Host Dopoledne pod Ještědem
26. červen 2023

Poslechněte si podcast: Zánět není jen z mokrých plavek. Ale náchylnějším lidem rozhodně doporučuji je sundat, říká urolog

Zánět močového měchýře trápí pacienty zejména s příchodem teplých letních dní. Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění, jak se projevuje, a v čem spočívá léčba, odpovídá Jan Mečl, primář urologie Krajské nemocnice Liberec.

17:32

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 18:09

Zdeněk Pelda, mykolog

Téma: Podzim ve znamení hub. Plné košíky křemenáčů, hřibů, kozáků a dalších druhů hub jsme mohli nacházet i v poměrně horkém letním počasí. Co všechno houby ke svému růstu potřebují, kterým druhům se daří i v chladnějších podzimních dnech, kde hledat a co se skrývá za tajemnými kruhy v trávě, nejenom o tom si budeme povídat s mykologem Zdeňkem Peldou.

Před dvěma dny 17:41

Liberecké Šaldovo divadlo slaví 140 let od svého otevření. Jaký program diváky čeká?

V Liberci ve čtvrtek 28. září začíná třídenní oslava 140 let od otevření Divadla F. X. Šaldy. Jaký program divadelníci připravili, to nám ve studiu Českého rozhlasu Liberec prozradila ředitelka divadla, Linda Hejlová Keprtová.

Před čtyřmi dny 17:41

Pavel Jakubec: výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023, Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023. Téma: To nejlepší z agility

Liberec bude potřetí dějištěm Mistrovství světa v agility, tedy sportu, ve kterém psi pod vedením psovodů překonávají v co nejrychlejším čase a bez chyb překážky. O jaká plemena jde, kolik je přihlášených závodníků, co všechno nejenom samotné psí závodníky, ale i návštěvníky čeká, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem.

Před týdnem 15:04

Důležité je scházet se, zdůrazňuje koordinátorka Centra Amelie, které podporuje onkologické pacienty

Onkologické onemocnění provází tabu a negativní stereotypy, které někdy komplikují přístup k léčbě a život s tímto onemocněním, včetně komunikace s nemocnými i jejich blízkými. Velkou posilou nemocným je liberecké Centrum Amelie, které bezplatně poskytuje sociální poradenství a psychologickou podporu i pro jejich blízké. Hostem Dopoledne pod Ještědem byla koordinátorka centra Renata Kotúčková.

Před týdnem 19:15

Vznikla před 70 lety na místě bývalého koncentračního tábora. Výročí liberecké univerzity

Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní slaví výročí 70 let od svého založení v roce 1953. Od té doby se věnuje vědecko-výzkumným projektům a rozrostla se o dalších šest fakult. V čem je TUL výjimečná, se přímo tam vydala zjistit redaktorka Iveta Kalátová.

Před týdnem 17:35

Babička vám neřekne „Ostříhej mi nehty“, sama to ale už nezvládne, upozorňuje pedikérka

Jak pečovat o nohy nejen seniorům, ale i dětem, a proč si diabetik nesmí stříhat nehty na nohou sám, vysvětlila pedikérka a podoložka Petra Vlasová Vejvodová.

Před týdnem 17:34

Prioritou je nakládání s vodou v krajině, přibližuje Nadaci Ivana Dejmala ředitel Ondřej Petrovský

Podnětem k založení Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která v roce 2023 slaví 30 let, byl neutěšený stav Jizerských hor, včetně odlesnění jejich vrcholových partií.

Před 2 týdny 17:45

Jan Havelka, předseda spolku Dubáci

Téma: Příběh podještědské obce. Když Jan Havelka před lety se školním výletem navštívil Podještědí, kraj mu natolik učaroval, že tam zapustil kořeny a začal se věnovat historii tohoto regionu a obnově jeho památek. Na svém kontě má úspěšnou knížku Příběh podještědské obce I. V současné době mu vychází druhý díl, který věnoval Petrašovicím, Bohdánkovu a dalším vesnicím v Podještědí. Jak se kdysi lidem žilo v tomto kraji, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem.

Před 2 týdny 17:25

Ondřej Tichota, poradce pro komunikaci Evropského spotřebitelského centra

Téma: Reklamace dovolené. Jsou dovolené v zahraničí, po kterých se vracíme domů spokojeni a odpočinutí. Jsou ale bohužel i případy, kdy ještě i po návratu řešíme ztracené zavazadlo, nebo nekvalitní služby, které jsme si zaplatili. Co v současné době turisté nejčastěji reklamují, a jaký je správný postup. To jsou témata, na která se zaměříme s Ondřejem Tichotou z Evropského spotřebitelského centra hodinu před polednem.

Před 2 týdny 17:47

Zooterapie se potýká se spoustou mýtů, říká canis a felinoterapeutka Petra Konečná

Canis a felinoterapeutka Petra Konečná byla hostem Ivety Kalátové. Její leonbergeři a mainské mývalí kočky pomáhají při terapiích v liberecké nemocnici.