Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Jan Vávra: Ovlivnila vláda volbu prezidenta?

Českou republiku zmítají emoce a veřejnost se mobilizuje do bitvy, jakou již dlouho nepamatujeme. Zatím úplně netušíme, kterému kandidátovi vypjaté emoce pomohou a kterému spíš ublíží. Podle posledního průzkumu pro Český rozhlas týkajícího se volební účasti se zdá, že oba kandidáti vzbudili zájem o politiku i u mladých lidí. Pouze naše vláda se tváří, jako by se jí volba prezidenta netýkala. Přitom budoucí prezident může její vládnutí dost zkomplikovat.

03:53

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Včera 03:51

Matěj Schneider: Biden, Trump, tajné dokumenty a další ubíjejcí skandál v zemi závislé na utajování

Washington zažívá další skandál ohledně nepravomocného zacházení s utajenými dokumenty. Několik várek dokumentů bylo totiž nalezeno jednak v domově současného prezidenta Joea Bidena v Delawareu, jednak v jeho bývalé kanceláři v think-tanku Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement. Když Bidenovi právní zástupci na dokumenty narazili, zkontaktovali úřady a dokumenty jim předali. Vše teď přezkoumává americké ministerstvo spravedlnosti.

Včera 03:44

Kateřina Perknerová: Co se děje pod hladinou volby

Není větší politické události, než je prezidentská volba. Takřka intimní vztah mezi voličem a jednotlivými kandidáty činí z tohoto typu hlasování akt, který zvedá lidi ze židlí a žene je k urnám. Ústavní právníci a komentátoři si mohou hlasivky umluvit, když vysvětlují, že v systému parlamentní demokracie prezident netřímá kormidlo reálné moci, avšak není to nic platné.

Včera 03:16

Daniel Kroupa: Antikomunisté chodí k volbám!

Poté, co do druhého kola prezidentské volby postoupili dva bývalí komunisté, ozvaly se hlasy některých zásadových antikomunistů, že jim svědomí nedovolí hlasovat ani pro jednoho z nich a že proto raději zůstanou doma. Svědomí má být zajisté hlavním arbitrem lidského jednání a nesluší se proto nikomu druhému do něj zasahovat.

Včera 03:41

Petr Fischer: Česká euroschizofrenie

Zavedení eura je politická, nikoli ekonomická otázka, zní mantra všech debat o společné evropské měně v České republice. Přesto se většina debat na toto téma zvrhne v sérii dokazování, že euro je pro Česko ekonomicky nevýhodné.

Včera 26:00

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Česká euroschizofrenie. Co se děje pod hladinou volby. Proč váhal německý kancléř s dodávkou tanků pro Ukrajinu? Biden, Trump, tajné dokumenty a další ubíjející skandál v zemi závislé na utajování. Antikomunisté chodí k volbám.

Před dvěma dny 02:50

Petr Holub: Spotřebitelé objevili důvod k lepší náladě

Lidé už vnímají okolní svět o něco víc reálně. Takový optimistický závěr lze odvodit z jednoho z průzkumů, které si veřejnost zvykla přehlížet. Zjišťovat náladu spotřebitelů je úkolem většiny výzkumných agentur, výhodou však je fakt, že spotřebitelské postoje šetří také Český statistický úřad, který své výsledky zveřejňuje.

Před třemi dny 04:05

Petr Janyška: Francouzští socialisté bojují o přežití

Příběh francouzských socialistů se jako vejce vejci podobá příběhu české ČSSD. Dlouhá léta byli vládní stranou, určovali politiku země, měli kompetentní ministry, stovky starostů a tisíce radních. Posledních pár let se ale potácejí na hranici klinické smrti. Rok od roku jim ubývají členové (dnes jich je jen 23 tisíc) a prohrávají jedny volby za druhými.

Před třemi dny 03:02

Kamila Pešeková: Frustrace Slováků nahrává opozici. Předčasné volby se budou konat na podzim

Slovensko už ví, kdy se budou konat předčasné volby. Na termínu 30. září se dohodly strany dosavadní vládní koalice. Ta od podzimu ztratila většinu v parlamentu, a proto nebyla schopna standardně fungovat. Příčinou byly nejen osobní neshody a vnitřní spory, ale i současná složitá ekonomická a politická situace v zemi.

Před třemi dny 03:18

Ondřej Konrád: Nejasná váha TV duelů

Těžko zpochybňovat, že konečný výsledek obou prvých přímých voleb hlavy státu značně ovlivnily mohutně sledované debaty finalistů na obrazovkách televizí. Skoro určitě tomu tak bylo v roce 2018 a do značné míry i o pět let dříve. Z čehož by se dalo usuzovat, že se to bude opakovat i letos. A dlouho se s tím také napevno počítalo.

Před třemi dny 25:55

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Babiš mluví jinak k českým voličům, jinak k zahraničním partnerům. Rozhodnou i tentokrát prezidentskou volbu televizní duely? Předčasné volby na Slovensku. Polsko bouchlo do stolu. A uvolnilo cestu Leopardům na Ukrajinu. Francouzští socialisté bojují o přežití. Glosa: Kdo si na tom nahrabe?