Vertikála
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jakou roli hrála královna Alžběta II. v Anglikánské církvi

A jak důležitá pro ní byla víra? Mluvit budeme u o Valném shromáždění Světové rady církví, které se tento týden konalo v německém Karlsruhe. Jak na něm byli přijati zástupci z Ruska? A připomeneme i další události duchovní světa.

23:43

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před dvěma dny 26:00

Charisma sv. Václava se nevytratilo ani po tisíciletích

Debata Vertikály se věnuje nadcházejícímu státnímu svátku svatého Václava. Univerzitní pedagogové Petr Kubín a Ota Halama tak diskutují o významu svého patrona.

Před dvěma dny 23:59

Poslechněte si celý magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Dozvíte se, že chce Polsko zavést povinné náboženství na školách. Pražský arcibiskup Jan Graubner po třech měsících od jmenování propustil ekonomické manažery pražské arcidiecéze. Lotyšský parlament odhlasoval odluku lotyšské církve od Moskvy. V Německu pokračuje Synodální cesta. A Francie si připomněla oběti Bartolomějské noci.

Před týdnem 25:59

A zvony zvoní dál

Zvony prožívají rozličné osudy a někdy hodně těžké. Na ty, které byly za 2. světové války zrekvírovány, chce upozornit spolek pražských zvoníků Sanctus Castulus.

Před týdnem 24:01

Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Za účasti papeže se v Kazachstánu konalo setkání náboženských vůdců. Ve Francii začal v pondělí proces se spolupachateli teroristického útoku v Nice v roce 2016. Pod Jihočeské biskupství spadá okolo sto padesáti far. Zájemci o regionální historii se pokouší zachránit chátrající budovu v Malontech. Dobrušský sbor Československé církve husitské zdobí nový oltářní obraz od významného malíře.

Před 2 týdny 25:59

V debatě Vertikály se dozvíte, proč budí zklamání a obavy církev Šinčchondži

Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí, jejichž blízcí se jejími členy stali a s dosavadním životem zpřetrhali vazby. S jejím působením se setkal i katolický kněz Ladislav Heryán.

Před 3 týdny 23:37

Nový školní rok s dražšími energiemi a církevní školy

Nový školní rok s dražšímu energiemi a církevní školy. Ve Středoafrické republice mají první centrum pro dialýzu. Tamní první nefrolog vystudoval i díky podpoře z České republiky. V rozhovoru prozradí i to, jak na africké země dopadá válka na Ukrajině. Uslyšíte i to, jak se francouzský a alžírský prezident dohodli na vytvoření komise, která bude zkoumat společnou historii.

Před 3 týdny 25:53

Debata Vertikály o potratové legislativě ve Spojených státech

Téma, které v současné době polarizuje americkou společnost a budí pozornost i v evropských zemích. Vychází z nedávného verdiktu Nejvyššího soudu, který přenesl rozhodování o potratové legislativě na jednotlivé státy. V mnoha z nich platí nyní přísná protipotratová legislativa. Jaké bude mít důsledky?

28. srpen 2022 23:56

Vertikála: Poslechněte si zajímavosti ze světa víry

Připomeneme 1. září jako den modliteb za péči o stvoření. Zeptáme se, jak moc se o ekologii zajímají křesťané v České republice. Nikaragujská policie zatkla biskupa Álvareze, kritika Ortegovi vlády. Vězní i jeho spolupracovníky. Všechen movitý majetek Svatého stolce bude spravovat Vatikánská banka.

28. srpen 2022 25:46

Vertikála: Dvě děti farářů, dva příběhy o víře

Chodit do kostela poslouchat kázání vlastního táty? Pro děti z farářských rodin je to nedělní samozřejmost. Jak vyrůstání na farách ovlivnilo jejich dětství i vztah k víře?