Ranní úvaha
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jan M. Heller: Humanitas

Poslední dění okolo neudržitelných platových podmínek na filozofických fakultách, tedy další zoufalý pokus přesvědčit ty, kteří o tom rozhodují, že takhle to už vážně dál nejde, mi připomněl obecnější otázku: čím to, že tato společnost ve své většině tak okázale opovrhuje vzděláním, zejména v humanitních a společenskovědních oborech.

05:45

Ranní úvaha

Vydává: Český rozhlas

Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci. 

Web

Před dvěma dny 05:07

Jan Bělíček: Strach a hnus v Kodani. Druhý život Tove Ditlevsen

Ve své době patřila Tove Ditlevsen mezi slavné dánské spisovatelky. Správně bych možná měl říct spíše spisovatele, protože na přelomu třicátých a čtyřicátých let to i v Dánsku byla převážně pánská záležitost. Není to ale jediná oblast, v níž byla Ditlevsen průkopnicí. Z velmi nelehké startovní pozice si dokázala vybojovat cestu až na samotný vrchol.

Před třemi dny 05:05

Magdalena Platzová: Opravdu zvláštní rozkoš

Bazén vyložený bílými dlaždičkami se zašlou špínou ve spárech a vyfouklým dětským kruhem na dně. Patnácté patro paneláku s řadou zavřených dveří. Co se za nimi asi přihodilo? Rokokové divadlo, plyšová sedadla pokrytá prachem, opadané štuky, díra ve stropě. Chodba starého hotelu, do níž žlutými závěsy dopadá slunce. Hlavní sál restaurace Chez Maxim, na stolech bílé ubrusy, drobné porcelánové talíře a skleničky.

Před čtyřmi dny 05:08

Karel Hvížďala: Úsměv štětce Tomáše Císařovského

Drzost každého skutečného umělce je ve výzvě Boha k soutěži o podobu světa, říká vousatý bonmot. Každý umělec si vytváří vlastní svět, i když jeho smyslem není stávající svět, jak ho dle Bible Bůh stvořil, změnit, ale jen ho posunutým okem, slovem či překvapivými tóny nahlédnout jinak a vyzvat nás, nikoliv Boha, abychom o něm přemýšleli.

Před pěti dny 04:44

Petr Beneš: O dvou začátcích

Před Vánocemi tradičně trávím část dne v Anežském klášteře v Praze v expozici starého českého umění. Opakuji to pak vždy ještě před Velikonocemi. Motivy Madony s dítětem, narození Krista Pána, betlémské scény, klanění mudrců jsou tam zastoupeny téměř tak hojně jako motivy Kristovy smrti, ukřižování, piety.

Před šesti dny 04:58

Tereza Horváthová: Prázdniny

Dny jsou krátké a šedé, obloha jako by seděla na střechách a z gotického městečka se stal zamčený obývák, není z něj úniku. Lesy kolem jsou temné, chodíme do nich jen neochotně, mrazy polevily a na botách domů nosíme hutné bahno, kterého se nemůžeme zbavit.

Před týdnem 04:37

Vladimír Just: Mehr Licht – více světla!

Slyšíme teď často kolem sebe, a nejen u nás, slova o tom, jak bychom se měli energeticky uskrovnit, přestat plýtvat, chovat se obžerně, zhýčkaně, omezit přesouvání se z místa na místo auty a chodit víc pěšky. A hlavně, uvědomit si dnes a denně, že i při všech současných potížích, které jsme si ne vždy zavinili sami, žijeme pořád v té šťastnější, bohatší části světa.

Před týdnem 04:57

Alena Zemančíková: Sešit s recepty

Moje babička byla špatná kuchařka. V době, kdy se dívky učí vařit tím, že doma pomáhají v kuchyni, byla z pošumavského městečka poslána k tetě do Prahy, aby mohla pokračovat ve školní docházce na měšťanské škole a nemusela zůstat další tři roky v obecné. Teta měla krejčovský salón a na vaření měla služebnou.

Před týdnem 04:04

Norbert Schmidt: Neztratit směr

Spatřil jsem ho jednou z ulice, jak se vznáší sám ve vitríně u okna. Jindy, to už bylo uvnitř, ho doplňovaly podobně staré předměty. Při další návštěvě vedle něho stála antická hlava císaře. Také jsem ho už zastihl v místnosti s výhledem na katedrálu a to překvapivě ve společnosti monochromů, které vznikly docela nedávno.

Před týdnem 03:24

Alena Scheinostová: Katolík se srdcem pro kočky

O Josephu Ratzingerovi – emeritním papeži Benediktu XVI. – jsme v posledních dnech vyslechli, jak se říká, první poslední. Nepadlo tu ale tuším ještě, že byl také jediným papežem, jehož životopis napsala kočka. A přece to tak je.

Před 2 týdny 02:56

Markéta Pilátová: Za všechno může San Francisco

San Francisco jsem znala, jako tolik jiných měst, z knih. Měla jsem ho spojené s Jackem Kerouackem, Lawrencem Ferlinghettim a knihkupectvím City Lights. Těšila jsem se tam už jenom proto, že letadlo z New Yorku mělo sedm hodin zpoždění a tak jsem se v legendární sanfranciské čínské čtvrti ocitla skoro o půl noci.