Šatníky
2. červen 2021

Poslechněte si podcast: Japonské sekáče a dětské kabelky: S gamerkou a moderátorkou Naomi Adachi o módě v Tokiu a v Praze

Gamerka, moderátorka a herečka Naomi Adachi bydlí v malé garsonce na Letné v Praze. Na nájmu ušetří, ale v módě si dopřeje luxus. „Líbí se mi limitované edice značkových kabelek, které vznikají speciálně pro japonský trh. Kupuju je nejčastěji v sekáčích, ale mám už i jednu novou. Legrační je, že je vlastně dětská, protože dospělácké ceny jsou na mě ještě příliš vysoké,“ říká Naomi a ukazuje nám kabelku s obrázky kočiček a květin od populární japonské ilustrátorky.

30:57

Šatníky

Vydává: Český rozhlas

Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání. Hledáme odpovědi na to, co dnes móda pro lidi znamená, jakou má hodnotu a co o nás prozrazuje.

Web

Včera 24:51

Moje citlivost není slabost. S designérkou Annou Tran o panenkovském stylu a sebevědomí

„Dlouho mi trvalo, než jsem přijala sama sebe, takovou, jaká jsem. Jsem citlivá a musela jsem si postupně dojít k tomu, abych se kvůli tomu necítila jako slabší jedinec,“ říká designérka Anna Tran. Poslechněte si, jak našla cestu k romantickému oblékání, jaký kluk jí zásadně změnil pohled na módu a čím ji ovlivnilo dětství na Moravě.

25. říjen 2023 28:29

„Oblékám se jako pekelnice.“ S designérkou Kateřinou Hynkovou o módě pro film a pro život

„Můj šatník je pekelnický, většina je černá a červená,“ směje se Kateřina Hynková. Popisuje, jak její styl inspirovala ilustrace s názvem Pokoj od Tin Can Forest. Absolventka UMPRUM se živí navrhováním filmových kostýmů. Svůj osobní šatník v ďábelské červené a černé si šije sama na míru. „Mám ráda přípravy a krejčovina mě baví. Když se chystám na nějakou zajímavou příležitost, klidně měsíc si po večerech šiju něco speciálně pro ni.“

26. září 2023 35:44

„Vyhlížím rappera v minisukni!“ O revoluci v módě i v našich hlavách s umělcem Bystríkem Klčem

„Toto jsem si koupil na protest proti svému strachu,“ říká Bystrík. Džínová sukně ve stylu nultých let na něj vykoukla v sekáči v malém městě na Slovensku. „Zkusil jsem ji a seděla na milimetr, perfektní. Cítil jsem se tak sexy! Ale s těžkým srdcem jsem ji dal zpět. Říkal jsem si: A kam bys ji nosil a co když se ti něco stane? Ale pak jsem si řekl: Ne! Kupuju jí na protest!“ Poslechněte si podcast s umělcem Bystríkem Klčem o revolucích v pánské módě a o hledání identity.

12. září 2023 33:01

České chalupářství trenduje i v Londýně: fotografka Johana Kasalická miluje outdoor

„Kombinovat outdoor a urban styl je momentálně dost trendy. Takže řada mých věcí z dětství, které jsem strávila na chatě, je relevantní i v Londýně,“ popisuje Johana Kasalická. Fotografka, která stojí za nezávislým magazínem Nový zine. Už pět let žije v Británii a pracuje v luxusní módní značce. Poslechněte si, jaké outdoorové klasiky jí ještě v práci projdou a jaké už ne.

6. září 2023 34:17

Z Fashion Weeku do šatníku. Jak nás obleče mladá návrhářská generace?

Podcast Šatníky se tentokrát natáčel v budově historické elektrárny v pražských Holešovicích. Industriální chrám z přelomu 19. a 20. století totiž hostil pražský týden módy, Mercedes-Benz Prague Fashion Week. A v Šatnících se dozvíte, jaké trendy zamíří z přehlídek do českých ulic nebo kdo z nastupující generace české módy nejvíc zazářil.

25. červenec 2023 35:51

Díky dragu mám zdravější vztah k tělu. Kostýmy Miss Petty tvaruje hudba a přátelství

„V civilu si užívám, že můžu ubrat a být šedá myš. Baví mě vzít si obyčejné triko a džíny. V dragu se naopak chci barevně vyřádit a vyjádřit svou osobnost,“ říká David, který na natáčení přišel takzvaně „out of drag“, v bílém triku a černých kraťasech. Přinesl ale velký kufr plný kostýmů, ve kterých vystupuje jako Miss Petty. Probíráme se pestrobarevnými extravagantními outfity a rozebíráme, jak se v nich odráží vztah k tělu, drag, hudba a přátelství.

28. červen 2023 26:01

Oblékám se tak, jak maluju. V šatníku umělkyně Lu Jindrák Skřivánkové

„Řeším oblečení tak, aby zapadalo k tomu, co dělám. Dřív jsem třeba chtěla vypadat jako romantická maminka, ale to už mě opustilo. Teď chci nosit výrazné oblečení, které lidi třeba i vyvede trochu z míry,“ popisuje umělkyně Lu Jindrák Skřivánková. Setkáváme se v ateliéru plném výrazně barevných obrazů a abstraktních soch. Probíráme módní kousky, které Lu obléká na zahraniční umělecké veletrhy, ale i na svatby přátel.

14. červen 2023 32:25

Greenfluencerka Natália Pažická: Vyházet půl šatníku není udržitelné

„Před sedmi lety jsem si řekla, že už si nikdy nic z fast fashion nekoupím. A skutečně jsem si tam sedm let nepořídila ani ponožku. Ale s tím, co už jsem ve skříních měla, dál pracuju. Udržitelnost neznamená, že musíte vyhodit všechny věci z řetězců. To je blud,“ říká Natália Pažická. Známá greenfluencerka, která se o odvrácené straně módního průmyslu přesvědčila na vlastní oči při práci v Číně, rozebírá v Šatnících příběhy svých nejoblíbenějších kousků oblečení.

31. květen 2023 28:55

Sneakers a sako. Johana Bázlerová o českém smart casual a trendech

„Smart casual outfity ráda rozbíjím něčím výrazně barevným nebo teniskama. Přestože to je velmi často trnem v oku různým Twitterovým kritikům. Některé pány na českém internetu stále ještě pohoršuje to, když si někdo vezme tenisky k saku,“ směje se Johana Bázlerová. Vedle tvorby žurnalistické platformy Jsem v obraze pracuje v českém Senátu a říká, že místní prostředí ještě není připravené na oblékání ve stylu finské političky Sanny Marinové.

16. květen 2023 24:21

Šaty jsou moje vzpomínky i terapie. Režisérka Kateřina Kořínková Sobotková módu nepodceňuje

„Šatník je můj osobní archiv,“ říká režisérka Kateřina Kořínková Sobotková. Ve skříních má řadu unikátních kousků, které jsou v první řadě vzpomínkou. Od dospívání v devadesátkách má slabost pro sekáče a čas ukázal, že už jako maturantka měla neomylné oko nejen pro vintage, ale i pro kvalitní a lokální fashion design. Poslechněte si, jak se do jejího šatníku dostaly první návrhářské šaty a kdy začala brát v potaz i terapeutickou rovinu módy.