3. červen 2022

Poslechněte si podcast: Ukrajina dominuje zájmu veřejnosti, klimatická krize ale nikam nezmizela, varuje náměstek Dusík

Evropské země od začátku ruské invaze na Ukrajinu hledají způsob, jak nahradit dodávky surovin z Ruska. Podle některých politiků je potřeba přestat brát ohled na životní prostředí a vrátit se k uhlí. Jiní vidí cestu v přechodu na obnovitelné zdroje. „Válka na Ukrajině dominuje zájmu veřejnosti, ale neznamená to, že by problém změn klimatu někam zmizel,“ upozorňuje náměstek ministryně životního prostředí Jan Dusík v Interview Plus.

26:19

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:01

Jaroslav Bulín, předseda představenstva společnosti Kralovická zemědělská

Zemědělci ze středních a větších podniků si stěžují, že nové podmínky dotací je poškodí tak silně, že budou muset likvidovat některé chovy. Menší soukromí zemědělci argumentují, že jde o zbytečné strašení. Proč jsou mezi farmáři takové spory? A jak na zemědělce dopadají vysoké ceny energií? Moderuje Jan Bumba.

Před dvěma dny 25:32

Jan Daňhelka, hydrolog z z Českého hydrometeorologického ústavu

Zákaz odběru vody pro zalévání zahrad nebo plnění bazénů patří mezi ty nejméně nepříjemné důsledky sucha. Očekávají se také nižší výnosy zemědělských plodin a výrazně stoupá riziko požárů. Evropské veletoky přestávají být využitelné pro lodní dopravu. Jak se vyrovnat s nedostatkem vody? Zeptáme se hydrologa Jana Daňhelky.

Před třemi dny 25:02

Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér České národní banky

Centrální banka na podzim očekává dvacetiprocentní inflaci, přesto na svém posledním zasedání nezvýšila úrokové sazby. Nemá ČNB skutečně už žádnou možnost, jak vývoj cen ovlivnit? Může to udělat někdo jiný? Jak lidem pomůže plánovaný příspěvek na energie? Moderuje Jan Bumba.

Před čtyřmi dny 26:11

Andreas Pieralli, novinář a překladatel

Průzkumy naznačují, že Itálie by mohla mít po záříjových volbách poprvé v čele vlády ženu. Giorgia Meloniová, která vede pravicovou stranu Bratři Itálie, ale musí vyvracet podezření ze sympatií k fašismu. Další dvě strany pravděpodobné koalice zase otevřeně podporovaly politiku Vladimira Putina. Jak zásadně se změní italská politika? Moderuje Jan Bumba.

Před pěti dny 26:04

Jiří Přibáň, právník a sociolog z univerzity ve velšském Cardiffu

Ve Spojeném království vrcholí souboj o post lídra konzervativní strany a tedy i premiéra. Jaké dědictví po sobě zanechává Boris Johnson? Co atmosféra a výroky kandidátů vypovídají o politickém klimatu v Británii? A jak bude vypadat spolupráce nové vlády v Londýně s Evropskou unií? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 25:57

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Odbory jsou připraveny už od září pořádat protestní akce, pokud se s vládou nedohodnou na růstu platů. Obě strany sice tvrdí, že se chtějí dohodnout, ale zatím se jejich představy dalece rozcházejí. Jaké zvýšení platů je pro odbory přijatelné? A jak by měl stát pomoci občanům v době rekordní inflace? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 26:15

Tchajwanci se považují za Číňany, ale chtějí být součástí demokratické země, vysvětluje geograf

Zatímco tchajwanští představitelé jsou nadšeni z návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, Čína zuří a ohlásila mohutné vojenské cvičení zahrnující střelbu ostrou municí v okolí ostrova, který považuje za svou odštěpeneckou provincii. „Myslím, že je to přesně tak, jak se dalo očekávat,“ konstatuje populační a environmentální geograf Robert Stojanov.

Před týdnem 26:03

Pilotů je nedostatek. Mají poloviční platy a strach z nejisté práce, vysvětluje příčiny krize expert

Některá letiště v Evropě musejí omezovat počet letů, které zvládnou odbavit. Cestující se musejí připravit na dlouhé hodiny čekání, letadla jsou často zpožděná, stovky letů byly úplně zrušeny. „Prognózy o nárůstu letecké dopravy po covidové krizi nepočítaly s tím, že dojde k tak rychlému zájmu cestujících, zejména teď v létě,“ vysvětluje letecký publicista Ladislav Keller.

Před týdnem 25:53

György Varga, spisovatel, bývalý velvyslanec Maďarska v Praze

Maďarsko se pod vedením Viktora Orbána stalo největším zastáncem Ruska v Evropské unii. Kritiku odráží argumenty o výhodnosti tohoto postoje pro maďarské občany. Projevila se náklonnost k Moskvě na zvýšení životní úrovně Maďarů? Mohou do budoucna počítat s výhodnými cenami plynu a ropy? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 25:45

Plukovník Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně

Město Mykolajiv ležící na jihu Ukrajiny zažilo silné bombardování, ruská raketa zabila i jednoho z nejbohatších ukrajinských podnikatelů Oleksije Vadaturskyho. Tuhé boje se svádějí i v 60 kilometrů vzdáleném Chersonu. Plánuje ruská armáda obsadit celé pobřeží a odříznout Ukrajinu od přístupu k moři? Moderuje Jan Bumba.