Okolo češtiny
28. únor 2023

Poslechněte si podcast: Jan Blahoslav a čeština (2)

V minulém díle jsme si připomněli, že 22. února tohoto roku uplynulo rovných pět set let od narození Jana Blahoslava. Tentokrát si otevřeme jeho Gramatiku českou, což je rozsáhlý spis, ve kterém Blahoslav podává obrovské množství svých pozorování mluveného i psaného jazyka ve 2. polovině 16. století.

03:43

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před dvěma dny 03:20

Pozdě, ale přece

V češtině se můžeme setkat s nejrůznějšími rčeními, přirovnáními, ale také ustálenými slovními spojeními. Co například takové „pozdě, ale přece“? Odkud se vzalo a co vlastně znamená? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.

Před týdnem 04:06

Stopy češtiny na staré olomoucké univerzitě

Olomoucká univerzita zanedlouho oslaví 450 let svého trvání. Zajímavé je, čeština se na ní dlouhou dobu vůbec neobjevovala. V prvních dvou stech letech se na této škole totiž učilo jen latinsky. Více prozradí náš bohemista.

Před 2 týdny 03:29

Spojka „až“. Jak často ji v dnešní mluvě používáme?

Dokáží spojky stejně jako podstatná jména přinášet informace o věcech kolem nás? Co třeba taková, na první pohled nezajímavá, spojka „až“? Proč ji dnes používáme méně, než třeba před třiceti lety a jak to souvisí s vývojem jazyka? Na tyto jazykové otázky se zaměří náš bohemista.

Před 3 týdny 03:44

Zlatá mládež a horních deset tisíc

Slovu „zlato“ rozumějí všichni Slované, ostatně i německé a anglické „gold“ nám také není cizí. Jak to souvisí s pojmem „zlatá mládež“? Nejen tím se zabýval náš bohemista.

31. říjen 2023 03:11

Sněden, nebo snězen. Jaký tvar je spisovný?

Sněden, nebo snězen? Která z variant je spisovná? Podléhá ohýbání sloves různým nářečím? Na tyto jazykové otázky nám odpoví náš bohemista.

24. říjen 2023 03:53

Udělat botu

Jak všichni moc dobře víme, čeština umí být pěkně záludná. Co třeba takové sloveso zvetit se? Znáte jeho význam a v jakých kontextech se používá? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.

17. říjen 2023 04:03

Zvetit se, spisovné nebo nikoli?

Jak všichni moc dobře víme, čeština umí být pěkně záludná. Co třeba takové sloveso zvetit se? Znáte jeho význam a v jakých kontextech se používá? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.

10. říjen 2023 04:12

Starej Procházka. Víte, že se tak přezdívalo císaři Františku Josefu I.?

Příjmení Procházka má v Česku víc než třicet tisíc nositelů. Věděli jste ale, že měl takovou přezdívku rakouský císař František Josef I.? Nebo že dříve přezdívku Procházka dostávali i lidé, kteří měli sklon k bloumání a toulání? Více už náš bohemista.

3. říjen 2023 03:49

Víte, co je to presupozice?

Číst mezi řádky nebo vnímat jemné nuance mluveného slova, to jsou dovednosti, které jsou pro pochopení sdělení v některých případech klíčové. A právě s nimi může mít velký problém umělá inteligence, speciálně v našem jazyce. Minimálně si to myslí olomoucký bohemista Ondřej Bláha.

26. září 2023 04:15

Proč se z prince Charlese stal král Karel III.?

Proč říkáme hlavě Spojeného království Karel a ne Charles, jak jsme byli zvyklí desítky let? A jak to mají jiné slovanské jazyky s přizpůsobováním jmen panovníků? Téma pro našeho bohemistu.