Návraty do minulosti
21. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Jan Hus byl talentovaným řečníkem. Ve svých kázáních ohnivě napadal pokrytectví, chtivost, lakotu

Přesné datum ani místo narození Jana Husa není jednoznačně potvrzeno. Předpokládá se, že se narodil kolem roku 1370 v Husinci v Jižních Čechách.

02:07

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Dnes 02:02

Magistra Edwarda Kelleyho si většina z nás vybaví jako alchymistu z filmové komedie Císařův pekař

Magistr Edward Kelley skutečným vzdělancem nikdy nebyl. Vyučil se pouze lékárníkem. Univerzitní studia na Oxfordu nikdy nedokončil, přesto magisterský titul běžně používal.

Včera 02:10

Náměstí bratří Synků se po levicových idealistech jmenuje od roku 1948. Vládu ale komunistů nezažili

Otto a Viktor. Dva bratři, po kterých je pojmenováno krásné náměstí v pražských Nuslích. Otto Synek byl za první republiky mladý bankovní úředník a levicový idealista, kterého zaujalo tehdy nové komunistické učení z Ruska.

Před dvěma dny 02:00

Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku

Sportovní hvězdy se začaly rodit na konci 19. století. Zápas řeckořímský stál na vrcholu popularity a na vrcholu byl i Gustav Frištenský, rodák z Křečhoře u Kolína.

Před třemi dny 02:11

Bitva na Bílé hoře spíš připomínala šarvátku, po dvou hodinách bylo hotovo. Mýtus ale žije dodnes

Rok 1620 – bitva na Bílé hoře. Pojem, který zná snad každý Čech. Spojuje v sobě hrdinný odpor protestantského Českého obyvatelstva proti německé katolické moci – zjednodušeně řečeno. Jenže historie bývá složitější.

Před čtyřmi dny 01:46

Křivoklát se objevil ve více než 20 filmech a pohádkách, a i přes čtyři požáry se dochoval dodnes

Na skalnatém ostrohu uprostřed hustých lesů stojí starodávný hrad, nazývaný Křivoklát. Středověký hrad českých knížat a králů se nachází mezi Berounem a Rakovníkem, v oblasti obývané už od pravěku.

Před týdnem 01:52

Osvobozené divadlo vzniklo jako divadelní sekce skupiny Devětsil. Vest pocket revue překvapila

Osvobozené divadlo je nerozlučně spjato se jmény Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ale jeho počátky má na svědomí skupina dalších výrazných umělců meziválečné doby.

Před týdnem 01:53

Doba temna: Doba pobělohorská je spojována s celospolečenským úpadkem. Dala ale možnost znovuzrození

Po bitvě na Bílé hoře nastalo období, které o dvě stě let později Josef Dobrovský nazval „zlomové období české historie” a o dalších sto let později ho Alois Jirásek nazval přímo „Temno“.

Před týdnem 01:55

Návštěva Boubínského pralesa je zážitek a malý návrat do minulosti. Některým stromům je až 400 let

Je to 12 tisíc let starý les. Vznikl po době ledové a od roku 1858 je naší třetí nejstarší národní přírodní rezervací. Boubínský prales najdeme v jižních Čechách, u hranic s Německem a Rakouskem.

Před týdnem 01:54

Kostnice v Sedleci je působivá. Z lidských ostatků jsou v ní vytvořeny různé dekorace a obrazce

Pro někoho temné, ponuré a strašidelné místo, pro jiného připomínka toho, jak pomíjivý je lidský život – to jsou kostnice.

Před týdnem 02:06

Za první republiky bylo Československo dokonce devátou nejbohatší zemí světa

Každý asi ví, že Československá republika vznikla 28. října 1918 jako důsledek rozpadu Rakouska-Uherska. Období od roku 1918 do roku 1938 označujeme jako První republika.