Ex libris
19. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Strážci demokracie musí být politické strany, píšou američtí politologové z Harvardu

Profesoři Harvard univerzity Steven Levitsky a Daniel Ziblatt se rozpadem demokracií zabývají více než 20 let. Impulzem k napsání publikace bylo vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách a pocit ohrožení demokracie.

23:59

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Včera 24:49

Náš „nejčeštější“ skladatel Bedřich Smetana psal své studentské deníky německy

Na tuto knihu si čtenáři počkali téměř půl druhého století. Teprve nyní totiž vycházejí studentské deníky skladatele Bedřicha Smetany z let 1840 až 1847. K vydání je připravila kurátorka pražského Muzea Bedřicha Smetany Olga Mojžíšová spolu s Tomášem Bernhardtem ze Západočeského muzea v Plzni. Rozsáhlou publikaci o více než 730 stranách vydalo v roce 2022 Národní muzeum v Praze.

Před týdnem 23:42

13 objektů z (ne)šťastného muzea: Exponáty z dob komunismu upadají v zapomnění i vzbuzují emoce

V závěru loňského roku vydal Ústav pro studium totalitních režimů soubor případových studií 13 objektů z (ne)šťastného muzea. Publikace je jedním z výsledků několikaletého rozsáhlého výzkumu sbírek Muzea dělnického hnutí v 21. století. Autoři v knize hledají způsob, jak sbírky reliktů z dob komunismu přiblížit v dnešní době muzejním pracovníkům, kurátorů, učitelům i studentům.

Před 2 týdny 23:50

Tomáš Forró: Zlatá horečka. Venezuela jako obraz společnosti před zánikem

Venezuela je země s největšími zásobami ropy na světě, přesto se sem benzín musí dovážet odjinud. Lidé hladoví, žijí v neustálém strachu a po milionech prchají pryč. Vládne tady násilí a chaos. Nefunguje elektřina, internet, nedostává se pitné vody a léků. Kdysi jedna z nejbohatších zemí světa se během pár desítek let pod vládou socialistů propadla mezi ty úplně nejchudší. Vláda splynula se zločinci, armáda s kartely. Jaké jsou důvody rychlého pádu do naprosté anarchie?

Před 3 týdny 24:00

Německo 1989–2021. Jaké jsou úspěchy, problémy a výzvy sjednocené země?

Německo je pro Česko bezpochyby klíčovou zemí. O Německu často mluvíme, ale skutečná znalost jeho předností i problémů, kterým v současnosti čelí, u nás spíše chybí. Vyčerpáváme se buď v nezájmu, nebo v povrchních debatách o údajném německém diktátu v Evropské unii nebo o neschopnosti Berlína dostatečně pomoci Ukrajině.

9. květen 2023 24:00

Unikátní svědectví o předválečném Německu i bídě v pohraničí. Jiří Hejda: V zemi hákového kříže

Když se řekne meziválečná žurnalistika, většina si asi vybaví Ferdinanda Peroutku, F. X. Šaldu nebo Karla Poláčka. Jen skuteční znalci by si vzpomněli na Jiřího Hejdu. Novináře, který zanechal svědectví o prvních letech nacistického Německa, o skutečných náladách a názorech tamních obyvatel. Spolu s jeho texty o zoufalých životních podmínkách českých Němců obývajících pohraničí, vyšly v knížce V zemi hákového kříže. Bída v pohraničí.

2. květen 2023 23:43

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit? Odpověď na tuto otázku hledá ve své knize Bill Eddy

Kniha amerického terapeuta, právníka a mediátora Billa Eddyho Proč volíme psychopaty a jak to zastavit popisuje, jak vysoce konfliktní osobnosti získávají moc, jak jim v tom zabránit a také jak tyto osobnosti včas rozeznat.

25. duben 2023 23:57

„Časy se mění a my se měníme v nich.“ Jak se v časech proměnila Moravská Ostrava?

Ego-dokumenty (deníky, paměti, korespondence) zažívají v posledních letech značný zájem ze strany badatelů a čtenářů, posluchačů, případně diváků, ale i vydavatelů. Pořad Ex libris tentokrát přináší ochutnávky z pamětí věnovaných Moravské Ostravě a jejím obyvatelům. Přenáší nás především do doby přelomu 19. a 20. století a nabízí jedinečnou příležitost stát se součástí minulosti.

18. duben 2023 23:56

Mussolini v mýtu a v paměti aneb proč není nostalgický pohled na fašismus na místě

V Itálii je nyní premiérkou předsedkyně strany, která má kořeny ve fašismu, založili ji bývalí Mussoliniho spolupracovníci. Proč je v Itálii Mussolini stále v mnoha kruzích vnímám nostalgicky, jaké jsou příčiny toho, že se na jeho vládu rozhodně nevzpomíná jako na zcela neúspěšnou, a jde o úspěchy skutečné, nebo domnělé?

11. duben 2023 23:48

Cesta nahoru a zase dolů. To je Jákobův žebřík Ludmily Ulické

Jako po biblickém Jákobově žebříku stoupá hrdina stejnojmenné knihy Ljudmily Ulické Jakov. Nejprve k nebeským výšinám nastupujícího socialismu a poté příčku po příčce klesá do pekla jeho pracovních táborů. Ulická má pro svůj literární předobraz vzor v životním příběhu svého vlastního dědečka. V Ex libris nám tuto rodinnou historii uzavřenou do šestisetstránkového románu přiblíží Libor Dvořák.

4. duben 2023 23:58

Národní mučedníci Fučík a Schlageter. Hrdinský kult byl nástrojem propagandy nacistů i komunistů

Jak se z mrtvého vytvoří hrdina a jak využít lidské tragédie k posílení propagandy? Julius Fučík a jeho německý protějšek Albert Leo Schlageter se v určitém období stali národními mučedníky. Jednoho vzývali nacionální socialisté, druhého komunisté. Jak jejich kulty vznikly a co měly společného? O tom je kniha Stefana Zwickera Národní hrdinové a mučedníci. Albert Leo Schlageter a Julius Fučík, které se věnuje Veronika Kindlová v pořadu Ex libris.