13. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jakub Janovský: Problematické momenty dokážu zpracovat skrz své obrazy

„Snažím se řešit jednoduché věci, které nás obklopují. Vztahy, které žijeme, a momenty, se kterými se jako lidé identifikujeme. A je to nevyčerpatelné téma,“ přibližuje obsah svých obrazů, kreseb a videí absolvent AVU Jakub Janovský. Za sebou má velkou výstavu v Alšově jihočeské galerii a před sebou zápisník s dalšími nápady. Jak přemýšlí o jejich výsledné podobě? I o tom mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

44:52

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Včera 41:27

Slavomír Hořínka: Uši nevypneme, být v tichu se člověk musí naučit

Poslech hudby tzv. na pohodu? To Slavomíru Hořínkovi není vlastní, čas od času ale na internetu zapátrá po nových zajímavých interpretech. Svůj čas dělí mezi komponování, vedení Katedry skladby na HAMU a pětičlennou rodinu, ve Vizitce ale s láskou mluvil i o Jeruzalému, „rušném, akusticky přehlceném městě.“ Tichou stránku tohoto místa zachytil v niterné skladbě Třísky pod kůží. I o ní mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Před šesti dny 51:07

Lucie Králová: Zajímá mě, jak si televize vybírá témata ke zpracování

Celý život si zapisuje sny, kterým také věnuje právě připravovaný dokument. Stále častěji se kloní k intuici a v dokumentární tvorbě je fanynkou průzkumnických, radikálních cest. Hostem Renáty Spisarové byla ve Vizitce filmařka a autorka knihy Rozumět televizi Lucie Králová, jejíž dokumentární opera Kaprkód bude mít českou premiéru na letošním jihlavském festivalu.

Před týdnem 43:51

Roman Polách: Žijeme v práci, nikoliv s nejbližšími. Proto o tom píšu

Za svou druhou sbírku Délka života ve volné přírodě získal bohemista a básník Roman Polách moravskoslezskou cenu Jantar. Zatímco první polovinu knížky inspirovala poetika Petra Hrušky, o druhé mluví jako o angažované, ovšem nikoliv v politickém či ekologickém smyslu. Ve Vizitce s Evou Lenartovou ale probral třeba i to, proč lidé rádi čtou regionální knihy, jako je Šikmý kostel.

Před týdnem 45:54

Jiřina Pěčová: Nejvíc jsem se naučila od králíků z klobouku

V titulcích se jméno střihačky Jiřiny Pěčové poprvé objevilo v roce 1975 u pohádkové série Říkání o víle Amálce. O sedmačtyřicet let později její celoživotní práci v oblasti animovaného filmu ocenil festival Anifilm. Proč při jednom z prvních pohovorů musela potvrdit, že není závodní sportovkyně? A co měla nejraději na spolupráci se skladatelem Petrem Skoumalem? I o tom mluvila ve Vizitce s Tomášem Pilátem.

Před týdnem 46:22

Miroslav Valeš: Líbí se jim, že mluvím jejich jazykem a někdy mě vystavují jako opici

Původně studoval elektrotechniku, pak jej ale zlákal svět, jazyky, cestování, lingvistika a malá oblast na pomezí Španělska a Portugalska, kde se mluví jazykem a fala. Miroslav Valeš se začal před deseti lety tento jazyk učit, spolu s ním pronikl k tamním obyvatelům a jeho odborný zájem dostal pointu: Valeš je prvním autorem slovníku jazyku a fala, přičemž pomalu začíná procovat na soupisu gramatiky.

Před týdnem 46:22

Miroslav Valeš: Líbí se jim, že mluvím jejich jazykem a někdy mě vystavují jako opici

Původně studoval elektrotechniku, pak jej ale zlákal svět, jazyky, cestování, lingvistika a malá oblast na pomezí Španělska a Portugalska, kde se mluví jazykem a fala. Miroslav Valeš se začal před deseti lety tento jazyk učit, spolu s ním pronikl k tamním obyvatelům a jeho odborný zájem dostal pointu: Valeš je prvním autorem slovníku jazyku a fala, přičemž pomalu začíná procovat na soupisu gramatiky.

Před 2 týdny 53:26

David Zábranský: Udělat z lockdownu neutrální slovo by mělo být kardinální ambicí literatury

Knihy píše už dvacet let a jeho tématem je téměř vždycky svět, ve kterém se aktuálně nachází. Vystudovaný právník, spisovatel a publicista David Zábranský mluvil s Klárou Fleyberkovou v rámci Měsíce autorského čtení o motivaci k sepsání covidové novinky O jednom zachraňování života, o tom, proč své texty píše do mobilu, o bezzubosti „literatury po čtyřicítce“ a také o nástrahách deníkové formy. Vztah k pravdě má totiž prý dost komplikovaný.

Před 2 týdny 46:22

Hudebník Ivo Pospíšil: Dav mě nikdy nezajímal, šel jsem za svobodou

Manažer, DJ, baskytarista, někdejší člen kapely DG 307 a fanoušek rockn´n´rollu, spoluzakladatel klubu Radost FX a kapely Garáž, sběratel zážitků a filmový fanoušek Ivo Pospíšil oslavil 70. narozeniny. K nim si nadělil i druhé vydání vzpomínkové knížky Příliš pozdě zemřít mladý. „Knihy mi daly do života dobrý základ. Důležitý byl pro mě Rollandův román Jan Kryštof o prostřednosti a mase. Byla to pro mě předehra k undergroundu,“ řekl ve Vizitce, kam ho pozvala Hana Slívová.

Před 3 týdny 44:21

Jakub Zahradník: Ježíše jsme hráli i osmkrát týdně, skoro mě to přivedlo do blázince

Piano jej fascinuje odmalička. Hraje na něj, komponuje na něj, piana prodává, píše o nich a zasazuje se také o to, aby v této republice nechyběli odborníci na jejich opravu. Nedávno o nich také natočil film Piano na Křižovatce, který by měl být na podzim k vidění na festivalu Zlatá Praha. Do Vizitky si Lenka Novotná pozvala skladatele, hudebníka a klavírního fanouška Jakuba Zahradníka.

Před 3 týdny 45:41

Filip Titlbach: Nechci, aby kdokoliv zažíval stres kvůli své sexuální orientaci

„Stres, kdy máte s babičkou nebo s kamarádem mluvit o vaší sexuální orientaci, může u lidí z queer komunity vést až k duševním potížím,“ říká o jednom z důvodů sepsání knihy Byli jsme tu vždycky novinář Filip Titlbach. S Alenou Rokosovou mluvil ale ve Vizitce také o své profesi, touze učit se od nejlepších a o čekání na opravdu dobrý český film či seriál týkající se homosexuální a trans tematiky.