Ponte reports
25. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jan Píša – geograf: Důležité je lidi správně motivovat

Geografii na Mostecku, ale i v celém Ústeckém kraji vnímá můj dnešní host jako velmi zajímavou. V rámci své disertační práce zpracoval výzkum lidí, kteří pozitivně mění Ústecký kraj a rád by se o něj podělil se širokou veřejností. Ve středu 26. 9. proto ve spolupráci s katedrou UJEP v Ústí nad Labem pořádá workshop s názvem „Co můžeme udělat pro Most“. Můžeme udělat hodně, důležité je chtít a správně, především mladé lidi motivovat. Nenechte si ujít dnešní rozhovor v Ponte reports a zároveň workshop v St. Lucia Kasárna Most ve středu 26. 9. od 17:30.

20:18

Ponte reports

Vydává: Ponte Records

V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.

Web

Dnes 14:30

FOLKLOR ŽIJE: Krušnohorské betlémářství

V současné době v rámci Ústeckého kraje působí volné sdružení řezbářů-betlémářů, kteří navazují na historickou tradici krušnohorských jesliček. Nejvíce jich působí na Chomutovsku a Mostecku. Kam až sahá historie betlémů v Krušných horách? Jakým projevem bylo stavění betlémů v kostelích? O historii i současnosti krušnohorského betlémářství hovoří Jan Hirsch, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Včera 22:20

Zita Benešová – herečka: Vždycky jsem byla mostecká herečka

Patří mezi nejoblíbenější herečky mosteckého divadelního souboru. Několikrát získala Cenu diváka a to jak za komediální, tak i dramatické role. Ráda vzpomíná na své začátky v mosteckém divadle, kdy byla obklopena skutečnými divadelními bardy. Mostecký soubor si pochvaluje dodnes a možná i právě proto je v MDM již dlouhých 21 let. Za pár dní ji mostecký divák uvidí v premiéře bláznivé komedie Mesiáš. Co pro ni ona zmiňovaná ocenění znamenají? Jak vnímá milostné role se svým manželem na jevišti a jakou divadelní disciplínu by ráda zkusila? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte Reports.

Před čtyřmi dny 32:59

Mgr. Anna Hrochová - osobní rozvoj: Cítím velkou vděčnost za to, že v tomto směru mohu i já být prostředníkem

Nesmyslně vysoké požadavky. Často je vnímáme ve vztahu k vlastnímu okolí, vidíme je u druhých, ale co když je klademe sami na sebe? Při své praxi se mnohdy setkávám s výčitkami vůči vlastní osobě, které však v konečném důsledku nemají reálné opodstatnění. Často vychází právě z pocitu, že jsme něčeho nedosáhli podle svých představ, něco jsme měli udělat lépe... Dáváme si někdy i zpětně (!) nereálné a nesplnitelné cíle a následně se na sebe zlobíme, že jsme jich nedosáhli...Velmi pomáhá se na celou situaci podívat jinak. Změnit úhel nazírání na konkrétní situaci. A pokud to nedokážeme, což často ve vztahu k sobě samým skutečně není jednoduché, to vím sama moc dobře :), je skvělé mít někoho, kdo nám s tím pomůže.Cítím velkou vděčnost za to, že v tomto směru mohu i já být prostředníkem.

Před šesti dny 42:31

Lucie Jakešová – fitness trenérka: Po závodech všichni běží do Mekáče, já na prosecco a zmrzlinu

Lucy Jakeš má za sebou úspěšnou reprezentaci v kategorii bodyfitness. S postupem času a s přibývajícími svaly postoupila do kategorie physique, kde se jí rovněž velmi daří. Za úspěchem je obrovská dřina, Lucka je ale disciplinovaný dříč s tvrdou palicí a od úspěchu ji neodradilo ani haprující zdraví a několikaměsíční pauza. Jako fitness trenérka disciplínu a odhodlání vyžaduje i po svých klientech. Jak je těžké připravit se na závody? Co všechno kategorie physique obnáší a v čem je naopak úplná punkerka? Nejen to nedozvíte v dnešním Ponte Reports.

Před týdnem 22:29

Lubomír Vejrostek – předseda Bytového družstva Průchy: Agenturám byty neprodáváme

Dnešním hostem je předseda bytového družstva. Ono se to nezdá, ale takový předseda musí znát spoustu věcí. To máte zateplení, výtahy, společné prostory, sklepy, nebytové prostory, elektřina. Je lepší být členem družstva nebo mít byt v osobním vlastnictví? Kolikrát za rok musí být revize výtahu, střechy a zateplení? Dá se nějak ohlídat, kdo si byt koupí nebo kdo bude v baráku bydlet v pronájmu? To vše se dozvíte v rozhovoru s předsedou Bytového družstva Průchy Lubomírem Vejrostkem.

Před týdnem 16:07

FOLKLOR ŽIJE: Šluknovské betlémářství

Jak silné historické zázemí má betlemářství na Šluknovsku? Z čeho tradice vychází? Komu vděčíme za to, že se betlémářství v této oblasti rozvinulo? O historii i současnosti mnoha typů betlémů typických pro Šluknovsko, z nichž nejčastější, a nám nejznámější, jsou ty dřevěné, hovoří Josef Rybánský, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Před týdnem 29:56

Mirka van Gils Slavíková – cukrářka: Markéto, vy už zase slintáte!

Mého dnešního a vzácného hosta nemusím představovat. Mirka van Gils Slavíková je cukrářská persona nejen v Čechách, ale i v zahraničí a to opravdu napříč kontinenty. Svou cukrářskou stopu zanechala v Jihoafrické republice, ve Spojených státech, Francii, Švýcarsku, Holandsku… a ještě neřekla své poslední slovo, tedy spíše neupekla svou poslední dobrotu. Je težké s tak energickou a úžasnou dámou mluvit 20 minut, a tak se náš rozhovor trochu zvrhnul k ženskému klábosení nejen o cukrařině. Je to zřejmě ten nejsladší rozhovor, jaký jsem kdy vedla, tak ať chutná i vám.

Před týdnem 38:15

Ludvík Losos – historik, spisovatel: Na knihu Ústecko – teplická dráha jsem se těšil celý život

Můj dnešní host je pamětník, historik, spisovatel a nově také autor knihy Ústecko – teplická dráha, která vznikala na základě dlouhých sezení v archivech a vyprávění pamětníků, kteří Ústecko – teplickou drahou denně jezdili do práce. Jaký význam měla pro náš region Ústecko – teplická dráha? Kudy vedla, přes jaká místa a jak to doopravdy bylo s jejím zestátněním? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru v Ponte Reports. A nenechte si ujít 12. 12. 2023 od 17 hodin křest knihy Ústecko – teplická dráha v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.

Před 2 týdny 37:27

FOLKLOR ŽIJE | Mariánská poutní tradice Ústeckého kraje

Poutní tradice k místům spojeným s Pannou Marií je duchovním svátkem s bohatou historií a živou současností. O tom, jaký přesah má poutní tradice do rovin společenského, náboženského, sociálního a kulturního života obyvatel nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice, a také za hranicemi v Německu, hovoří Jaroslav Havrlant, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Před 2 týdny 26:33

Meteorolog Martin Novák: Tornáda jsou v Evropě zcela běžná

Předpovědím počasí se meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Martin Novák věnuje už od konce osmdesátých let minulého století. Pracuje v Ústí nad Labem na Kočkově, odkud má krásný výhled na Ústecký kraj. Podle něj nejsou tornáda v Evropě něčím, co tu nikdy před tím nebylo. Naopak, o prvním tornádu nad Českem se prý zmiňuje už Kosmova kronika. Jak to vypadá s klimatickou změnou? Máme čekat tuhou zimu anebo to letos bude téměř bez sněhu a mrazu a jaké otázky nemají meteorologové rádi? Odpovědi na všechny otázky o počasí, dnes v Ponte reports.