Rozhlasový sloupek
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Jan Flaška: Až budete mít prohlédnuto, postupujte dále

Nedávno jsme navštívili jeden nádherný starobylý hrad. Větší dojem než všechny jeho interiéry na mě ale udělala jakási paní, která na čtvrtém nádvoří zoufale křičela na své děti: „...a jestli toho okamžitě nenecháte, půjdeme ještě na další čtyři hrady!“

02:18

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:41

Zdena Kolářová: O chlebu

Chléb náš vezdejší dej nám dnes, prosí miliony křesťanů ve své modlitbě každý den o jídlo pro sebe a své rodiny. Často nejsou jejich modlitby vyslyšeny, a tak si lidé pomáhají všelijak.

Včera 02:10

Jiří Březina starší: Klik-klak

Stroj času je zatím jen rekvizitou autorů fantastických románů, ale občas si v čase zacestujeme i bez něj. Mně se to stalo nedávno, když jsem v jakémsi internetovém hračkářství narazil na obrázek, který mě skokem vrátil o desítky let zpátky.

Před čtyřmi dny 02:43

Ivan Mls: Evropský den bez aut

Představte si, že dnes vstanete, vyjdete z domu a uvidíte jenom chodce, cyklisty, běžce, koloběžkáře, hromadná doprava pojede přesně načas, protože nikde nebudou žádné kolony, zácpy a bouračky.

Před pěti dny 02:11

Zdena Kolářová: Rajská jablíčka

Čeština má spoustu drobných nuancí, chcete-li s její pomocí přesně vyjádřit situaci nebo popsat věc.

Před šesti dny 02:03

Martina Adlerová: Matka kuchařka

Vyrostla jsem na domácí stravě a svým dětem jsem chtěla dopřát totéž. Jenže ouha: neumím vařit. I když se fakt snažím. Většinou místo takzvaného pokrmu připravím takzvaný recept, který se ve finále nedá pozřít.

Před týdnem 02:00

Hana Hosnedlová: Pozadí

Spousta žen není spokojena se svým tělem. Něco se jim zdá malé, něco zase příliš velké. Největší se jim dost často zdá jejich pozadí.

Před týdnem 02:10

Jiří Březina starší: O umění vyhazovat věci

Zbavovat se nepotřebných věcí je nepochybně umění. Sám ho neovládám, což mi naštěstí nebrání o problému zasvěceně mluvit.

Před týdnem 02:25

Jan Flaška: Zadejte cíl cesty

Největším vynálezem lidstva je bezesporu kolo. Jako součást bicyklu nebo automobilu umožňuje člověku pohodlný přesun na delší vzdálenosti a mně umožňuje ztratit se, protože nemám orientační smysl.

Před týdnem 01:49

Martina Adlerová: Škola hrou

Tak nám zase začala škola. Už se těším, kolikrát letos zase uslyším ono zprofanované „škola hrou“, používané jako zaklínadlo nebo mantra.

Před týdnem 02:38

Ivan Mls: Digidemence

Mám pocit, že se o mně začíná tak trochu pokoušet demence. Ne taková ta obyčejná, lidská, někdy označovaná jako stařecká, ale ta nová, moderní, digitální.