Řečí peněz
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jakou šanci mají návrhy Národní ekonomické rady vlády, aby je vláda realizovala a začala krotit deficit státního rozpočtu?

Mají skutečně potenciál vytáhnout nás z blížící se dluhové pasti a současně udržet tuzemské podniky v chodu a nízkopříjmové domácnosti nad hranicí chudoby? I na to se zeptala Naďa Bělovská Mojmíra Hampla, bývalého viceguvernéra ČNB a člena Národní rozpočtové rady.

25:00

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.

Web

Před pěti dny 26:09

Matesová: Že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, je stejná jistota jako smrt

Většina států skupiny největších ekonomik světa G20 minulý týden ostře odsoudila válku na Ukrajině a vyzvala k bezpodmínečnému stažení Ruska z ukrajinského území. Ze společného prohlášení přijatého na summitu na Bali ale vyplývá i to, že na konflikt existují mezi zeměmi různé názory. Státy se společně usnesly na tom, že válka na Ukrajině podkopává globální ekonomický růst a označily hrozby použití jaderných zbraní za nepřijatelné. Jak se mění rozdělení světových sil?

Před týdnem 25:46

Podíl šedé ekonomiky u nás setrvale klesá. Stále ale znevýhodňuje poctivé podnikatele, říká ekonom

Ve sněmovně se bude projednávat rozpočet na letošní i příští rok. V novelizaci toho letošního půjde o přehlasování veta prezidenta Miloše Zemana. V rozpočtu na další rok, který je ve druhém čtení, se budou diskutovat pozměňovací návrhy. Krom toho proběhne nejspíš i ostrá diskuse o zrušení elektronické evidence tržeb. Vláda ji vidí jako nemístnou byrokracii, opozice jako nástroj k pročištění podnikatelského prostředí, který prý výrazně omezuje tzv. šedou ekonomiku.

Před 3 týdny 27:04

Události z ekonomiky a trendy z byznysu

25. říjen 2022 24:42

Evropa zatím nenašla společnou cestu, jak zkrotit vysoké ceny energií

Česko se bojí, že naši konkurenceschopnost zásadně sníží masivní podpora ve velkých evropských ekonomikách. Téma pro Řečí peněz Nadi Bělovské a jejího hosta ekonoma Jana Švejnara.

18. říjen 2022 25:00

Ekonomka Horská: Český státní rozpočet historicky nikdy nefungoval tak, jak by měl

Poslanci budou rozhodovat o dalším navýšení schodku na letošní rok, který má pomoci bojovat s vysokými cenami energií. Jak by ale vlastně měl vypadat optimální český státní rozpočet? Kdo jej v historii České republiky připravil nejlépe a kdo nejhůře? A nakolik máme být nervózní z toho, že se v posledních letech politici nehádají o stovky milionů, ale o desítky a stovky miliard?

11. říjen 2022 24:59

Ekonom Marek: Máme vysoce deficitní státní rozpočet a stropování cen by ho jen prohloubilo

Česká republika zažívá krizi a stále více se zadlužuje. Státní rozpočet na příští rok počítá se schodkem 295 miliard korun, letošní má být 330 miliard. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že podobným způsobem nejde stát dlouhodobě financovat a bude nutné zvýšit daně. Které by v současné chvíli mělo cenu zvedat, aby to hospodářství propadající se do recese zbytečně příliš nepoškodilo? A jaké jsou šance, že vláda najde k takovýmto nepopulárním krokům odvahu?

4. říjen 2022 24:30

Jak důležitá je shoda politiků a centrálních bankéřů na nastavení fiskální a monetární politiky nám ukazuje současná situace v britské ekonomice

V Řečí peněz to říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš, kterého se ptal Václav Pešička.

27. září 2022 25:04

Jaké máme čekat zdražování v příštích měsících a proč se Japonsko raduje z toho, že mu roste inflace?

V magazínu Řečí peněz to vysvětlí Ilona Švihlíková. Ptá se Naďa Bělovská.

20. září 2022 24:10

V Řečí peněz popíše ekonomka Jana Matesová kondici ruské ekonomiky a její potenciál pro uzavírání obchodních partnerství

Václav Pešička se zeptá i na rizika, kterým čelí evropské ekonomiky a jak jim předejít.