Osobnost Plus
21. září 2023

Poslechněte si podcast: Přemýšlejte, než někoho označíte za zlo. Až jednou přijde, nikdo vás neuslyší, nabádá marketér Horák

„Česko je pořád velice střízlivá a fajn země,“ myslí si odborník na politický marketing a spisovatel Jakub Horák. Odpovídá tak na otázku, jestli je naše politická kultura jiná než jinde. „A pokud jde o středo a východoevropský prostor, nejsme na tom nijak špatně,“ dodává s tím, že například o Slovensku by to stejné neřekl.

26:30

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 26:36

Novinář Miřejovský: Biden mladé zklamal, čekali víc. Trumpa volit nebudou a víc možností asi nezbývá

Je otázka, jestli americký prezident Joe Biden opět přesvědčí mladé voliče, aby pro něj za rok v listopadu znovu hlasovali, naznačuje zahraniční zpravodaj České televize David Miřejovský. „Protože je zklamal, čekali od něj daleko víc. Zaznamenal jsem to už pár měsíců po posledních volbách, a to ať šlo například o Bidenovy sliby kolem větší kontroly zbraní,“ dodává v Osobnosti Plus.

Před dvěma dny 26:55

Geograf Jelen: Putin hraje vabank. Čím budou další krize hlubší, tím bude s aktéry víc manipulovat

Prezidentská pozice Vladimíra Putina je pevná, aby si ji udržel, potřebuje pro Rusko vybudovat roli hegemona na Blízkém východě. „V tuto chvíli Putin hraje vabank a je schopen udělat cokoli, protože pokud nebude úspěšný v zahraničí, nebude ani doma,“ myslí si politický geograf Libor Jelen.

Před pěti dny 26:22

První pomocí nejde ublížit, nebojte se jí, apeluje záchranář Marek Dvořák

Marek Dvořák je lékař urgentní medicíny, záchranář a trochu i influencer, který nedávno vydal knihu Mezi nebem a pacientem. Na svých sociálních sítích i mimo ně se snaží edukovat o první pomoci nebo vyvracet mýty o lékařské péči. Když tedy zrovna nezachraňuje životy.

Před šesti dny 26:39

Rusko budí strach, ale větší obavy mám z brutální dobyvačnosti Číny, tvrdí spisovatelka Denemarková

„Strach z Ruska je jedna věc, ale z Číny mám strach větší,“ přiznává spisovatelka a čtyřnásobná držitelka ceny Magnesia Litera Radka Denemarková. „Protože Čína je skutečně organizovaná, má finanční prostředky, vizi a ještě k tomu je velká. Navíc jde o kolektivní mentalitu, která běží už desítky let a podle které chce být světovou velmocí ve všech oblastech. Takže to všechno dělá velice chytrou formou,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:33

Izrael schválil dohodu o příměří. Konec války ani antisemitismu to ale nepřinese, říká antropolog

Izraelská vláda schválila nad ránem dohodu s Hamásem. Podle ní Izrael získá 50 rukojmích, které unesl Hamás, výměnou za čtyřdenní klid zbraní, 150 palestinských vězňů a humanitární dodávky do Gazy. „Nemyslím si, že by v tuto chvíli bylo možné dosáhnout něčeho víc,“ říká antropolog František Kalenda.

Před týdnem 26:32

Dolejší: Fiala je čtvrtý premiér za ODS, co zažije stávku svých voličů. Po ní následoval pád vlády

Po pádu vlády Petra Nečase (ODS) dlouho nebylo jasné, jestli občanští demokraté neskončí. „Po ohromném skandálu přišla dvojice zachránců v podobě Petra Fialy a Miloše Vystrčila a ODS trochu přemalovala. Už to není ta super pravicová strana, ale přihodili trochu zelených nebo sociálních témat a tak dále,“ vzpomíná politický reportér a glosátor serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší.

Před týdnem 26:53

Většina i válečných konfliktů je 50 odstínů šedi. Není to souboj Saurona a prince, tvrdí politolog

S tezí, že se západní společnost ve své korektnosti stává bezbrannou proti agresivní nekorektnosti, politolog Petr Kratochvíl rozhodně nesouhlasí. „Naopak si myslím, že korektnost je v politice slušnost, a to, že respektuji své oponenty. Naopak považuji za klíčovou hodnotu schopnost odlišit názorového protivníka od nepřítele, kterého je třeba zlikvidovat. Proto taky ke svému protivníkovi přistupuji se slušností,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:46

Mladá generace vidí problémy, už když začínají plápolat, říká předsedkyně spolku Díky, že můžem

Barbora Stárek stojí v čele spolku Díky, že můžem, který už několik let organizuje oslavy 17. listopadu, kterých se pravidelně účastní kolem 100 tisíc lidí. Vytváří program, shánějí techniky, komunikují s bezpečnostními složkami, aby zajistili co největší bezpečí a komfort. Díky nim patří oslava 17. listopadu mezi největší kulturní akce u nás.

Před týdnem 26:21

Izraelské tajné služby udělaly neomluvitelné a nepochopitelné chyby, hodnotí expert Kutěj

Vpád Hamásu, vraždy a únosy Izraelců ze 7. října budou mít dohru, myslí si plukovník a prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci Univerzity obrany Libor Kutěj. „Jak se říká: ‚Po boji každý generálem‘ nebo ‚Po pitvě každý lékařem‘. Domnívám se, že jde o chybu neomluvitelnou, a to v celé řadě rovin – profesně-zpravodajské, politické i vnitropolitické. A bude to mít obrovskou dohru na vnitropolitické scéně Izraele,“ dodává s tím, že také šlo o chybu nepochopitelnou.

Před 2 týdny 26:40

Každá válka je spíš o dezinformacích a hoaxech než o konspiracích, myslí si religionista Kozák

Západním světem se šíří narůstající vlna antisemitismu a konspiračních teorií. Za jejím vzestupem stojí především válka na Blízkém východě. „Situace je velmi intenzivní, a to způsobuje velké množství hoaxů, falešných zpráv nebo manipulativních fotografií,“ říká Jan Kozák, religionista a vedoucí výzkumné skupiny v rámci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která se věnuje mapování problematiky konspiračních teorií.