Slepá mapa
Epizoda 199. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Jamajka není jen Bob Marley a konopí

Jamajku si většina lidí spojí především s Bobem Marleym i benevolentním přístupem ke konopí. Karibský ostrov má ovšem i množství další lákadel. I sem se jezdí za luxusními resorty a plážemi, velikým tahákem je také současná hudební scéna, bohatá příroda, jídlo, rum i vřelí obyvatelé.

37:26

Slepá mapa

Vydává: Novinky.cz

Že nemůžete zrovna vyrazit do zahraničí? Nevadí. Michael Švarc a jeho hosté vás každé druhé úterý vezmou na výlet do známých i neznámých koutů naší planety, za poznáním tamní kultury i gastronomie.

Web

Epizoda 44Před týdnem 55:24

Hlavy tady sekají výjimečně, říká Češka žijící v Saúdské Arábii

Saúdská Arábie je jednou z nejkonzervativnějších zemí světa. Podle organizace Amnesty International v ní navíc dlouhodobě dochází k porušování lidských práv. Češka Adriana Kobulejová, která v zemi od roku 2016 žije, ale tvrdí, že se mnoho věcí obrátilo k lepšímu. O životě v Saúdské Arábii, náboženské policii i fyzických trestech vypráví v premiérové epizodě podcastu Slepá mapa.

Epizoda 4320. prosinec 2022 22:41

Best of 2022: Bizarní dánské zvyky, nečitelný Brusel i odvážná cesta do Afghánistánu

Konec roku patří bilancování. A ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci je i tématem posledního letošního dílu podcastu Pas a pusu. Moderátor pořadu Michael Švarc v něm připomene pět rozhovorů, které se staly jeho osobními favority. Posluchače tak čeká návrat do Dánska, Egypta, Afghánistánu, Bruselu či mezi letecký palubní personál.

Epizoda 426. prosinec 2022 40:09

Před 16 lety si svépomocí postavil plachetnici. Pak s ní doplul i do Arktidy

Do Grónska, Karibikem, přes Atlantik nebo kdysi obávanou Severozápadní cestou kolem Kanady. Tady všude se plavil český cestovatel Miroslav Račan na své plachetnici Sněhurka, kterou si před 16 lety svépomocí zkonstruoval. Od té doby ji považuje za svůj druhý domov, kde často tráví značnou část roku. O svých zážitcích vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu.

Epizoda 4122. listopad 2022 42:50

Na karibském Roatánu našlo mnoho Čechů druhý domov

Když se řekne Karibik, spousta lidí si vybaví hlavně Kubu, Jamajku nebo Dominikánskou republiku. Řada Čechů však svůj druhý domov našla na honduraském ostrůvku Roatán, kam je nalákaly příjemné teploty, průzračné moře i klidnější životní tempo. Jedním z těchto Čechů je i Marek Vaňura, který na ostrově žije rovných 10 let. O svých zkušenostech vypráví v nové epizodě podcastu Pas a pusu.

Epizoda 408. listopad 2022 53:23

Vyrazil jako turista do Afghánistánu. Je to fascinující země, říká

Afghánistán provází pověst jedné z nejnebezpečnějších zemí světa, davy turistů se do něj proto dvakrát nehrnou. Čecha Vladimíra Košťála však stát, kterému od loňského podzimu oficiálně vládne hnutí Tálibán, přitahoval svou historií, a tak se rozhodl ho blíže poznat. Co vše během své osmidenní cesty zažil, si můžete poslechnout v nejnovějším díle podcastu Pas a pusu.

Epizoda 3925. říjen 2022 45:32

V Egyptě to smrdí člověčinou, říká Češka žijící 52 let v Káhiře

Cesty osudu zavedly Češku Annu Janků před 52 lety do Egypta. Do země faraonů se provdala, založila tam rodinu, a nakonec v Káhiře i přes následný rozvod zůstala. Byla tak svědkem mnoha změn ve společnosti, kterou sama označuje za pokrokovou, například co se týče obsazení žen v politice. O dalších zajímavostech vypráví v novém dílu podcastu Pas a pusu.

Epizoda 3811. říjen 2022 51:00

Japonsko je zemí velkých kontrastů

Japonsko si spousta evropských turistů představuje jako zemi zaslíbenou, kde vše funguje podle přesně stanoveného řádu. Realita je však trochu odlišná, míní Čech Dalibor Skoupil, který v zemi vycházejícího slunce dva roky pracoval a napsal o ní také knihu Japonský občasník. Do tamní mentality je podle něj takřka nemožné proniknout, je totiž velmi specifická, za což může i geografická izolovanost. Poslechnout si o tom můžete v novém dílu podcastu Pas a pusu.

Epizoda 3727. září 2022 54:14

Bývalá letuška Emirates: Některé cestující jsme učili používat záchod

Servírky v oblacích. Tak lidé mnohdy přezdívají letuškám, ačkoli tím jejich práci značně bagatelizují. Bývalá zaměstnankyně aerolinek Emirates Renata Knittelová v novém díle podcastu Pas a pusu popisuje, co musejí členové palubního personálu umět, jak náročný je jejich výcvik, a jak důkladně se u nich hlídá váha a vzhled. Nechybí ani bizarní historky s cestujícími.

Epizoda 3613. září 2022 56:25

Omán je bezpečná a vřelá země

Omán je krásná a bezpečná země, a to i pro ženy cestovatelky. Tak ho alespoň vnímá Češka Pavla Koubek Slavětínská, která tam už 10 let žije i s rodinou a pracuje jako průvodkyně. V nové epizodě podcastu Pas a pusu vyzdvihuje zejména velmi milé obyvatele, důraz na tradice, menší shon než v sousedních Emirátech, ale i krajinu, která je plná kontrastů.

Epizoda 3530. srpen 2022 35:18

V Rakousku je stále co objevovat

Rakousko mnoho lidí považuje za dostupnou a dobře zmapovanou destinaci. Sousední země však neláká jen lyžaře, ale i všechny další milovníky outdoorových aktivit. I během podzimu lze vyrazit třeba na ferraty, pěší túry, nebo i za odpočinkem do lázní či za vínem. Stačí si jen vybrat, co je cestovatelskému srdci nejbližší.