6. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jaký je odkaz Jana Husa pro současnost? Na to jsme se zeptali duchovního Benjamina Mlýnka

607 let uplynulo od chvíle, kdy byl pro své kritické názory na církev v Kostnici upálen středověký myslitel, pedagog a kazatel Jan Hus. Jak si jeho památku připomíná Církev československá církev husitská, na to jsme se zeptali jejího libereckého vikáře Benjamina Mlýnka.

06:40

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Dnes 02:30

Pétanque: Hra francouzských seniorů, kterou může hrát každý. Třeba v Líšném

Čtyři velké kovové koule a jedna menší dřevěná, zvaná košonek, to je základ společenské hry pétanque, kterou prý může hrát prakticky každý. Redaktor Jaroslav Hoření se vydal na Železnobrodsko, do Líšného, kde připravují už 20. ročník turnaje v pétanque trojic.

Před dvěma dny 03:04

Wimbledone, jdu si pro tebe! To je motivační slogan třináctileté tenistky Sáry Oliveriusové

Ve třinácti letech patří Sára Oliveriusová k talentům českého tenisu. Rodačka z Ústí nad Labem se už dva roky připravuje v Liberci. Od malička se pod dohledem tatínka Michala věnovala nejrůznějším sportovním aktivitám.

Před dvěma dny 03:04

Wimbledone, jdu si pro tebe! To je motivační slogan třináctileté tenistky Sáry Oliveriusové

Ve třinácti letech patří Sára Oliveriusová k talentům českého tenisu. Rodačka z Ústí nad Labem se už dva roky připravuje v Liberci. Od malička se pod dohledem tatínka Michala věnovala nejrůznějším sportovním aktivitám.

Před dvěma dny 03:32

FOTOGALERIE: Milují hory a nebojí se přiložit ruku k dílu. Sekáči na Jizerce

Jizersko-ještědský horský spolek a Ekologické středisko Jizerka pořádají v druhém srpnovém týdnu již tradiční kosení luk na Jizerce. Kde, jak a proč se louky sekají, se vydal zjistit redaktor Jaroslav Hoření.

Před třemi dny 03:13

Před rokem kývl na nabídku Bílých Tygrů, teď se útočník Pavlík vrací domů

Hokejový útočník Šimon Pavlík brzy oslaví dvacáté narozeniny. Má za sebou roční působení v juniorce Bílých Tygrů. Týmu pomohl ke stříbru v nejvyšší soutěži.

Před pěti dny 02:59

Den a noc na Jizerce, v oblasti tmavé oblohy. Vidět jsou tisíce hvězd

Astronomové pořádali v sobotu na Jizerce tradiční akci, při které mohli lidé pozorovat sluneční skvrny a protuberance, Měsíc, planety, hvězdy i mlhoviny.

Před týdnem 22:01

V Háskově vile, funkcionalistické jablonecké krásce, opět září unikátní luxferová stěna

Háskova vila v Jablonci nad Nisou, která stojí nedaleko přehrady Mšeno, je jednou z nejkrásnějších modernistických vil v Česku. Je v soukromých rukou a její majitelé jí postupně rekonstruují. Nově například zrenovovali luxferovou stěnu a byla u toho i redaktorka Ivana Bernáthová.

Před týdnem 02:30

Chovat koně je snem mnoha lidí. Málokdo si ale představí, kolik to obnáší práce

Krmení, čištění stájí i zvířat, sušení sena a spoustu další práce obnáší chov koní. O vlastní i ustájené koně pečují v Lestkově na Semilsku manželé Hana a Hynek Polákovi. Zjistit kolik starostí a radostí koně obnášejí vyrazil zjistit redaktor Jaroslav Hoření.

Před týdnem 02:55

Petra Janů začínala zpívat s kapelou na tancovačkách v obcích Libereckého kraje

Asi málokdo nezná hity Petry Janů jako je Motorest, Už nejsem volná nebo S láskou. Tyhle krásné písničky a mnoho dalších songů zazpívala svým příznivcům v Liberci na festivalu Benátská! Tam si s ní o jejích hudebních začátcích povídala naše redaktorka Ivana Bernáthová.

Před týdnem 03:34

Cílem je přivést děti k technice, říká lektor kurzů stavby a programování LEGO robotů na TUL

Učebna plná počítačů a mezi tím boxy plné kostek stavebnice LEGO a dalších součástek, jako jsou ozubená kolečka nebo nejrůznější stavebnicové spojky. Tak vypadá místo, kde liberecká Technická univerzita pořádá pro děti kurzy zaměřené na zvládnutí prací se stavbou a programováním robotů.