Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Jan Fingerland: Tunisko rýmuje své vlastní dějiny

Dějiny se neopakují, ale často se rýmují, poznamenal prý Mark Twain. Tak trochu to platí pro Tunisko. V této zemi se odehrála první kapitola arabského jara. Současně je možná Tunisko poslední z arabských zemí, kde s demokratickým experimentem končí. A nebo možná také ne.

03:57

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:59

Ivan Štern: Ruské prsty v balkánských nepokojích

Barikády na kosovsko-srbské hranici byly rozebrány. Protesty tamějších Srbů policií potlačeny. Vyhráno ale není. Napětí, vyvolané údajně recipročním rozhodnutím Prištiny neuznávat dokumenty pocházející z Bělehradu, trvá dál.

Dnes 02:48

Petr Holub: Vlaštovka dobrých časů. Ceny už nerostou tak rychle

V těžkých časech rychle rostoucích cen a napnutých rodinných rozpočtů přišla jedna dobrá zpráva. V červenci se sice inflace zvýšila na 17,5 procenta, to je ovšem pouze o tři desetiny více než to bylo v červnu.

Dnes 03:48

Jefim Fištejn: Nerozeznávat vítězství od porážky

Je přinejmenším nápadné, s jakou rychlostí demonstrativní pracovní cesta Nancy Pelosiové, předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, na Tchaj-wan vypadla ze středu pozornosti světových sdělovacích prostředků.

Dnes 03:42

Veronika Lefrancois: Kdy skončí italské politické bezvládí

V Itálii před krátkým časem padla vláda. Člověk by se ani neměl divit. Nestabilita je jedním z hlavních rysů italské politiky už od vzniku republiky a vlády se tu střídají v průměru každých 13 měsíců. V tomto směru byla tedy vláda Maria Draghiho spíše nadprůměrná, protože se udržela celých 17 měsíců. Krom toho se od mnohých předchozích vlád lišila i tím, že se těšila silné podpoře veřejnosti a byla uznávána i na evropské scéně.

Dnes 25:57

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Až skončí léto, bude vládě ouzko. Vlaštovka dobrých časů. Ceny už nerostou tak rychle. Ruské prsty v balkánských nepokojích. Kdy skončí italské politické bezvládí. Nerozeznávat vítězství od porážky.

Včera 03:17

Libor Dvořák: Situace kolem největší evropské jaderné elektrárny začíná být kritická

Zdánlivě celé dění kolem elektrárny nedává smysl, a nejde jen o zmíněná mezinárodní pravidla. Četní odborníci na jadernou energii včetně naší Dany Drábové se snaží veřejné mínění uklidnit a opakovaně tvrdí, že pokud se nebude jednat o cílený útok na konkrétní blok, měly by schránky jednotlivých reaktorů i poměrně hustou nemířenou palbu vydržet. Jak ale připouští třeba i paní Drábová, na břehu Dněpru je „zaděláno na průšvih“.

Včera 02:45

Tereza Zavadilová: Ceny potravin a dalších komodit začínají klesat, čekejme pokles inflace

Lidé a firmy vyčerpaní inflací vyhlížejí známky toho, že by bolestivé sevření rostoucích cen mohlo trochu polevit. A signály už tady jsou, jen ještě nejsou moc vidět.

Včera 04:04

Karel Barták: Sociální rozměr debaty o klimatické legislativě EU

Vyjednávání konečné podoby tuctu zákonů spadajících do evropského klimatického balíku Fit for 55 připadlo České republice, která momentálně předsedá Radě EU. Jeden z nejcitlivějších návrhů se týká zřízení Sociálního klimatického fondu, který má napravovat negativní sociální dopady nákupu emisních povolenek na silniční dopravu a provoz budov – což je naprostá a kontroverzní novinka Fit for 55.

Včera 25:49

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Ceny potravin a dalších komodit začínají klesat, čekejme pokles inflace. Situace kolem největší evropské jaderné elektrárny – Záporožské na Ukrajině – začíná být kritická. Zeman vyostřil boj o budoucnost zdravotnictví. V Izraeli a Pásmu Gazy skončil jeden z nejkratších konfliktů v historii vzájemných střetů. Sociální rozměr debaty o klimatické legislativě EU.

Včera 02:43

Petr Holub: Zeman vyostřil boj o budoucnost zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman vetoval zákon, podle kterého se letos nebudou zvyšovat příspěvky za takzvané státní pojištěnce. Nic proti tomu, nedostatky ovšem skrývá prezidentova argumentace.