Zvídavec Evy Sinkovičové
24. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Jaký je rozdíl mezi zajícem a králíkem? Kdo z nich má delší zadní nohy a nepohrdne masem?

Uměli byste bez zaváhání poznat králíka od zajíce? Prozradíme, jak se liší vzhledově i chováním. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:17

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 04:15

Proč se potopil Titanic a jak to, že se zachránilo jen málo pasažérů?

Jak byla tahle slavná loď velká? A proč se po jejím ztroskotání zachránilo jen asi 30% pasažerů? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Včera 02:11

Víte, že běžný papír se dá přehnout napůl maximálně 7krát? Nevěříte? Zkuste si to!

Kolikrát by se musel papír přeložit, aby jeho tloušťka odpovídala vzdálenosti ze Země na Měsíc? Možná vás překvapí, že to není žádné velké číslo. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před dvěma dny 03:18

Kde vynalezli ohňostroje a jak to, že jsou barevné?

Kdy se dostaly do Evropy? Na dvoře kterého panovníka byly ohňostroje populární? A jak je možné, že jsou některé i barevné? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 02:52

Která poušť je největší, která nejteplejší a která nejsušší?

Existují i jiné pouště než ty písčité? Co je pro pouště typické? A kolik procent písku je na Sahaře? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:07

Jeden z největších brouků na světě má štít ostrý jako žiletka. Kolik měří a váží goliáš?

Jméno dostal po obrovi z biblického příběhu o Davidu a Goliášovi. Jaké triky používá před predátory a kolik váží? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:54

Jehlice rohozobá je ryba se zelenými kostmi. Kde se podivné zbarvení bere?

Jde o dravou mořskou rybu, která žije v hejnech. Není nijak zvlášť velká, její maso je chutné, ale strávníka mohou odradit její modrozelené kosti. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:13

Pomáhá teplé mléko při usínání? Které recepty proti nespavosti fungují?

Zajímají vás tipy pro lepší spánek? Podívali jsme se na to, jak pomáhají ponožky a kolik minut průměrně trvá, než usneme. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:03

Proč kočky zírají s otevřenou pusou? Používají Jacobsonův orgán a čichají tlamou

Čím je tenhle orgán umístěný uvnitř tlamičky zvláštní? A která další zvířata ho mají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 2 týdny 03:54

Rostou nejdražší houby na světě lanýže i u nás? Víme, jak ho najít bez prasete

Skrývá se pod zemí, nejlépe ho vyhledají vycvičené bachyně nebo psi a jde o skutečnou delikatesu. Narazíte na něj i v našich lesích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 2 týdny 02:40

Proč mají pánské košile a kabáty knoflíky napravo a dámské nalevo?

Má to své kořeny v minulosti a existuje hned několik teorií, proč to tak je. Která je nejpravděpodobnější? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.