Dopolední host
9. červen 2021

Poslechněte si podcast: Jazzový kytarista Rudy Linka: Čeští muzikanti jsou skvělí. A jestli o tom někdo pochybuje, tak je úplně mimo

Jazz nemůže být mainstreamem. Myslí si to jazzový kytarista Rudy Linka. Jazzové písničky jsou totiž příliš dlouhé na to, aby se hrály v rádiu. Důvodů je ale prý mnohem více. „Jazz by se neměl poslouchat za pochodu. Když jedu autem, tak neposlouchám mé oblíbené umělce. A Když vařím a začnu poslouchat jazz, tak něco připálím,“ říká Linka, který byl dopoledním hostem Rádia Z. Linka v rozhovoru jazz přirovnal k sushi. „Sushi si nikdy nebudeme dávat tak, jako si dáváme knedlíky. Tím nechci říct, že je to něco špatného. Naopak, sushi je úplně úžasná věc. Nikdy to ale nebude mainstream. Stejně tak je to s jazzem,“ vysvětluje hudebník. Cestu k jazzu si podle něj najde jen část lidí. Ta část, která je více otevřená. V Česku je ale jazz okrajová záležitost. „Hrozně mě mrzí, že čeští jazzmani nemají naději se dostat do světa a vydělat peníze. Myslím ale, že v Česku hrajeme dobrý jazz,“ dodává Linka. Za posledních třicet let se podle něj český jazz výrazně posunul. Je to dáno tím, že kultura potřebuje otevřené hranice. Železná opona byla pro kulturu to nejhorší, co se mohlo stát, myslí si Linka, kterého ve studiu přivítal moderátor Nikola Bojčev. Linka je organizátorem Bohemia JezzFestu, největšího jazzového festivalu v České republice, který se koná pravidelně v polovině července. Kvůli pandemii koronaviru nebylo letos ale dlouho jisté, jestli bude možná tuto akci uspořádat. Linka proto přiznal, že má obavy z toho, jestli v tak krátkém termínu zvládnou festival připravit. 

13:29

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Dnes 18:02

Plukovník Endršt a kapitán Kaiser: Osobní strážce už je jenom taková ozdoba. Jeho zakročení znamená selhání prevence

Pro práci osobního strážce je klíčová vysoká komunikační zdatnost. Shodují se náměstek Ochranné služby Policie ČR plukovník David Endršt a mluvčí tohoto útvaru Martin Kaiser. Ve vysílání Rádia ZET popisovali svoje letité zkušenosti. Plukovník Endršt pracuje u ochranné služby 30 let, na starost měl dva české premiéry i zahraniční delegace.  „Dvakrát jsem dělal team leadera tehdejšímu prezidentovi USA Baracku Obamovi.“ Kapitán Kaiser se v tomto ohledu označil za „ochranářské pískle,“ v pozici osobního ochránce pracoval 10 let. Na starost měl zajištění bezpečnosti českých i zahraničních premiérů.

Včera 16:17

Chuť mikrobylinek je občas jiná, než by člověk čekal, říká pěstitel Filip Vašátko

„Zrovna ředkvička chutná jako ředkvička, ale u brokolice je chuť úplně jiná. Mikro brokolici bych přirovnal spíš k listové zelenině než k normální brokolici,” popisuje pěstitel mikrobylinek Filip Vašátko, který byl dopoledním hostem Rádia ZET. „Jsou to malé výhonky. Obsahují dvou a půl až čtyřicetinásobek živin než dospělé rostliny či jejich plody. Jedním z druhů microgreens, který znají asi všichni, je řeřicha,” dodává. 

Před dvěma dny 15:19

Naše elektrická formule má maximální rychlost kolem 120 km v hodině, říká student ČVUT Jan Cába

„Vždycky jezdí jenom jedna formule na čas, nikoliv wheel to wheel. Je to kvůli bezpečnosti a servisovatelnosti vozů. Formule má předem vyznačenou trať ze žlutých a modrých kuželek, která je široká tři metry a je předem neznámá. V prvním kolečku si formule trať projede, v druhém si ji zapamatuje a potom ji projíždí rychleji a rychleji,” popisuje Jan Cába ze závodního týmu studentské formule, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 19:08

Oldřich Pařízek: Několikrát jsem vystoupal na vrchol a skočil dolů. O tom je kniha Chytej!

Oldřichu Pařízkovi vyšla kniha Chytej! – Fotbalové vzlety a pády, kterou psal se sportovním novinářem Janem Paličkou. „Ta knížka rozhodně není poslední. Nejvíc se líbí ženám. Dostávám od nich zprávy, že je to pěkně napsané – slzy, štěstí, rodina, přátelé. Muži by byli radši za senzace, je to podle nich málo peprné. Do těchto interních věcí jsem se ale nechtěl pouštět,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý fotbalový brankář Oldřich Pařízek. 

Před šesti dny 20:15

Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil, říká bývalý detektiv pražské mordparty Jan Štoček

Jan Štoček vydal knihu Vrah je v každém z nás, na které spolupracoval s moderátorkou a spoluautorkou podcastu Opravdové zločiny Lucií Bechynkovou. „Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil. Pak jsme se setkali s paní Bechynkovou a ta mě dokázala přesvědčit. Začali jsme napřed spolu a pak jsem některé příběhy napsal sám,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý pražský detektiv Jan Štoček. „Nechtěl jsem psát o Orlíku. Mně už tam moc prostoru nezbylo,” dodává. 

Před týdnem 16:10

Naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán, říká ředitelka Probační a mediační služby

„Probace je dohled nad lidmi, kteří provádí výkon alternativních trestů na svobodě. Mediace znamená rozhovor mezi pachatelem a obětí o následku trestného činu. Jsme služba nejen dozírající na výkon trestu, ale také nabízíme pomoc obětem,” vyjmenovává Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby. „Vstupujeme do jakékoli fáze trestního řízení a naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán. Pracujeme i s lidmi odsouzenými ve věznicích a připravujícími se na možnost podmíněného propuštění. Pak na ně dohlížíme,” dodává dopolední host na Rádiu ZET. 

Před týdnem 18:10

V každém člověku je indián neboli přirozená bytost, říká Pjér la Šéz

„Člověk se narodí jako indián. To znamená přirozená bytost. Když vidíte malé dítě, vidíte indiány. Akorát pak na sebe nabalí civilizační balast. Ten je pro mě ohromně nezajímavý, protože z něj neplyne nic, co by životu dávalo smysl. Jsou to spíš věci, které mu ho odebírají. Potom věnujeme pozornost něčemu, co se životem vůbec nesouvisí,” myslí si psycholog a umělec Pjér la Šéz, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:05

Koroner musí být ze své podstaty veselý člověk, konstatuje David Tuček

„Koroner musí být lékař. Provádí prohlídku těla zemřelého, pokud dojde k úmrtí mimo zdravotnické zařízení. Stanovuje příčinu a mechanismus smrti a vyplňuje příslušné dokumenty,” představuje svou práci koroner David Tuček, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. „Se smrtí se setkáváme dnes a denně. Je potřeba to vyvážit. Humor musí být černý jako asfalt, protože jinak by se z toho koroner zbláznil. Říkáme tomu duševní hygiena. Koroner musí být ze své podstaty veselý člověk,” doplňuje. 

Před týdnem 18:35

Ladislav Vízek: Fotbalové mistrovství světa vyhraje Francie

„Myslím, že to jde po silných generacích. Momentálně ji nemáme. Na ty předchozí generace nějak nemůžeme navázat. Ještě nějakou dobu nám to asi bude zapovězeno,” myslí si bývalý fotbalista Ladislav Vízek, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. Co by se podle něj muselo stát, abychom si ve fotbale zase polepšili? „Musí se sejít to ‚něco‘, co se sešlo nám. Byli jsme dobrá parta. To se narodí zčistajasna. Měli jsme lepši fotbalové časy, než máme teď.” 

Před 2 týdny 16:13

Martin Ballaty z GULE Food Truck: Handicapovaní jsou u nás plnohodnotní zaměstnanci

„Pracovat s lidmi s handicapem je příjemné poslání. Jsou strašně vděční za příležitost, že můžou plnohodnotně pracovat a bereme je mezi sebe jako sobě rovné. Zároveň nám nikdy neodmítli směnu ani neměli žádnou připomínku na jakoukoli činnost, takže pro mě jako vedoucího sociálního podniku je ta úloha hrozně jednoduchá a hezká,” myslí si zakladatel GULE Food Truck Martin Ballaty, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. „Je to hnací motor a neustálá motivace. Děláme správnou věc,” dodává gulmistr.