Host Dopoledne pod Ještědem
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Zažít StarDance: Tančil s Norou Fridrichovou, v Liberci pořádá taneční kurzy i pro vozíčkáře

Do tanečních kroků se Jan Kohout pustil v 15 letech, po studiích se začal plně věnovat reprezentaci České republiky ve standardních tancích a výuce tance.

19:17

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 19:29

Vysíláme živě z Koláčkovy řemeslné pekárny v Janově nad Nisou

Vánočky, vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, nebo vosí hnízda. Podle cukrářů bychom se měli do pečení vánočního cukroví pustit nejpozději tři týdny před Štědrým dnem, abychom mu dopřáli čas na uležení. Kde to ale voní už v těchto dnech, tak to je v Koláčkově pekárně v Janově nad Nisou, kam se s ČRo Liberec vypravíme hodinu před polednem. Podíváme se pod šikovné ruce cukrářů, a necháme se inspirovat zajímavými recepty.

Včera 17:19

Ondřej Tichota: zástupce ředitelky Evropského spotřebitelského centra ČR

Téma: Bezpečný online nákup. Nakupování online nám šetří nejenom čas, ale i peníze. Přes internet si můžeme porovnat ceny a objednat si cokoliv od jídla před elektroniku až po lístky do divadla. Hodinu před polednem si povíme, jak ale postupovat v případě, kdy nám zboží nepřijde, nebo je poškozené. Také si připomeneme velké slevy, na které obchodníci před Vánocemi lákají a které nemusí být vždy výhodné.

Před dvěma dny 18:26

Martin Hettner, ředitel DPMLJ

Martina Poršová: tisková mluvčí DPMLJ. Téma: Novinky v DPMLJ. V Liberci pokračují opravy na terminálu MHD ve Fügnerově ulici. Jakými změnami prochází povrch terminálu, jak dlouho budou opravy trvat, jaká omezení ještě obyvatele Liberce čeká, jaké jsou reakce cestujících, nejenom na to se zaměříme hodinu před polednem s ředitelem DPMLJ Martinem Hettnerem a tiskovou mluvčí Martinou Poršovou. Dotkneme se také úpravy cen jízdného v příštím roce, dozvíme se, jak se osvědčil elektrobus, a pozveme posluchače do rozsvícené adventní tramvaje.

Před pěti dny 17:15

Petr Lukáš, sběratel vzácných hub

Téma: Pozor, vzácná houba! Křemenáče, hřiby nebo růžovky nechávají na rozdíl od běžných houbařů Petra Lukáše v klidu. Zatímco jako malý kluk musel sbírat pouze klasické "bezpečné" houby, poslední roky mu nejvíce radosti udělá nález kyjanky purpurové, chřapáče Quéletova, nebo kukmáka cizopasného. V čem jsou právě tyto houby výjimečné, kde se vyskytují, a co ho k tomuto nezvyklému koníčku inspirovalo, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem.

Před šesti dny 17:57

Kasteláni si období adventu berou za své, těší se Miloš Kadlec z územní správy památkového ústavu

Vánoce se blíží a tak na některých hradech a zámcích v Libereckém kraji vrcholí přípravy na zimní sezónu. Povídali jsme si o nich s ředitelem územní památkové správy Národního památkového ústavu a kastelánem zámku Sychrov Milošem Kadlecem.

Před týdnem 18:20

Živě od vás: Z výroby součástek pro automobilový průmysl, liberecké Magny

„Od kolébky ke stáří, Plastimat tě provází.“ Známý slogan provázel za socialismu liberecký podnik Plastimat, který stál u zrodu tradice zpracování plastů. Současná Magna vystřídala před lety ikonické plastové košíky za součástky pro automobilový průmysl.

Před týdnem 17:29

Jaroslav Černý: marketingový manažer České mincovny v Jablonci nad Nisou

Téma: Novinky v mincovně. Kam až sahá historie jablonecké mincovny, o co je v současné době mezi sběrateli největší zájem, a jak vznikají designové návrhy pamětních mincí, nejenom o tom si budeme hodinu před polednem povídat s Jaroslavem Černým, marketingovým manažerem České mincovny v Jablonci nad Nisou.

Před týdnem 18:03

písničkář Jaroslav Hutka

Téma: Sametová doba ve vzpomínkách Jaroslava Hutky. Se známým písničkářem se hodinu před polednem vrátíme do doby, kdy vznikla Charta 77. Zazní vzpomínky na chvíli, kdy byl donucen emigrovat, a o nejistých začátcích v Holandsku. V rozhovoru se dozvíme, jaké bylo setkání s Karlem Krylem nebo Václavem Havlem, a jak prožíval listopad 1989.

Před týdnem 16:46

Miroslav Kudrna: ředitel Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu

Téma: Škola, kde to žije Svatohubertské slavnosti, Zahradníci v akci, Jizerský dřevorubec nebo Chmelobraní. Tak to jsou akce, ve kterých studenti Střední hospodářské a lesnické školy prokazují své dovednosti. O jaké obory je největší zájem, nakolik se studenti po vystudování uplatňují ve svých oborech, nejenom to nám řekne hodinu před polednem ředitel školy Miroslav Kudrna.