Okolo češtiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jan Blahoslav a čeština (2)

V minulém díle jsme si připomněli, že 22. února tohoto roku uplynulo rovných pět set let od narození Jana Blahoslava. Tentokrát si otevřeme jeho Gramatiku českou, což je rozsáhlý spis, ve kterém Blahoslav podává obrovské množství svých pozorování mluveného i psaného jazyka ve 2. polovině 16. století.

03:43

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před týdnem 03:43

To dáš! Odkud se toto spojení v češtině vzalo?

Velmi často dnes slýcháme během – zejména neformálních konverzacích – slovní spojení „to dáš“. Používá se nejčastěji ve smyslu, že něco zvládnete, nebo se vám něco podaří. Používá se ale i v jiných kontextech. Téma pro našeho bohemistu. Připravuje Ondřej Bláha.

Před 3 týdny 04:09

Jan Blahoslav a čeština (1)

Uplynulo 500 let ode dne, kdy se narodil Jan Blahoslav, jeden z nejvýznamnějších milovníků a pěstitelů českého jazyk. Jaký význam měl rodák z Přerova pro náš rodný jazyk, nám ve dvou dílech prozradí náš bohemista. Tady je první část.

14. únor 2023 03:29

Jak dlouho se v českém jazyce vyskytuje jméno Valentýn?

Tento svátek zamilovaných byl k nám, jak známo, poměrně nedávno importován spolu s jinými výdobytky anglicky mluvícího světa. Jak dlouho už se ale v českém jazyce vyskytuje jméno Valentýn? Téma pro našeho bohemistu.

7. únor 2023 03:33

Kombucha aneb čajová houba

Mírně perlivý zkvašený nápoj, který se připravuje ze silně oslazeného černého nebo zeleného čaje. To je „Kombucha“, jinak řečeno „čajová houba“. Zdá se vám, že jde v češtině o nové slovo? Nenechte se zmást, v našem jazyce se objevilo už před sto lety. Více nám řekne náš bohemista.

31. leden 2023 03:18

Nechybí (téměř) v žádné kuchyni. Jak se ale cibule objevila v českém jazyce?

Bez cibule si většina z nás nedokáže představit svá kulinářská kouzla. Je dobře dostupná po celý rok a je v ní spousta zdravých látek. Jak je to s ní z pohledu jazykového? Můžeme prozradit, že není slovenského původu. Více rozebere náš bohemista.

24. leden 2023 04:05

Velký třesk. Odkud se vzalo toto slovní spojení?

Velký třesk je počátek našeho viditelného světa, moment, kdy nepředstavitelně malý, hustý a horký bod, ve kterém byla veškerá hmota vesmíru, explodoval a začal se rozpínat. Kde se ale vzalo ono slovní spojení velký třesk? Téma pro našeho bohemistu.

17. leden 2023 03:35

Proč se klepe na dřevo? Náš bohemista zná odpověď

Pokud se nám něco daří a nechceme to zakřiknout, obvykle to musíme zaklepat. Nejlépe na dřevo. Odkud se tento zvyk vzal? Tématu se věnoval náš bohemista, poslechněte si.

10. leden 2023 04:03

Vykřičník a otazník vedle sebe. V jakém pořadí je psát? A kdy?

Stalo se vám někdy, že jste chtěli zdůraznit otázku, ale nebyli jste si jistí, jestli v psaném textu postavit otazník před vykřičník, nebo vykřičník před otazník? Téma pro našeho bohemistu.

27. prosinec 2022 03:43

Silvestr a petardy aneb poslední den v roce optikou bohemisty

Jestlipak by se svatému Silvestrovi líbilo, kdyby viděl, co všechno na jeho svátek konáme. Taky už v uších slyšíte ty rány, které pocházejí od různých petard a světlic a kterými máme ve zvyku oslavovat příchod nového roku? Náš bohemista se na poslední den v roce podívá optikou jazyka. Připravuje Ondřej Bláha