- Podcasty
- Houpačky

Poslechněte si podcast: Jde hlavně o to, jestli kolektiv šikanu dovolí. Agrese může být i bojem o přežití, říká odbornice
„Šikana není na českých školách v každé třídě, ale v každé třídě má potenciál. Nikdy to není jen o agresorovi a oběti. Šikana je nemoc celého kolektivu a nejvíc záleží na tom, jestli ji skupina dovolí,“ říká Julie Mastná, odborná garantka organizace Jules a Jim, která pomáhá českým školám řešit šikanu.
Houpačky
Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.
Je zásadní, aby pozůstalý rodič byl objednavatelem pohřbu, říká máma, která ovdověla v 31 letech
„Většina ovdovělých, kterým se snažíme pomoct, jsou mladí lidé, rodiče do pětačtyřiceti let. Přicházejí ale i starší, třeba otcové, kteří mají malé děti z druhého manželství. Pomáháme všem ovdovělým rodičům s nezaopatřenými dětmi,“ říká Petra Glosr Cvrkalová, ředitelka Nadačního fondu Vrba.
Emoce nikdy nelžou. Když je v dětech potlačujeme, přestávají si věřit, upozorňuje psycholožka
„Kde nejsou emoce, tam jsou nemoce.“ Tohle pořekadlo není jen obyčejnou říkankou, podle psycholožky Pavly Koucké nese i důležitou pravdu: potlačování emocí má velmi často negativní vliv na naše zdraví. Co dělá s našimi dětmi, když je nenecháme prožívat život? „Jsou tam nasnadě problémy ve vztazích,“ vysvětluje odbornice v magazínu Houpačky.
Píše mi spousta matek, které jsou na tom jako já. Bojují, aby trauma nepředaly dál, říká Toy Box
„Když vyrostete s tím, že nemáte žádnou hodnotu, ten pocit se násobí,“ říká výtvarnice Toy Box o své zkušenosti se sexuálním zneužitím. To zažila v dětství a trvalo roky, než si na trauma dokázala vzpomenout a začala ho správně léčit.
O tom, že pro každou čtvrtou je to jinak, skoro nemluvíme, říká dula o porodu císařským řezem
„První mýtus, který mě napadá, je ten, že jde o bezbolestný porod,“ říká dula Ivona Remundová. „Když žena předem ví, že její těhotenství skončí císařským řezem, vyrojí se kolem ní spousta nevyžádaných rad a pokusů o útěchu ve smyslu, že to bude aspoň míň bolet. Troufám si říct, že je to naopak, a že té bolesti je tam mnohem víc.“
Počkej, až se vrátí domů táta! Mám napočítat do tří? Strach vyvolávají hlavně bezradní rodiče
„Bezradní rodiče někdy svoje dítě strachem paralyzují, aby je poslouchalo. Nějakou chvíli to asi funguje. Zároveň to výrazně zvyšuje úzkostnost dítěte. Má pak větší sklony na neznámé a nové situace reagovat úzkostí. Bojí se jet na školu v přírodě, bojí se spát samo u babičky,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.
Jeden den dám energii do všeho a jsem super máma, druhý den ležím a nemůžu, říká Veronika s ADHD
„Můj život je chaos. Říkala jsem si, že jsem asi divná. Vloni na podzim jsem se odhodlala a šla si svoji diagnózu nechat potvrdit, nebo vyvrátit. Psychiatrička mi řekla už ve dveřích, že jsem jasná,“ popisuje Veronika Bártová moment, kdy se z ní stala oficiálně máma s ADHD. „Diagnóza byla úleva. Konečně to zacvaklo a říkala jsem si, že konečně vím, co to je.“
Trans děti terčem šikany. Jak se správně zachovat, když vaše dítě zkoumá svou identitu?
Trans a nonbinární děti a dospívající jsou v Evropě podle dostupných dat často terčem šikany. Kromě útoků ze strany spolužáků a spolužaček se jim navíc běžně nedostává zastání od pedagogů a pedagožek. „Jako terapeuti se často setkáváme s lidmi, kteří v dětství zažívali šikanu a nesou si následky,” říká v Houpačkách psycholog a psychoterapeut Miroslav Šubrt, který se queer psychologií zabývá.
Kdybych mohla, obrátím pozornost všech k ovdovělým mladým rodičům a k psychickému zdraví dětí
„Teď se mi po dlouhé době stalo, že jsme na place při natáčení dokumentu o ovdovělých rodičích, brečeli úplně všichni, před kamerou i za ní. Příběhy, se kterými pracuju, mě samozřejmě dojímají. Ale podstata není, že se budu dojímat,“ říká novinářka a redaktorka České televize Lea Surovcová, která už deset let věnuje tématům rodin a dětí.
Se zavedením příkrmů po šestém měsíci neotálejme, dětem klesá zásoba železa, říká odbornice
„V prvním roce života nejde o to, kolik toho dítě sní. Naší úlohou je nabízet pestrost a ochutnávání různých konzistencí, barev i teplot. Množství můžeme nechat na dítěti,“ říká Lucie Zátopková, zakladatelka a autorka blogu detskeprikrmy.cz.