19. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Je demokracie v USA v ohrožení?

Profesoři Harvardovy univerzity Steven Levitsky a Daniel Ziblatt se rozpadem demokracií zabývají již více než dvacet let. Oba si myslí, že odpověď na položenou otázku je - ano. Jejich knížku přečetl Pavel Hlavatý.

23:59

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Před týdnem 23:56

Jared Diamond: Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi?

Kniha Rozvrat nabízí vhled do národních krizí a způsobu jejich řešení. Autorem je známý americký vědec Jared Diamond. Přečetl za vás a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.

Před týdnem 23:57

Jak se národy vyrovnávají s krizemi?

Nad tím se v knize s názvem Rozvrat zamýšlí americký spisovatel Jared Diamond. Knížku za vás přečetl a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.

Před 2 týdny 23:57

Nekonečná manipulace s historii, přítomností a vlastně i tak trochu s budoucností

Takový je život v dnešním Rusku a tak ho popisuje knížka Shauna Walkera Ruská kocovina. Pro pořad Ex libris ji přečetl Milan Slezák.

Před 3 týdny 23:58

Alexandr Gogun: Stalinova komanda

Za druhé světové války řídila na Ukrajině Komunistická tajná služba NKVD formování partyzánského odboje vůči nacistům. Knihu přečetl Libor Dvořák.

Před 3 týdny 23:58

Bezohledné uplatňování taktiky spálené země, ničení vesnic, krádeže potravin od obyvatelstva doprovázené loupežemi, opilstvím, násilím a sexuální delikty

Takové bylo počínání sovětských vojáků na Ukrajině v letech druhé světové války. Knížku Alexandra Goguna Stalinova komanda přečetl a v pořadu Ex libris představí Libor Dvořák.

12. červenec 2022 24:01

Stalinův velvyslanec v Londýně aneb Deníkové zápisky sovětského diplomata Majského

Stalinův velvyslanec Ivan Majskij se svými deníkovými zápisky z Londýna vystavil smrtelnému nebezpečí, které představoval tehdejší aparát Sovětského svazu. Přesto se dochovaly. Jde o mimořádná svědectví o mezinárodní scéně před druhou světovou válkou a během ní, z deníků čte Ondřej Houska.

5. červenec 2022 23:58

Útěk z Leopoldova: Komunisté se stali majiteli absolutní pravdy

V magazínu představuje třídílnou publikaci historika Jaroslava Rokoského: Útěk z Leopoldova. V roce 1952 z této obávané věznice uteklo šest politických vězňů. „Šestice mladých mužů běží po poli, zhluboka dýchají, věří, že neuslyší střelbu. Za zády utíkají o život neznámo kam. Za Svobodou,“ stojí v úvodu knihy útěk z Leopoldova věznice, odboj. Ukázky z knihy čte Ivana Machalová, připravila Veronika Kindlová.

28. červen 2022 23:50

Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady

Dokazuje, že na slavné i méně slavné obrazy se nestačí pouze dívat, ale také o nich přemýšlet a hledat skrytá sdělení. Knihu Debry Mancoffové čte Lukáš Hurník.

21. červen 2022 22:55

Jak se malé dějiny Ladislava Štolla úzce propletly s velkými dějinami komunistického Československa

V premiéře literárního magazínu Ex libris budeme číst z monografie historika Vojtěcha Čurdy Ladislav Štoll: Příběh komunistického ideologa a formování československé kultury ve 20. století, kterou nedávno vydalo nakladatelství Academia.