Vlna
3. duben 2023

Poslechněte si podcast: Jaká je pozice žen v českém filmu? Končí u nízkorozpočtových projektů, pomohla by strukturální změna

Debata o genderové rovnosti v podobě, v jaké ji známe dodnes, odstartovala v roce 2017 s hashtagovou kampaní #MeToo v americkém filmovém průmyslu. Od té doby se rozšířila napříč obory i zeměmi a dorazila i do Česka. Česká filmová scéna se ale zdá být paradoxně vůči změnám docela rezistentní, jak se ukázalo po proslovu producentky Pavly Janouškové Kubečkové na Českých lvech. Z diskuzí, které na něj navazují, je patrné, že český film má strukturálně ještě co dělat.

34:09

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Před třemi dny 29:30

Proč Poláci tolik milují Čechy? Roli často hrají stereotypy, vysvětluje překladatelka Zofia Bałdyga

Na festivalu Svět knihy natáčela Hana Řičicová podcast Vlna s bohemistkou, básnířkou a překladatelkou Zofií Bałdyga. Proč Poláci tolik milují Čechy? Co o svých severních sousedech nevíme a jak můžeme svoji znalost prohloubit? A co způsobilo současný boom poezie jako komunikačního nástroje mladých lidí?

Před šesti dny 34:25

„Hudebník svým tělem diriguje tvůj prožitek.“ Nezapomenutelné pohyby na pódiu neodešly s Elvisem

„Hudba bez pohybu je ochuzená o strašně moc. Interpret svým tělem hudbu zveličuje, ukazuje momenty, které jsou pro něj důležité. Do jisté míry tak diriguje tvůj prožitek. Klidně ti to může přijít cringe, ale zároveň ti dává bezpečí si to prožít tak, jak chceš ty,“ vysvětluje důležitost pohybu na pódiu hudebník Kuba Kaifosz.

Před týdnem 21:56

Nečekal jsem, že rap bude nejposlouchanější žánr v Česku, říká autor účtu Out Of Context Czech Rap

Milan Bartoušek je zakladatelem twitterového účtu Out Of Context Czech Rap. Kromě toho zveřejňuje podcastové rozhovory s vybranými hosty z tuzemské rapové scény. Jak se od anonymního admina dostal k vlastnímu podcastu? Jakým směrem se podle něj český rap vyvíjí? A je česká rapová scéna připravená na vyšší zastoupení žen?

Před týdnem 22:12

Rifle, jeansy, džíny slaví 150 let. Od motorkářů přes hippies až do kanceláří a na přehlídková mola

Původně pracovní oblečení, u nás známé pod názvem rifle, jeansy nebo prostě džíny. Postupně opatřené bytelnými nýty se kalhoty indigové barvy dostaly z dolů, polí a továren skoro do každé skříně. Jak se generačně vymezujeme střihem tohoto bavlněného oděvu? Jak může být dostupný a základní kousek šatníku nástrojem demokratizace?

Před 2 týdny 26:29

„Laskavě přestaňte kojit a jděte hrát.“ Jak jde v Česku dohromady mateřství a hudba?

Kloubení rodičovství a práce je velkým společenským tématem. Debata o zkrácených úvazcích a firemních školkách se ale na některá zaměstnání dá aplikovat jen těžko a pro hudbu to platí obzvlášť. Jak se muzikantky popasovávají s překážkami, které jim do mateřské cesty klade jejich povolání? Unikátní vhled přináší kniha rozhovorů Je všechno dobrý? od písničkářky Marie Kieslowski.

Před 2 týdny 32:08

„Občas jsou na stěnách i ve skalách k vidění šílené věci.“ Česko zažívá boom lezení

Česko v posledních letech zažívá obrovský vzestup zájmu o sportovní lezení. Ze subkulturní bubliny lezců, podnikajících výlety do skal, se stala masová záležitost. Přibývá sportovních úspěchů i lezeckých stěn, ale ještě rychleji přibývá zájemců.

Před 3 týdny 33:20

50 let s plasty. V oceánech plavou kelímky ze 70. let, spotřeba přesto dál rychle roste

Přesně před padesáti lety byla patentována PET lahev. Materiál dokázal udržet tvar nádoby pro sycené nápoje. O čtyři roky později se první petka zrecyklovala. V té době šlo pochopitelně o pokrok. Petka je lehčí než skleněný obal a netříští se při nárazu. Postupně se z ní stal jeden z nejpoužívanějších plastů. V textilním průmyslu se s ním setkáváme ve formě polyesteru.

Před 3 týdny 24:40

Smazal jsem Instagram, nedokážu sledovat televizní zprávy. Co s námi dělá násilí v médiích?

Covidová pandemie, teroristické útoky nebo válka na Ukrajině, která je pro nás často prvním geograficky blízkým konfliktem, který sledujeme v médiích a prakticky v přímém přenosu i na sociálních sítích. Jak na nás krizové obrazy působí a existuje způsob, jak jejich dopadu čelit a přitom zůstat v obraze?

4. květen 2023 31:30

Hra, kterou byste měli mít doma. Úspěch deskovky Osadníci z Katanu nedokázal vysvětlit ani sám autor

Catan - Osadníci z Katanu jsou legendou moderních deskových her. Potvrzují to desítky milionů prodaných kopií po celém světě i mezinárodní turnaje, na kterých soupeří o vítězství hráči z Evropy, USA, Austrálie, Blízkého východu i Jihoafrické republiky. Osadníci jsou ale především hrou, která k moderním deskovkám přivedla spoustu nových hráček a hráčů. Jaké jsou příčiny jejího masivního úspěchu a má i téměř třicet let od vydání stále co nabídnout?

1. květen 2023 27:49

Televize tu dlouhá léta na mladé lidi úplně rezignovaly, jsme na novém začátku

#martyisdead, TBH, Pět let nebo Sex O'Clock. To jsou seriály pro mladé, které začaly zaplňovat velkou prázdnem zející díru na domácím televizním trhu. Ukazuje se ale, že místo teenagerů s nimi před obrazovkami tráví čas hlavně kulturní kritici. Proč je u nás problém vyrobit hit, který by ovlivnil generaci dospívajících jako zahraniční Euforie nebo Sexuální výchova? Jaké jsou trendy v televizní tvorbě pro mladé v zahraniční? A které seriály letí mezi českými středoškoláky?