• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Japonci si oblíbili české pivo. Vaří ho z českých surovin, skoro jako originál

Sejde se česká diplomatka a kanadský sládek v japonské hospodě a pijí pivo z českého chmele. To není začátek vtipu, jak by se mohlo možná zdát, ale scéna z reálného života v Tokiu. V Japonsku totiž mají čtyři velké pivovary a ani jeden z nich se neobejde bez českého chmele a sladu. A oblíbily si je i místní minipivovary. Chmel a slad jsou tak po krmivech do Japonska nejčastěji dováženými českými zemědělskými surovinami.

03:27

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Včera 02:57

85 let od bitvy o Británii: Nejúspěšnějším pilotem byl Čech Josef František

Ve čtvrtek 10. července uplynulo 85 let od začátku letecké bitvy o Británii. Pro nacistické Německo představovala první porážku v tažení Evropou. Výkon pilotů tehdy zhodnotil britský premiér Winston Churchil slovy: „Ještě nikdy v historii lidských konfliktů jsme toho tolik nedlužili tak malé hrstce lidí.“ Bylo mezi nimi i 88 Čechoslováků včetně pilota RAF Josefa Františka – hrdiny, na kterého se doma téměř zapomnělo.

Před dvěma dny 03:32

Češi Záhřebu, Záhřeb Čechům. Výstava v metropoli Chorvatska představuje český podíl na rozvoji města

Stejně jako v Praze narazíte na Záhřebskou ulici, najdete i v hlavním městě Chorvatska ulici Pražskou. A nejen to. Do dějin i současné podoby chorvatské metropole jsou vetkaná také známá i méně známá jména českých osobností. Návštěvníkům Muzea města Záhřebu to teď připomíná nová výstava s názvem Češi Záhřebu, Záhřeb Čechům.

Před třemi dny 03:39

Ráno postavit, večer rozebrat, v noci přestěhovat. Tour de France je jeden velký pojízdný cirkus

Cyklisté na Tour de France už mají za sebou první závodní týden. Projeli stovky kilometrů v severní Francii i v Normandii. V neděli odpoledne je čeká etapa u bran Francouzského středohoří a v následujících dnech se přesunou na jih do Pyrenejí. Kamkoliv slavný cyklistický závod přijede, tam ho čekají tisícovky lidí, kteří podporují závodníky bez ohledu na rozmary počasí.

Před týdnem 03:43

Muzeum US Air Force stojí na místě, které vybrali bratři Wrightové. Vystavuje i bombardér z Nagasaki

Největší koncentrace bojových letadel dnes naštěstí není v žádné krizové oblasti světa, ale v muzeu amerického vojenského letectva ve městě Dayton ve státě Ohio. Právě tam, kde dnes stojí jedna ze základen vzdušných sil Spojených států, kdysi zkoušeli své první stroje bratři Wilbur a Orville Wrightovi. Milovníkům letecké techniky nestačí ani celý den, aby si prošli všechny tamní hangáry.

Před týdnem 03:59

Víno a plíseň v symbióze. Slovenský Tokaj překvapí plesnivými sklepy i svěžím vínem

Tokajské víno je pro většinu z nás synonymem pro sladká bílá dezertní vína původem z Maďarska. Menší část historické vinařské oblasti Tokaj ale v roce 1918 po vytyčení nových hranic připadla Československu. Dodnes tam pěstují tokajské odrůdy jako Furmint, Lipovina nebo Muškát žlutý a o staletí staré řemeslo patřičně pečují. Slovenští vinaři z Tokaje už taky desítky let trpělivě vysvětlují, že tradiční tokajské vůbec nemusí odpovídat zažitým představám.

Před týdnem 03:11

Chystáte se o prázdninách na Balt? Neberte si do moře nafukovací jednorožce, radí místní záchranáři

O Polsku se často mluví jako o budoucím novém Chorvatsku. Každým rokem tam na dovolenou míří více Čechů. Jedním z hlavních lákadel jsou bílé písčité pláže omývané Baltským mořem a na popularitě rychle nabývají i polská jezera. Dovolená u vody ale má svá rizika. V Polsku každoročně utone okolo 500 lidí a příčinou bývá hlavně nezodpovědné chování, včetně například užívání alkoholu. Každoročně před ním varují polští dobrovolní vodní záchranáři, kterým právě začíná nejvíc práce.

Před týdnem 03:31

„Bruno má silné tělo, Simone je sladká a štíhlá.“ Kavárník pojmenovává kávové směsi po svých známých

Začalo to jako modelový příklad v diplomové práci. Pak si Peter Demmel řekl, že by jeho kavárna s pražírnou nemusela zůstat jen na papíře. Dnes v domě nedaleko lichtenštejnského Vaduzu vyrábí desítky kilogramů kávy denně a jeho kavárna je vyhlášená nejen v regionu, ale taky za oceánem.

Před týdnem 03:52

Folklor není raketová věda. Mistr z Podpolaní obnovil tradiční řemeslo a naučil se sám vyrábět kroje

Vyrobit slovenskou valašku, folklorní klobouk nebo opasek vyžaduje poctivou ruční práci. Staří mistři folklorních řemesel si ale své umění často žárlivě střežili a pozorovat je při práci bylo téměř nemožné. Mladší generace tak na Slovensku musela po tradičních postupech a speciálních fíglech mnohdy dlouze pátrat. Jak ale říká mistr Stefan Hukeľ, co lidé vymysleli, to člověk vyrobí. Díky němu se na Podpolaní na středním Slovensku podařilo obnovit výrobu tradičních klobouků.

Před 2 týdny 03:17

Před sto lety sci-fi, dnes realita. Věděli jste, že myšlenka samořiditelného auta má české kořeny?

Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.