Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Jan Fingerland: Íránský režim se bojí žen bez šátků. Oprávněně

V mnoha íránských městech je teď nejčastěji vyslovovaným jménem Mahsa Amíniová. Tato dvaadvacetiletá žena zemřela v policejní vazbě poté, co ji během návštěvy Teheránu kvůli nesprávně zakrytým vlasům zadržela mravnostní policie. Ve vazbě upadla do kómatu a po třech dnech zemřela. Podle policie utrpěla srdeční kolaps, podle rodiny a lékařské zpávy byl příčinou úmrtí úrazu hlavy.

03:42

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 04:07

Daniel Kroupa: Komunální koalice

Komunální volby v letošním roce potvrdily, že nejsilnější stranou na naší politické scéně je hnutí ANO, které se těší podpoře kolem 30 procent. Vládní strany mohou do budoucna této síle čelit, pouze pokud udrží své spojenectví. To je důvod, proč jejich předsedové a předsedkyně vyzývají své zastupitele v městech a obcích, aby při vytváření komunálních koalic preferovali takovou, o jakou se opírá vláda.

Dnes 26:11

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

Ministr, který našel 175 miliard. Lidé ztrácejí důvěru v nákupy i budoucnost. Komunální koalice. Rusové v mobilizačním věku utíkají za hranice, jsou jich stovky tisíc. Nová italská premiérka Meloniová je víc přítelkyní Fialy, než Putina. Podivuhodný odkaz Jusúfa Karadávího

Dnes 02:54

Petr Holub: Ministr, který našel 175 miliard

Zbyněk Stanjura je úplně jiným ministrem, než byli jeho předchůdci v časech Andreje Babiše. O tom nemůže být sporu od zveřejnění základních parametrů státního rozpočtu na rok 2023. Babiš a jeho ministři totiž zvyšovali výdaje rozpočtu i deficit o stovky miliard s neuvěřitelnou lehkostí.

Včera 03:15

Matěj Schneider: Američtí republikáni se s interrupcemi střelili do vlastní nohy

Americký senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham představil svůj návrh zákona, který by celofederálně zakázal interrupce po 15. týdnu těhotenství. Jeho návrh obsahuje omezené vyjímky v případech ohrožení života matky, znásilnění a incestu a na poměry amerických konzervativců je tak relativně liberální – i proto návrh zákona uvádí, že státy, které mají už teď přísnější interrupční zákony, si je mohou ponechat.

Včera 03:52

Robert Schuster: Nepřesvědčivý první rok německého kancléře Olafa Scholze

Je tomu přesně rok, co němečtí sociální demokraté vyhráli parlamentní volby a jejich lídr Olaf Scholz se stal novým spolkovým kancléřem. Sliboval, že jeho koalice se Zelenými a liberály nastartuje modernizaci Německa. Po šestnácti letech, kdy zemi vládla opatrná a váhavá křesťanská demokratka Angela Merkelová, byla očekávání obrovská.

Včera 04:09

Radko Kubičko: Obžalovaný kandidát na prezidenta

To tu ještě nebylo. Kandidát na prezidenta republiky, vedoucí peloton preferencí, stojí před soudem jako obžalovaný. A i když mluví o procesu politickém, není tomu tak. Politické je pouze to, že jde o stále vlivného politika, bývalého premiéra, nyní lídra opozice, Andreje Babiše. Ne že by bývalí prezidenti neměli zkušenosti se soudy. Ale tam právě šlo o procesy ryze politické.

Včera 03:09

Klára Vlasáková: Praha není středem světa, témata dopravy a bydlení však řeší celá země

Během komunálních voleb na sebe tradičně nejvíc pozornost strhávaly výsledky v hlavním městě. Tamější dění je bezpochyby zajímavé, ale zároveň je tu jedno velké překvapení – volilo se i mimo Prahu, za jejímiž hranicemi svět kupodivu nekončí.

Včera 25:57

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Ondřejem Konrádem

Trvat na vládním půdorysu komunálních koalic je nereálné. Jak vznikají koalice na radnicích. Proč je věnuje tolik pozornosti volbám v Praze? Obžalovaný kandidát na prezidenta. Američtí republikáni se s interrupcemi střelili do vlastí nohy. Nepřesvědčivý první rok německého kancléře Olafa Scholze.

Včera 03:46

Lukáš Jelínek: Trvat na vládním půdorysu komunálních koalic je nereálné

Lídři míní, život mění. Apel šéfů vládních stran, aby městské koalice kopírovaly tu celostátní, nepřekvapil. V jejich zájmu je postupovat na všech úrovních co nejkoordinovaněji, aby šlo lépe zvládat výzvy, které před nás staví zejména energetická krize s vážnými ekonomickými a sociálními dopady. Existuje ale hned několik překážek, kvůli kterým se výzvu podaří naplnit jen z části, a to možná i menší části krajských či statutárních měst.

Před dvěma dny 03:17

Julie Hrstková: Drahé energie drtí podniky, propouští a zavírá zatím jen minimum

Naprostá většina zástupců automobilového průmyslu neuvažuje v příštích pěti letech o přesunu výroby. Za největší konkurenční výhody ČR zástupci firem považují nízké náklady na práci a nízké ceny energií. Průzkum společnosti Deloitte z roku 2017 poukázal na největší výhody tuzemského trhu, které se nyní změnily ve dvě největší slabiny. Podle zprávy agentury Bloomberg by Volkswagen, jenž v ČR vlastní Škodu Auto, přesunul výrobu do jihozápadní Evropy kvůli cenám plynu a energie.