medicíně
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Je potřeba u porodu lékař?

Každé malé dítě vám řekne, že je to nesmysl, protože děti přece nosí čáp. Přesto jsme si ale v minulosti zvykli, že se při tom lékař vyskytuje. Je to ale opravdu potřeba?

23:46

S Arenbergerem nejen o medicíně

Vydává: Český rozhlas

Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.

Web

Před třemi dny 24:37

Míza. Chytil druhou mízu…

Tak to určitě nebude dnešní téma. Na to si možná někdy příště pozvu nějakého dobrého psychologa. OK. Tak tedy vzestupná míza. Ta na jaře proudí stromy od kořenů k rozvíjejícím se pupenům. Strom dokáže za den prohnat svým kmenem až několik litrů mízy. Tedy botanika? Samá voda. A nejen v míze.

Před týdnem 24:08

Také se váš pes ve spánku směje?

Asi si mu něco vtipného zdá. A co vy? Létáte ve snech jako volní ptáci a nevíte, jak po probuzení přestat? Skončili jste někdy v noci na okenním parapetu a těsně před startem do neznáma jste se probudili? Co je to REM spánek? Chrápe váš partner a je mu nějak pomoci?

Před 3 týdny 21:35

Obsílka nemusí být jen od soudu

Jste v nejlepších letech a objevíte ve schránce dopis, který vás nepotěší? Občas se to stane. Přitom potěšení by přece jen na vaší straně mělo být. Možná vás právě pan docent Suchánek nebo někdo z jeho kolegů zve k sobě. Ale nebude se podle očekávání jednat o dlouhý pohled do očí. Dlouhý možná ještě ano, ale do očí spíš ne.

10. květen 2023 26:19

Už zase musíte? Chce to prevenci

Pánové, na slovíčko. Zvětšená prostata přitlačí močovou trubici tak, že zabrání úplnému vyprázdnění močového měchýře, a proto se toaleta stává stále více oblíbenou místností. Chce to odborníka, který vyšetří a nasadí správnou léčbu. A také zachytí včas případnou rakovinu.

3. květen 2023 19:01

Více potu na cvičišti, méně …

Také znáte to oblíbené rčení vojenských velitelů? A pokud bylo potu méně, pak se voják na bojišti neobejde bez týmu mého hosta z Oddělení hematologie a krevní transfuze.

26. duben 2023 23:04

Příteli chvátej SOS, ať jsem i zítra čím jsem dnes

Chvátáte? Pokud podle písně Můj čas ze seriálu Sanitka, pak jedete k MUDr. Janě Šeblové správným směrem.

19. duben 2023 28:12

Nebojte se zeptat svého gynekologa na menopauzu, radí docent Tomáš Fait

Menopauza není pauza. O tom nás přesvědčí docent Tomáš Fait. Tvrdí, že moderní hormonální substituce neublíží a pomáhá předcházet zbytečným zdravotním komplikacím.

13. duben 2023 24:32

Docent Pavel Studený vrací zrak těm, kteří o něj přišli

Host dnešního podcastu docent Pavel Studený zná všechny taje lidského oka.

5. duben 2023 21:00

Docent Roman Šmucler umí i krásné zuby

V naší republice není moc lidí, kteří by neznali docenta Romana Šmuclera. Začínal jako moderátor v Českém rozhlasu a postupně prošel Českou televizí, TV Nova i Prima. Je autorem námětu na „svůj“ pořad Tabu.