Safari
9. duben 2022

Poslechněte si podcast: Jaro v Dětské zoo dvorského safari parku. Zvířata tam můžete nejen pohladit, ale dokonce i nakrmit

Dnešní pohlednici ze Safari parku Dvůr Králové věnujeme zvířatům, která si můžete pohladit a nakrmit. Samozřejmě jen v Dětské zoo a při dodržení určitých podmínek. Za pěkného počasí je tam v ohradách vidět osm desítek ovcí, koz a telat Zebu, o které se už léta s láskou stará Dominika Stempa. Poskakující a chvílemi i hlučná drobotina zaujala i redaktorku Danu Voňkovou a určitě zaujme i vaše děti.

03:13

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Dnes 03:09

Zelené klíčky z „kosmické“ laboratoře. Nejzdravější potrava na jídelníčku dvorského safari parku

Minule jsme si v Safari parku Dvůr Králové prohlédli zařízení nové zelené laboratoře. Ve stojanech tam na 192 plastových tácech roste i v této době nejzdravější potrava pro zvířata, jakou si umíme představit. Laboratoř je součástí zoo a tak se zelené kostky krmení „servírují“ zvířatům maximálně čerstvé.

Před týdnem 03:16

Safari Park Dvůr Králové je první zoo ve střední Evropě v produkci zeleného krmení z obilních klíčků

V nové laboratoři sklízí Safari Park Dvůr Králové denně okolo 120 kilogramů zelené hmoty, kterou nabízí hrochům, hrošíkům, štětkounům, ale i primátům a impalám. Zjistit, co všechno do takové laboratoře patří, se v doprovodu vedoucí oddělení výživy dvorského safari parku Moniky Ptáčkové vydala redaktorka Dana Voňková.

Před 2 týdny 03:18

Podobá se čápovi, má černé peří, zvláštní zobák v podobě louskáčku a podivné jméno - zejozob africký

Představíme vám zvláštního opeřence, zejozoba afrického. A zároveň povyprávíme příběh o tom, jak obtížný je odchov jednoho z mnoha afrických potravních specialistů. Do Pavilonu Ptačí svět v Safari parku Dvůr Králové na Trutnovsku se za chovatelkou Helenou Hubáčkovou vypravila redaktorka Dana Voňková.

Před 3 týdny 03:13

Námaha vydaná při zbavování strachu tučňáků z nového prostředí se dvorskému safari parku vyplatila

Použít na břeh kolem bazénu drobný kačírek, písek nebo kameny? Takové a mnoho dalších problémů řešili v uplynulých zhruba čtyřech měsících chovatelé tučňáků brýlových v Safari Parku Dvůr Králové. Většinou byli tučňáci vidět ve vodě, teď se ale zdržují i na břehu.

29. říjen 2022 02:53

Areál dvorského safari parku vyzdobený dýněmi vytváří nevšední atmosféru. Pochutnali si i štětkouni

Safari Park Dvůr Králové v neděli 30. října ukončí program letošního Týdne duchů. Areál zoo ale i nadále zůstává vyzdobený dýněmi nejrůznějších tvarů, které mu dodávají nevšední podzimní náladu. Oranžové dýně se ale staly také netradiční pochoutkou pro zvířata.

22. říjen 2022 03:15

Vzácné mládě fosy provází do výběhu ve dvorském safari parku sameček místo samičky. Řekneme vám proč

Je čas zastavit se v Safari parku Dvůr Králové. Dnes se s reportérkou Danou Voňkovou podíváme do očí krásné fose z Madagaskaru. Nikde jinde na světě tuto šelmu ve volné přírodě nepotkáte. Ve dvorském safari parku chodí zatím běžně do volného výběhu u pavilonu Ptačí svět fosí sameček a od chovatelky Kateřiny Bílkové se dozvíte, proč ho nedoprovází jeho partnerka.

15. říjen 2022 03:14

Víte, že netopýři mají po celý letošní rok svátek? A s nimi současně také jejich bratranci kaloni

Rok 2022 byl vyhlášen Rokem netopýrů. I jejich bratranců kaloňů. Rozhodli o tom odborníci, kteří zjistili, že oba tyto druhy patří mezi ohrožená zvířata. Početní stavy netopýrů lidé decimují navzdory tomu, že jim roznášením semen stromů pomáhají při zalesňování pralesů. Netopýři a kaloni přivedli redaktorku Danu Voňkovou také do Safari Parku Dvůr Králové.

8. říjen 2022 03:11

Ve Dvoře Králové se narodila dvojčata levharta perského. Matka první kontrolu dovolila až po měsíci

Safari Park Dvůr Králové se těší z dvojčat perských levhartů. Venku je uvidíme v zimních měsících-teď si zatím užívají klidu v zákulisí pavilonu šelem, svědomité péče matky Banu a samozřejmě odborného dohledu ošetřovatelek. Malí levharti patří k velmi cenným mláďatům. V posledním roce se je totiž nikde jinde na světě nepodařilo rozmnožit, což potvrdila zooložka Gabriela Linhart redaktorce Daně Voňkové.

24. září 2022 03:12

Nového samce přímorožce šavlorohého ve Dvoře Králové určitě nepřehlédnete. Jeho rohy měří jeden metr

Není tajemstvím, že úkolem zoologických zahrad je vracet do volné přírody ohrožená zvířata. Safari park Dvůr Králové teď usiluje o to, aby podpořil stavy v podstatě vyhynulého přímorožce šavlorohého. Od evropského koordinátora získal pro svých šest samiček čiperného samce a tak se po delší době těší na mláďata.

17. září 2022 03:18

Na světě je dalších pět embryí nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Záchrana pokračuje

Tři roky po svém ustavení dosáhlo konsorcium BioRescue na záchranu severních bílých nosorožců pomocí technologií asistované reprodukce mimořádného úspěchu: Po desátém odběru oocytů (nezralých vaječných buněk) samici severního bílého nosorožce Fatu vyprodukoval mezinárodní tým pět nových embryí.