24. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Je doba karantén a chceme se doma cítit dobře. Ukliďte si a ztlumte světla, radí architektka

Architektka Lenka Míková používá kvalitní materiály, hodně barev, autorský design. Jak se dělá krásný interiér? Když je krásný, je i příjemný? A co je její oblíbený kus nábytku?

39:26

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Dnes 37:54

Architekt Josef Smutný koupil zchátralý pivovar v Rudníku. Nechtěl, aby ho někdo zboural

„Je v tom kus architektské nadutosti a ješitnosti,“ říká Josef Smutný o svém rozhodnutí zrekonstruovat starý pivovar. Chce dokázat, že tuhle památku lze zachránit a vrátit jí život.

Před šesti dny 35:13

Když chatu, tak zajímavou. Umělec Jan Fabián je staví

Využije vyhozená okna, sádrokarton i vlnitý plech. Vytváří z něj volné umění i stavby na bydlení. Umělec a architekt Jan Fabián je bytostný recyklátor. „Recyklace je mi blízká a přirozená,“ říká.

11. červenec 2022 40:24

Celé Slovensko se pohnulo. Spolek Čierne diery udělal ze zanedbaných památek trend

Čierne diery jsou populární – na Instagramu mají 44 tisíc sledujících. Vydávají také grafiky, z nichž se stal sběratelský artikl a jsou vyprodané za několik minut. Jejich knih o architektuře se prodá tolik jako knížek z červené knihovny. Přitom se zaměřují na málo známé památky: poválečné stavby nebo staré továrny. Jak to je možné?

5. červenec 2022 37:43

Nadšenci na Slovensku pracují za instituce. I za cenu sebezničení

Vyjeli jsme tentokrát do Bratislavy na průzkum tamní architektonické scény. Architekti Martin Jančok a Michal Janák ze studia Plural mluví nejen o tom, co mají na Bratislavě rádi, ale i o svých experimentálních vilách.

29. červen 2022 39:32

Koupit si byt v paneláku? Může mít neuvěřitelnou kvalitu, říkají architekti Neuhäusl a Hunal

David Neuhäusl a Matěj Hunal jsou architekti, kteří o všem hodně přemýšlejí, ať už dělají trendy bistro, rekonstrukci bytu v paneláku nebo rodinný dům. „Důležitá je čistota myšlenky,“ říká Hunal. Jejich interiéry znají návštěvníci bistra KRO Kitchen v Praze na Vinohradech nebo nového bistra An na Hradčanské. „Šéfkuchaři jsou nejlepší klienti,“ myslí si architekt David Neuhäusel. Proč? I to vysvětluje v rozhovoru.

23. červen 2022 39:48

Best of česká architektura 2020–2021. Co přináší nová ročenka nejlepších tuzemských staveb?

Vyšla ročenka Česká architektura, výběr staveb z posledních dvou let. Letos selekci udělala architektka Pavla Melková a pomáhala jí její dcera, také architektka, Tereza Melková. Společně o nových vydařených stavbách mluvily v Bourání. A nebály se slova krása.

16. červen 2022 39:38

Praha má nový Metropolitní plán. Hájí zájmy obyvatel, nebo developerů?

Jak se má v Praze stavět? Jak vysoké by měly budovy být a kde by měly stát? To určí nový Metropolitní plán. Jak se v něm ale vyznat a na co si dát pozor? O tom mluvíme v Bourání s architekty Tomášem Veselým a Annou Vinklárkovou.

9. červen 2022 37:17

Stará kůže, modrozelená barva a kachlová kamna. Jak v roubence vytvořit romantiku a ne kýč?

Lucie Amossé si s rodinou koupila roubenku, která vypadá trochu jako z filmu. Jak ji filmová architektka upravila? Proč se nebát barev ani vjet na pozemek s bagrem? A kam se vydat do antiku?

25. květen 2022 38:40

Tramvaje neuslyšíte. Vltavská filharmonie bude světová kvalita, říkají odborníci

Praha má návrh Vltavské filharmonie. Od začátku téhle cesty uplynulo už víc než deset let a teď už je jasné, jak bude vypadat a kdo ji bude projektovat. Bude to kodaňské studio BIG architekta Bjarka Ingelse.

19. květen 2022 39:20

Kolik má být doma stupňů a jsou ve vedru lepší rolety, nebo žaluzie? I tohle ví energetický expert

Jelikož většině lidí právě přišel další dopis z plynáren o zvýšení cen, do Bourání jsme pozvali experta na energie. Michal Čejka mluvil o tom, jak za ně ušetřit, ale taky jak rekonstruovat a jak stavět, abychom příští zimy tolik neplatili. A zjišťovali jsme také, proč jsou zateplené domy často tak ošklivé.