Lupa.cz
15. říjen 2020

Poslechněte si podcast: Jan Pichl (Alquist): Vtipy nepochopí komunikační roboti ještě hodně dlouho

Do chatbotů, kteří budou schopni pochopit vtip, máme ještě hodně daleko, říká Jan Pichl, vědec a doktorand ČVUT. Tým studentů, který vede, už třikrát uspěl s komunikančním botem jménem Alquist v mezinárodní soutěži Alexa Prize pořádané americkou společnosti Amazon.

26:32

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Před 2 týdny 33:51

Tomáš Braverman (Heureka Group): Je poznat, že lidé nyní nakupují online levnější věci

Česká e-commerce scéna nezažívá příliš dobře období. Nákupy v tuzemských e-shopech klesají už několikátý měsíc v řadě. Změní se to, věří Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group, která provozuje stejnojmenný srovnávač cen. V podcastu serveru Lupa.cz mluví i o nástupu velkých online tržišť nebo o žalobě, kterou Heureka Group podala na Google.

Před 2 týdny 01:40:46

Největší riziko AI? Evropa si technologii nechala utéct a teď na ní vydělají Google a Microsoft

Zatímco v evropských institucích vrcholí příprava nařízení, která má v EU zregulovat AI, americké firmy bojují o to, kdo ovládne trh. Potvrzuje se letitá zkušenost: zatímco USA umí dobře vyvíjet globální IT služby, Evropa je dobrá jen v jejich regulaci, zaznělo na debatním setkání Netclub na téma „Jak zkrotit AI?“ [https://www.tuesday.cz/akce/jak-zkrotit-ai/]. Sešli se na něm náměstek ministra pro digitalizaci Ondřej Profant a Tomáš Mikolov, český vědec, který na vývoji AI pracoval v Googlu či Facebooku. Debata byla velmi zajímavá, poslechněte si její záznam:

13. duben 2023 47:57

Dominik Gazdoš (Knihobot): Možná z nás bude market place pro knižní vydavatele

Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká v podcastu pro Lupu zakladatel Dominik Gazdoš.

11. duben 2023 01:49:07

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?

Umělá inteligence v nejbližší době nenahradí novináře, shodli se v diskuzi Netclub technologičtí publicisté Petr Koubský a Pavel Kasík. Debata, kterou moderoval šéfredaktor Lupy David Slížek, se konala při příležitosti 25. narozenin serveru. Nabízíme její úplný záznam.

28. březen 2023 25:42

Jan Cibulka (iRozhlas): AI už v redakci testujeme. Články psát neumí, ale pomáhá s rutinou

AI nástroje jako je GPT, Whisper nebo Dall-E zpřístupnily novinářům zajímavé technologie i bez znalosti programování. Za odpoledne je dokáže zprovoznit kdokoliv, kdo umí napsat pár řádek kódu, říká datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka, který v redakci serveru iRozhlas.cz [https://www.irozhlas.cz/] s AI pomocníky experimentuje. Nejde ale o to, aby generátory textu či obrázků nahradily v médiích novináře. „My spíš doufáme, že zafungují stejně, jako zafungovaly v médiích už v minulosti. Že novinářům umožní věnovat se sofistikovanějším úkonům a dělat zajímavější věci,“ vysvětluje.

2. únor 2023 49:40

Kryštof Zbytovský (Vodafone): Cloud šetří náklady za hardware i za softwarové licence

Jaké výhody a nevýhody má pro firmy přechod do cloudu, jak takový přechod v praxi vypadá a jaké útoky například na cloudové služby nejčastěji míří? Partnerem dnešního podcastu je firma Vodafone ČR.

22. leden 2023 31:16

Jiří Burýšek (Jirka vysvětluje věci): Práce na některých videích mi zabere i dvě stě hodin v kuse

Už dva roky novinář Jiří Burýšek vysvětluje na svém youtubovém kanálu různé věci, například to, jak se o 2. světové válce učí v Německu, nebo kdo jsou nejbližší spolupracovníci Vladimira Putina. Evidentně to jeho fanoušky baví, má jich už přes dvě stě tisíc.

9. leden 2023 59:02

Roman Vrba (Ministerstvo vnitra): V pozadí datových schránek se vede obrovská papírová válka

Má stát zavádět datové schránky povinně? Co přineslo zásadní předělání systému na konci loňského roku? A proč se ministerstvo vnitra příliš nezabývá uživatelskou přívětivostí rozhraní datovek? O datových schránkách ze všech úhlů pohledu mluvíme s ředitelem odboru e-governmentu na Ministerstvu vnitra ČR Romanem Vrbou.

14. prosinec 2022 54:38

Václav Svátek (ČMIS): Migrace do cloudu je příležitostí udělat si v IT pořádek

Jak se na provozu hostingových firem projevuje rostoucí cena energií? Jak probíhá přesun kompletního firemního IT do cloudu? Co se dá dělat, když firma provozuje třeba přes 20 let starý software? V novém dílu podcastu serveru Lupa.cz mluvíme se zakladatelem a ředitelem hostingové firmy ČMIS Václavem Svátkem.

7. prosinec 2022 29:57

Lucie Balýová (AK Žižlavský): Rok 2023 bude nejspíš v insolvencích rokem kryptoměn

Rok 2022 ještě neskončil, a už teď můžeme mluvit o rekordním počtu velkých rkachů ve světě kryptoměn, které přinesl. Minulostí jsou projekty jako Luna, Celsius, FTX, v českém prostředí se nad propastí nebo možná i za ní potácí Xixoio. Jak tyto pády ovlivní důvěru lidí v kryptoměny? A je krypto jako celek nafouknutá bublina, nebo jen pár jedinců kazí reputaci většinově udržitelného konceptu? O tom mluvíme s advokátkou specializující se na právo IT a současně i insolvenční správkyní Lucií Balýovou.