Úžasné životy
15. květen 2022

Poslechněte si podcast: Jarmila Novotná podle operního pěvce Adama Plachetky

Výjimečná žena s výjimečným hlasem a výjimečným osudem. Učila se u Emy Destinnové, ale úspěch slavila i u filmu. Ve své době jí ležel svět u nohou, ale doma se k ní neznali. Republiku musela prvně opustit kvůli nacistům. V zahraničí za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně. Nehodila se ale ani vládnoucí straně po válce. A tak emigrovala podruhé. Lidé doma na ni měli zapomenout.

24:40

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před čtyřmi dny 24:02

Ilja Hurník podle Marka Ebena

Ilja Hurník proslul především jako popularizátor hudby a významná je dodnes i jeho pedagogická činnost. Stejně úspěšný byl i jako literát. Je autorem mnoha knih i divadelních a rozhlasových her. Na jeho slezské kořeny, specifický smysl pro humor i na to, jak se vyrůstá v rozvětvené muzikantské rodině, bude v Úžasných životech vzpomínat Marek Eben.

Před týdnem 24:54

Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové

Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?

Před 2 týdny 24:16

Vladimír Dvořák podle Davida Krause

Vladimír Dvořák byl výjimečnou tváří československé televizní zábavy druhé poloviny dvacátého století. Herce, textaře, konferenciéra a moderátora si lidé nejvíce spojují s televizním pořadem Televarieté, kde zářil společně s Jiřinou Bohdalovou. V Úžasných životech na něj zavzpomíná muzikant David Kraus, pro kterého byl Vladimír Dvořák v mnoha směrech vzorem. Autorka: Lenka Nechvátalová

30. říjen 2022 24:38

Ferdinand Havlík podle Pavlíny Filipovské

Ferdinand Havlík. Kapelník, klarinetista a příležitostný herec, byl jedním ze zakládajících členů divadla Semafor. Svou mimořádnou existenci zahajovalo premiérou hry Člověk z půdy, od které právě dnes uplyne 63 let. Byla u toho i zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská, která v dalším dílu cyklu Úžasné životy zavzpomíná právě na Ferdinanda Havlíka.

23. říjen 2022 24:59

Ota Pavel podle Slávky Kopecké

Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.

16. říjen 2022 24:35

Adina Mandlová podle Kláry Cibulkové

Byla krásná, měla talent a úspěch, ale také prořízlou pusu a i kvůli tomu spoustu potíží. Někdejší hvězda stříbrného plátna Adina Mandlová dobře znala život v luxusu i ve vězeňské cele. V dokumentu z cyklu Úžasné životy se o ní rozpovídala herečka Klára Cibulková, která Adinu ztvárnila v divadelní hře pražského Švandova divadla Pankrác 45.

2. říjen 2022 24:01

Michal Pavlata podle Ondřeje Vetchého

„Měl v sobě chlapeckost, hravost, humor, ale i zranitelnost,“ říká o svém „pavlatátovi“ jeho životní přítel a kolega z Činoherního klubu Ondřej Vetchý. Pro Pavlatu byl typický černý klobouk s šálou kolem krku a pruhované triko. Ondřej Vetchý se zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v Pavlata v anketě Neviditelný herec.

25. září 2022 24:43

Onkolog Josef Koutecký podle Daniela Stacha

„Nepotřebovali jsme mnoho setkání, aby mě uhranul. Přečetl jsem všechny rozhovory, které kdy dal, četl jsem všechny knížky, které jsou s ním spojené, držel jsem v ruce jeho Mladého biologa a měl jsem to štěstí, že jsem se s ním mohl bavit osobně,“ vzpomíná moderátor Daniel Stach na významného hosta svého pořadu Hyde Park Civilizace Josefa Kouteckého.

18. září 2022 24:06

Dana Zátopková podle Barbory Špotákové

Oštěpařka Dana Zátopková zasvětila atletice celý svůj život i díky manželství s Emilem Zátopkem. 19. září 2022 uplyne 100 let od jejího narození. V Úžasných životech na ni proto zavzpomíná její následovnice, trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková. Proč Dana Zátopková nejprve nechtěla dát souhlas k natáčení filmu Davidu Ondříčkovi? Co pro ni znamenalo legendární koště, které Emil zhotovil z jejího oštěpu?

11. září 2022 24:59

Tomáš Garrigue Masaryk podle Pavla Pafka

„Jako lékař vidím pana prezidenta Masaryka jako vzor životosprávy. Štíhlý až asketický, sportovní typ člověka, velmi skromný, nedával nikdy najevo své bohatství. Žil skromně,“ vypráví o první hlavě československého státu T. G. Masarykovi profesor Pavel Pafko.