- Podcasty
- Prolomit vlny

Poslechněte si podcast: Je čas začít respektovat, že v práci někdy nedokážeme fungovat na sto procent
V poslední době se stále častěji mluví o menstruačním volnu. S tím, jak se mění přístup například ke chronickým onemocněním nebo k tématu duševního zdraví, je ale čas ptát se, zda zákoník práce dostatečně reflektuje skutečnost, že pracovat se zkrátka nedá vždy a že důvody jsou různé.
Prolomit vlny
Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.
Nešlo jenom o školy, tahle stávka byla politická. Není na tom ale nic špatného
Pondělní stávka ve většině základních a středních škol a stovkách firem ukázala, že se pracující v Česku konečně začínají domáhat svých práv kolektivně a ve vzájemné solidaritě. Další vývoj situace ale závisí na tom, zda veřejnost pochopí, že stávky nemohou být nepolitické.
Hořké výročí argentinské demokracie. Do čela státu usedne estrádní ekonom s extrémními názory
Nedělní prezidentské volby v Argentině vyhrál s necelými 56 % ultrapravicový kandidát Javier Milei. Porazil tak středolevicového kandidáta Sergia Massu. Hegemonie projektu Kirchnerismu po 16 letech končí vítězstvím outsidera, který je občas nazýván El Loco – šílenec. Země, kde inflace už dávno přesáhla 100 % a 40 % společnosti žije pod hranicí chudoby, ukázala, že chce změnu za každou cenu. Prezidentem se stane libertarián Milei a nezabránili tomu ani místní Swifties.
Nejdřív policie, teď soudce. Měli by pomáhat obětem, místo toho si dělají ze znásilnění legraci
„Obžalovaný, chcete říct něco na svoji obhajobu?” ptá se soudce muže, který v noci v parku znásilnil kolemjdoucí. „Kdybych u sebe měl baterku, tak by se to nestalo,“ odpovídá on. I takovéhle vtipy zařadil předseda Nejvyššího soudu do své prezentace o profesní etice. Po policejním prezidentovi je to druhá osoba, která by měla veřejnosti ukazovat, že sexuální násilí je vážný problém. Místo toho ho bagatelizuje.
Práce z lásky je pořád jenom práce. Měli bychom ji tak brát
Ne nadarmo se říká, že práce je lék. Ve svém vlastním životě jsem se opakovaně dostala do situace, kdy ponořit se do obrovského množství úkolů, termínů, schůzek, článků a školení bylo jednodušší, než se zabývat čímkoli, co mě v tu chvíli reálně trápilo. A není to ani tak dávno, když jsem sama sebe naposledy slyšela říkat, že tolik pracovat má smysl, protože práce se na tebe – na rozdíl od některých lidí – nevykašle.
Letní přemítání nad ještěřím a mateřským mozkem
Ve vesničce v podhůří Orlických hor, kam jezdím od dětství trávit léto, visí od června na obecní nástěnce výzva - nenapouštějte bazény, nezalévejte, ve vedlejších dvou vesnicích už musí vodu dovážet. Varování zůstává bez velkého efektu - nikdo se nechce omezit jako první, když voda ještě stále teče. Lidský mozek se do současné podoby vyvíjel tisíce let, na aktuální výzvy 21. století ale zdá se nestačí.
Kniha shrnující havajské požáry vyšla dřív, než dodoutnaly. Napsala ji umělá inteligence?
Na začátku srpna zachvátily Hawaii, především ostrov Maui děsivé požáry. Přírodní katastrofa na sebe strhla pozornost celého světa. Jak už to tak dnes bývá, velká pozornost veřejnosti se sebou přinesla i nechtěné dítko: konspirační teorie.
Bývalý kouč tantry spasitelem argentinské ekonomiky? Krajně pravicový Javier Milei bodoval na sítích
Argentinské primárky v neděli vyhrál poslanec, mediální ekonom a bývalý tantra kouč Javier Milei. S více než 30 % předstihl Sergia Massu, kandidáta takzvaných peronistů a současného ministra hospodářství. V primárkách, které jsou specifikem argentinského systému, občané předvybírají kandidáty pro říjnové prezidentské volby.
Pro každého vlastní síť. Jsou Threads konkurence Twitteru, nebo paralelní sociální bublina?
Nejdřív se tvářili, že se porvou v kleci. Pak jeden z nich navrhl doslova přeměřování přirození. Místo toho si budou přeměřovat svoje sociální sítě. Otázkou je, jestli vlastně ještě veřejnost stojí o sociální síť, na které budou všichni.
Kauza Černický: Problém není ublížený učitel, ale neprofesionální novináři
Výtvarník a pedagog Jiří Černický si stěžuje na údajně hyperkorektní studentky UMPRUM. Jeho stesky už víc než týden sytí internetové debaty. O skutečných problémech současných studentů to ale navzdory prvnímu dojmu neříká zhola nic. Zato je kauza dokonalou studií selhání řady tuzemských novinářů.