Z archivu osobností
Epizoda 1218. červen 2021

Poslechněte si podcast: Jan Dušek

Se skladatelem, klavíristou a zakladatelem společnosti Lieder Society Janem Duškem o často přehlížené písňové tvorbě.

24:57

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 61Dnes 36:15

Osobnost obdařená nezaměnitelným hlasem. Alfred Strejček

Český herec, dabér a moderátor prodělal Guilain-Barrého syndrom. Jak se mu dnes daří a jaké plány má do budoucna? Alfred Strejček je absolventem JAMU v Brně a prošel řadou pražských i mimopražských divadel / Divadlo O.Stibora v Olomouci, Divadlo J.Wolkra, Divadlo Maringotka, Divadlo E.F.Buriana, Státní divadlo Brno, Divadlo Za branou, Divadlo Viola, Lyra Pragensis/. Jeho doménou je vedle herectví přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců a držitelem nejvyššího ocenění tohoto oboru — Křišťálové růže.

Epizoda 60Před týdnem 26:13

Nová sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK slibuje špičkové hudební zážitky, světoznámé sólisty i mimořádná setkání. Více prozradí ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstupuje do své další v pořadí již 88. koncertní sezóny. Celý program spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech. Zareaguje také na nadcházející předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera se objeví mnoho špičkových dirigentů a také světoznámých sólistů. Nebudou chybět tradiční mimořádné koncerty i akce pro celou rodinu. Po dvou letech pandemie čeká orchestr také zahraniční turné a představí i nový Velikonoční festival.

Epizoda 59Před 2 týdny 22:25

Stará hudba, folklór i opera. Mezzosopranistka Jana Hrochová má široký záběr

Nositelka širší nominace na Cenu Thálie a sólistka Opery Národního divadla v Brně prozradí své role v nové sezóně. Jana Hrochová získala první pěvecké zkušenosti v Šumperském dětském sboru. Absolvovala pražskou konzervatoř ve třídě Jarmily Krásové (1993 - 1999). V roce 1998 získala druhou cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky. Od roku 2001 se formou soukromého studia vzdělává u Natálie Romanové. V letech 1997 - 2000 zpívala v Opeře Mozart v Praze. Věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara.

Epizoda 58Před 3 týdny 25:32

Hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra o nadcházející sezóně

Od sezony 2022/2023 je dirigent Robert Jindra hudebním ředitelem Opery Národního divadla v Praze a také hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Čtyřiačtyřicetiletý Jindra absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv a dirigování. V Národním divadle v Praze, kde dosud nastudoval například operu Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta, Dvě vdovy Bedřicha Smetany nebo Příhody lišky Bystroušky a Z mrtvého domu Leoše Janáčka, působí od roku 2001. Dále zde dirigoval řadu dalších děl českého i světového operního repertoáru.

Epizoda 571. červenec 2022 25:19

Olga Jelínková prozradí, na které role se těší v této sezóně

Česká koloraturní sopranistka Olga Jelínková působí už čtvrtým rokem trvale na německých scénách. Nejprve jako členka ansámblu v Saarbrückenu, nyní je už druhým rokem členkou Opery v Lipsku. Pomyslným vrcholem uměleckých aktivit Olgy Jelínkové je v druhé polovině sezony 2021/2022 ztvárnění titulní role v Donizettiho opeře Lucia di Lammermoor v Opeře v Lipsku a také v Düsseldorfu. V této roli může náležitě předvést schopnosti svého koloraturního sopránu a v repertoáru ji mají všechny legendární pěvkyně belcanta.

Epizoda 5624. červen 2022 22:29

Co poslouchá herec a dabér Martin Zahálka ?

Český Smeagoll alias Glum z kultovní ságy Pán prstenů prozradí své současné divadelní i filmové aktivity. Martin Zahálka studoval na Střední průmyslové škole strojní, kde později i odmaturoval. Než byl přijat na DAMU, pracoval dva roky jako promítač ve vojenském kině v Boru u Tachova. Roku 1984 absolvoval na DAMU obor herectví. První divadelní angažmá měl ve Státním divadle v Brně, po roce a půl přešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a v roce 1992 se stal členem činohry Divadla na Vinohradech.

Epizoda 5517. červen 2022 33:25

Nekorunovaný král dechovky Josef Zíma slaví 90. narozeniny

V květnu oslavil Josef Zíma kulaté narozeniny, ale stále objíždí Českou republiku se svými písničkami. Josef Zíma po maturitě na gymnáziu v pražské Michli vystudoval divadelní fakultu DAMU a současně se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1951 sólově vystupoval s Orchestrem Jaroslava Ježka, v roce 1955 nastoupil na dva roky na vojnu, kterou strávil v Armádním uměleckém souboru. Po té vystřídal několik dalších působišť, ať to bylo Divadlo satiry nebo Komorní divadlo, hostoval na Fidlovačce, v Nuslích, v hudebním divadle v Karlíně, ale též třeba i v Komorním divadle v Plzni

Epizoda 5410. červen 2022 33:51

Václav Macháček-Rieger má ve svém rodokmenu Františka Palackého i Františka Ladislava Riegera. Zasvětil jim expozice na zámku Maleč

Václav Macháček-Rieger je přímým potomkem nejvýznamnějšího českého politika a historika 19. století Františka Palackého a prapravnukem neméně významného politika Františka Ladislava Riegera. Až do počátku devadesátých let se Václav Macháček živil hudbou: koncertováním, studiovou hrou, zvukařskou prací. Když roce 1995 v restituci získal zámek Maleč, který jeho předek František Ladislav Rieger využíval čtyřicet let jako své letní sídlo, rozhodl se zde vybudovat památník. Ten připomíná nejen Riegera, ale i jeho tchána Františka Palackého, který zde pravidelně pobýval v posledních čtrnácti letech svého života.

Epizoda 533. červen 2022 29:40

Šéf opery Národního divadla Per Boye Hansen o nových projektech v nadcházející sezóně

Per Boye Hansen působil od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“. A jaké zkušenosti přináší hudební manažer, který dlouhodobě působil v rodném Norsku a Německu, do Prahy ?

Epizoda 5227. květen 2022 28:12

Co chystá v nejbližší době sopranistka Jana Sibera ? Sólistka Opery Národního divadla v Praze prozradí i své oblíbené hudební tituly.

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU. Již od roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Od 1. ledna 2012 je sólistkou Opery Národního divadla.