Rozhlasový sloupek
5. leden 2023

Poslechněte si podcast: Jan Flaška: Záhada světla v temnotě

Stalo se to hluboko uprostřed noci. Na chodbě v našem domě se zničehonic rozsvítilo světlo. A pak zhaslo. Nějakou dobu byla tma, a pak se světlo znovu rozsvítilo.

02:27

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Před dvěma dny 01:37

Kateřina Bolechová: Cizinci

O polední pauze jsem šla na chvíli ven. Přidal se ke mně muž, měl hůl a kýval se ze strany na stranu. Zapálil si a řekl: „Dneska je tlak 1035.“ Udiveně jsem se podívala.

Před třemi dny 01:56

Martina Adlerová: Čisté radosti

Můj otec, celoživotní a zapřisáhlý pesimista, mi nedávno vyčetl, že ty moje sloupky nejsou k poslouchání. Prý jsou strašně pesimistické. Mám si prý uvědomit, že někdy taky svítí sluníčko. Takhle doslova to řekl.

Před čtyřmi dny 01:59

Věra Hlaváčková: Klení

Když máte děti, máte taky velkou zodpovědnost a kladete si spoustu otázek. Jedna zásadní zní – jak dítě vychovávat? Má být slušné a hodné? A nebude mít potom problémy v tomto tvrdém a konkurenčním životě?

Před pěti dny 02:08

Antonín Pelíšek: O utahování opasků

Jako pamětník jsem to slovní spojení slyšel mnohokrát. Je třeba utáhnout si opasky, pak bude líp. Úplně nejstarší doporučení mám spojené s rokem 1968, kdy vláda lidu slibovala, že do dvou let doženeme v životní úrovni Rakousko a do pěti let vyspělé západní státy. Chce to jen trpělivost a dočasné omezení spotřeby.

Před šesti dny 02:21

Hana Hosnedlová: Telefonní budky

Telefonní budky, které se kdysi nacházely v každé obci, na ulicích či nádražích, se díky moderním mobilům staly dnes již naprosto nepotřebné. Jejich počet se postupně snižoval, až zmizely úplně.

Před týdnem 01:55

Zdena Kolářová: Pelargonie

V poslední době byl u nás doma poměrně velký provoz. Děti, návštěvy, známí, pořád někdo přicházel, jedl, chtěl kafe nebo napít, popřípadě něco dobrého.

Před týdnem 02:04

Martina Adlerová: Nejlepší dárek

Já vím, že na Vánocích je nejkrásnější to, že můžeme být s rodinou a užívat si společně stráveného času. Ale stejně si myslím, že každý z nás potají doufá, že pod stromečkem najde něco úžasného.

Před týdnem 02:24

Ivan Mls: Zima a mráz

Nemám rád lezavou zimu. To je taková ta hnusná vlhká, co vás před ní neochrání ani čtyři vrstvy oděvu, co se protlačí až na kůži a je veskrze nepříjemná.

Před týdnem 02:27

Jiří Březina starší: Mezinárodní den vzdělávání

Každý jsme jiný a nejlíp je to vidět ve škole. Výuka je pro všechny stejná, ale někomu jdou počty a rýsování a vázne na shodě podmětu s přísudkem, a jiný to má přesně naopak.

Před týdnem 01:38

Eliška Novotná: Pořád je devět

Věděla jsem, že když mám vše stihnout, musím z domova vyrazit v devět ráno. Docela mi šlo všechno od ruky a osm padesát pět jsem si nazouvala botky.