- Podcasty
- Host Radiožurnálu
Poslechněte si podcast: Jasná páka, tam každej krásně kráká, smějí se Ambrož s Kollerem. Kapela vydává novou desku
Kapela Jasná páka vydává nové nahrávky a bilancuje 40 let od založení. Jsou to písničky o superstáří, srdečné nelásce, brutálním tlacháním a dramatických ránech. Budou tomu rozumět mladí lidé? „Třeba se k tomu časem dostanou,“ říká David Koller a Michal Ambrož dodává: „Já bych je nepodceňoval.“ Oba muzikanti byli hosty moderátora Vladimíra Kroce.
Host Radiožurnálu
Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.
Nejdřív začínám duší, pak oblékám tělo, říká módní návrhářka. Co znamená slow fashion terapeut?
Hromadění materiálu v šatníku lidem nepomáhá. Snažím se navést mysl klientů a široké veřejnosti k tomu, aby zauvažovali, kolik za rok do oblečení neinvestují, říká módní návrhářka a koučka Kamila Vodochodská, které vzdělává v souvislosti s módou i ve finanční gramotnosti. „V menších skříních mají lidé nainvestováno stovky tisíc korun, a pak často říkají, že musí šetřit.“ Jak vypadají „smysluplnější“ nákupy? A co to znamená módní deprese?
Máme víc sluníčka, kvalita červených vín se lepší. Blížíme se Francii a Itálii, tvrdí moravský vinař
Klimatická změna má zásadní vliv na moravské vinařství, zdůrazňuje moravský vinař řeckého původu Georgios Ilias. Na Pálavě začal vinařit před dvaceti lety a od začátku chtěl jít bio cestou. „Od roku 2011 mám certifikované bio a v tom pokračujeme,“ popisuje. V čem je jeho víno specifické? A jaká je budoucnost tuzemských vín?
Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jaké krmení zvolit
Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?
Ondřej Sedláček: Nosorožík kapucínek nebo tvor žijící v hlubinách studní. I Praha je pestrá džungle
Dobrodružná výprava do městské džungle. Tak zní podtitul nového dokumentárního filmu tvůrců kolem režiséra Jana Hoška nazvaného Planeta Praha. Stejně se jmenuje i knižní průvodce nečekaně pestrou přírodou města. Na obou se podílel zoolog a ochránce přírody Ondřej Sedláček. Jak těžký byl pro vědce žánr filmu? A jaké nejpodivnější zvíře žije v Praze? A co znamená pražský bizár?
Kladruby jsou chrám pro koně, usmívá se šéf hřebčína. Tamní plemeno si objednává i dánská královna
Hřebčín v Kladerubech nad Labem pečuje o starokladrubské koně, tedy plemeno, které je na světě přes 400 let. „Je to v současné době už jediné zachované plemeno na světě, které bylo speciálně vyšlechtěno jako ceremoniální kočárový kůň,“ přibližuje ředitel Národního hřebčína Kladruby Jiří Machek, kterému dánská královna udělila rytířský řád.
Za odsun sovětských vojsk by měl být Kocáb skoro svatořečen, říká Sommerová. Natočila o něm film
Šla jsem tím životem a najednou témata ke mně přilétávala, musí tam být nadšení, vysvětluje dokumentaristka a spisovatelka Olga Sommerová. Její nový film Michael Kocáb – rocker verus politik má premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. „Bylo pro mě podstatné, že jsem se rozhodla film natočit, protože Michala celý život obdivuju. A také protože miluji rockovou i vážnou hudbu.“
Risk se mi líbí, když je relativně pod kontrolou, říká kanoista Chaloupka
Slalomový kanoista na divoké vodě Václav Chaloupka má už ve svých 24 letech titul mistra světa. A teď v německém Augsburgu bude chtít titul obhájit. „Forma je dobrá, poslední měsíc přípravy se podařil a na mistrovství se velmi těším,“ pochvaluje si v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Proč se rozhodl pořádat workshopy pro vodáky? A jak se dají zvládnout kameny a peřeje?
Iveta Svobodová: Kromě vražd mě láká i dění ve společnosti. Třeba to, proč lidi za covidu kradli psy
Je autorkou úspěšných detektivních románů postavených na událostech, které se skutečně staly. Kromě toho píše i divadelní hry, věnuje se úpravě dialogů, režii dabingu a v neposlední řadě i malování akvarelů. Jaký je život spisovatele v dnešní době? Jak obtížné je napsat detektivní příběh? A co čtenáře na detektivkách vlastně tolik láká?
Všestrannost inspiruje, jedno žánrové údolí se může omrzet. Vivaldiho polidšťujeme, říká houslista
Po covidové pauze musejí hudebníci jít publiku naproti ještě více než dřív. „Dneska musím spoustu času věnovat také mladé generaci, protože chceme, aby na nás chodily všechny generace, nejenom ti, kteří mají stejnou barvu vlasů jako já,“ říká houslový virtuos Jaroslav Svěcený organizující Festival hudby na Zámku Dobříš. V jakém světle chce představit Antonia Vivaldiho? A co mu míšení hudebních žánrů dává vzhledem ke klasice?
„Začala válka. A tím se to všechno smazalo.“ Spisovatelka Boučková představuje knihu fejetonů
Když člověk emoci neprožívá, tak ji do psaní nevloží, říká spisovatelka Tereza Boučková, autorka knih Rok kohouta, Indiánský běh nebo Život je nádherný. A nyní vydává další knihu Hodiny tikají, soubor fejetonů za posledních pět let. „Fejetony se mi podařilo napsat nadčasově, je to záznam doby,“ říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Kroce.