Akcent
25. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Pěšky Prahou za trest? Kočárek chodce radikalizuje, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá chodce a konzultanta v poradenské firmě Davida Antoše a urbanistky a architektky ze Studia Bistro Rozálie Kašparové. Jak vypadá Praha pohledem chodce? To si vyzkoušel David Antoš, který prošel celé hlavní město a své poznatky shrnul na sociální síti a v Deníku N. Proč si myslí, že Praha je k chodcům nepřívětivá? Jak může systematická snaha poznat pěšky hlavní město přispět do debaty o urbanistické podobě české metropole?

27:24

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Dnes 27:01

Města se snaží omezovat vizuální smog. Znojmo to vzalo zgruntu kvůli turistům

Saša Michailidis se ptá specialistky na veřejný prostor a vizuální smog a zastupitelky hl. m. Prahy Kristýny Drápalové (PRAHA SOBĚ) a městské architektky Znojma Ivety Ludvíkové. Po nedávné opravě stanice metra Jiřího z Poděbrad vzbudilo ohlas, že v ní nejsou reklamy, není ale jisté, že to tak zůstane. Odborníci upozorňují, že v tuzemských městech je silná koncentrace plakátů, poutačů či billboardů. Proč a jak to změnit? Jakou roli hrají estetické manuály?

Včera 26:01

Přesčasy, švarcsystém, i to je architektura. Toxické podmínky v oboru mladší generaci vadí

Hosty Saši Michailidise jsou architektky Eliška Havla Pomyjová a Kateřina Krebsová. Architektura, prestižní obor, ve kterém ale mnohdy panují složité podmínky pro práci, a to už od studií. Česko toto téma také prezentovalo na letošním benátském bienále. Proč nejen mladé architektky a architekty znepokojují nerovné podmínky v jejich profesi? Jak chtějí situaci změnit?

Před dvěma dny 25:39

Před sto lety stát nakoupil umění z Francie, podařilo se obejít konzervativní část komise

Saša Michailidis se ptá kurátorky Sbírky moderního umění NGP Anny Pravdové a historika umění Nikolaje Savického. Před sto lety československý stát nakoupil francouzskou sbírku moderního umění. Jak a proč k tomu došlo? Jaké mistry a jejich díla v této unikátní kolekci v Národní galerii Praha najdeme? Jaký význam má tato sbírka dnes? A bylo by ještě v současnosti možné uskutečnit podobnou transakci na poli kulturněpolitické diplomacie?

Před pěti dny 27:09

Výběr týdne: Masaryčka rozděluje, Galerie Rudolfinum, Mijazakiho animace, síla české literatury

Saša Michailidis se ptá hostů na situaci kolem nástavby na nové pražské budově Masaryčka, která v historické části města vyvolává značné emoce. Jaká byla třicetiletá éra Petra Nedomy v Galerii Rudolfinum? Proč zůstává Hajao Mijazaki mistrem japonské animace i po natočení svého údajně posledního filmu Chlapec a volavka? V čem je v současnosti síla české literární scény a je třeba usilovat o velký český román?

Před šesti dny 27:04

O kritizované nástavbě Masaryčky není rozhodnuto, Praha 1 chce přezkum připomínek, říká starostka

Saša Michailidis se ptá starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské z TOP 09 a architektky Anny Vinklárkové z ekologické organizace Arnika. Nová dominanta a instagramový bod na mapě Prahy, to je budova Masaryčka. Vzbuzuje zájem, ale také vášně. Stavba totiž prý v celkovém měřítku nerespektuje okolní historickou zástavbu. Proč a komu vadí i uvažovaná nástavba? Jak se k věci staví Praha 1? Dá se na Masaryčce ještě něco změnit?

Před týdnem 25:14

Síla Galerie Rudolfinum pod Nedomou byla ve spolupráci se zahraničními kurátory, říká publicistka

Saša Michailidis se ptá výtvarné publicistky, kritičky a kurátorky Lenky Lindaurové a výtvarného publicisty, historika umění a šéfredaktora časopisu ART ANTIQUES Tomáše Kličky. Pražská Galerie Rudolfinum, která vystavuje současné umění, bude mít od ledna novou šéfku. Petr Nedoma odchází, jeho éra trvala 30 let. Jaká byla? Které projekty se povedly, které méně? A co plánuje nová ředitelka, historička umění a kurátorka Julia Tatiana Bailey?

Před týdnem 27:05

Mijazaki je mistrem nejen japonské animace. Myslí na dětského diváka, ale nepodceňuje ho

Saša Michailidis se ptá filmového publicisty a programového ředitele pražských kin Aero a Bio Oko Jiřího Flígla a japanologa Martina Tiraly z FF UK. V tomto týdnu má v českých kinech premiéru japonský snímek Chlapec a volavka, jehož scenáristou a režisérem je Hajao Mijazaki. Proč jsou jeho animovaná díla tolik obdivovaná a oceňovaná? Jak si vede studio Ghibli a japonské anime ve filmu obecně?

Před týdnem 27:45

Proč čekat na velký český román? Jsme silní v kratších prozaických žánrech, říká literární kritička

Saša Michailidis se ptá literární historičky a kritičky Blanky Činátlové a spisovatele a šéfredaktora literárního měsíčníku Host Jana Němce. V říjnu jsme věnovali dva Akcenty současné české literatuře. Zazněly i kritické myšlenky, třeba to, že česká literatura teď nemá silné autorky a autory s mezinárodním přesahem. To by pro přípravu čestného hostování Česka na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026 nebyla úplně dobrá výchozí pozice. Je takové příkré hodnocení namístě?

Před týdnem 24:31

Výběr týdne: Hollywood po stávce, výuka moderních dějin, divadelní soubor přežitkem?

Saša Michailidis se ptá hostů, co přinesla stávka v Hollywoodu, která skončila minulý týden? Jak a proč posilovat výuku moderních československých dějin ve školách? Blíží se Noc divadel a také připomínka výročí znovuotevření Národního divadla v roce 1883. Jak se proměňuje divadelní práce a je souborové divadlo přežitek?

Před 2 týdny 26:15

Letopočty neučím, důležitý je kontext a studenty zapojit do výuky, říká učitelka

Saša Michailidis se ptá učitelky dějepisu na Gymnáziu Arabská v pražských Vokovicích Aleny Horáčkové a ředitele vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karla Strachoty. V listopadu opět odstartoval projekt Měsíc filmu na školách, za kterým stojí společnost Člověk v tísni. Projekt napomáhá učitelům, žákům i studentům při výuce moderních československých dějin. Proč je zapotřebí posilovat výuku historie posledních osmdesáti let? Jaké možnosti mají pedagogové k dispozici?