- Podcasty
- Dopolední Region
Poslechněte si podcast: Jakub Svoboda se snaží, aby jídlo bylo hezčí. Jeho bylinky zdobí jídlo ve vyhlášených restauracích
Jakub Svoboda pěstuje mikrobylinky, které dodává šéfkuchařům vyhlášených restaurací. Bylinkovou farmu si vybudoval v paneláku uprostřed Mělníka. Mladé výhonky zeleniny a bylinek pěstuje s minimální spotřebou vody a energií. Jsou krásné, jsou plné vitamínů a delikátně chutnají.
Dopolední Region
Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.
Milan Dubský zachraňuje věci, které by skončily ve šrotu. Pasířské řemeslo ho učili mistři oboru
Milan Dubský se pasířem vyučil v roce 1976. Pracovat s barevnými kovy ho učili věhlasní pasíři zvučných jmen, mezi nimi autor řemeslných učebnic Karel Goňa. V roce 1991 založil umělecké kovářství a zámečnictví Hefaistos. Firma vyrábí na zakázku kované a dekorativní předměty. Podílela se i na rekonstrukci mnoha historických budov. Dnes zaměstnává zhruba dvacítku řemeslníků.
Jarouš, Rozárka i Jitka unikli krutému osudu. Svůj život mohou dožít na Statku Radosti
Klára Netušilová zachraňuje zvířata v nouzi. Původně vystudovala počítačovou grafiku. Její srdce ji ale zavedlo do stájí a chlévů. Ve Velimi vybudovala záchrannou stanici Statek Radosti, kde pečuje o Jarouše, Amálku, Jitku a další hospodářská zvířata, která by bez jejího zásahu skončila na jatkách.
Traktory Svoboda pomáhaly v zemědělství, tahaly čluny na Baťově kanálu a taky zachraňovaly životy
Před 140 lety, 22. března 1882, se ve Dvorech na Nymbursku narodil Václav Svoboda, výrobce nejrozšířenějších traktorů první republiky. Rodina a členové Svoboda Traktor Klubu si výročí připomněli setkáním a výstavou na letišti v Mladé Boleslavi a v tamním Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.
Vojtěch Pavelčík zasvětil svůj život fotografiím i krajině oblasti Povltaví
Jméno fotografa Vojtěch Pavelčáka najdete nejen u jeho mnoha krásných profesionálních fotografií. Je také autorem, spoluautorem nebo vydavatelem mnoha knih o historii okolí Vltavy i Sázavy. Jeho sbírka historických pohlednic a fotografií pomáhá znovuoživovat zapomenutá zákoutí i zatopené oblasti Slapské přehrady.
Osmiletý fotbalista Matyáš z Rakovnicka by chtěl jednou hrát za Spartu. Do zahraničí by ale neodešel
Osmiletý Matyáš bydlí v Pšovlkách, hraje za nedaleký Rakovník, ale za pár let se vidí v Praze na Letné jako hráč Sparty. Do zahraničí by ale kvůli fotbalu neodešel, chyběla by mu rodina. Jediný tým, který by v tomhle ohledu vzal na milost, je ten národní.
Za romantikou a vzácnými dřevinami do pražských Malešic
Botanická zahrada s romantickými zákoutími, jezírkem, korunovaná bílým zámečkem, se rozkládá na úbočí vrchu Tábor v pražských Malešicích. Původní park, obklopující vilu průmyslníka, slouží pro odbornou výuku studentů zahradnických oborů SOŠ Jarov. Je ale také přístupný veřejnosti.
V podzemí nikdy nesmíte zpanikařit, říká jeskyňář Alexandr Komaško
Jeskyňář a geolog Alexandr Komaško je vedoucím Správy Koněpruských jeskyní už třicet let. Na objevování nových jeskyní ho především láká pocit, že vstupuje do míst, kde nikdo před ním nebyl. Několikrát se dostal do nebezpečné situace. Vždy ho ale zachránil smysl pro orientaci a zachování klidné mysli.
Choroši slaví úspěch s Výhybkářem
Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara, Tomáš Doug Machalík – zpěv, basová kytara, Věra Hájková – zpěv a Jan Komín – zpěv, kytara. To je současné složení kapely Choroši. Zkoušejí, koncertují, vydali barevný zpěvník a písničky dávají zadarmo k dispozici každému, komu se líbí.
Pro sokolníka Ondřeje Pelikána je s dravci každý den zážitek
Ondřej Pelikán je dnes uznávaným sokolníkem. Svou životní cestu ale původně plánoval jinak. Pochází z Čáslavi a při studiích na vysoké škole hledal letní brigádu v okolí svého bydliště. Zbyla jediná volná - výpomoc k dravcům. Začátky byly těžké. Nakonec se rozhodl opustit svou profesi a dnes s manželkou Lenkou cvičí 25 dravců v areálu Obory Žleby, kde je také návštěvníkům předvádí.
Alexandra Sýkorová šije kroje podle historických vzorníků. Nad slavnostním stráví desítky hodin
Lidové kroje se často předávaly z generace na generaci až do samého roztrhání. Alexandra Sýkorová se rozhodla tuto tradici oživit a pustila se do šití středočeských krojů. Nejdřív ušila kroje pro vlastní děti. Pevně věří, že tyto malé poklady jednou předají i dalším generacím.