Zbytečná Válka
Epizoda 2612. květen 2022

Poslechněte si podcast: Jak válka na Ukrajině ovlivnila české základní školy?

Jak válka na Ukrajině ovlivnila české základní školy? Jak zvládají příliv dětí, které musely utéct ze svých domovů a kolik jich ještě do našich škol přibude? A jakou konkrétní pomoc teď ředitelé potřebují? O tom jsme mluvili v podcastu Zbytečná válka hned se dvěma hosty - s prezidentem Asociace ředitelů základních škol Lubošem Zajícem, který je zároveň ředitelem základní školy v Pečkách na Kolínsku, a také s ředitelem pražské základní školy v Kunraticích Vítem Beranem.

31:09

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 90Před čtyřmi dny 33:21

Ukrajinci skutečně postupují, potvrdil analytik. Ocenil systematický postup při útoku na Sevastopol

Ukrajinským jednotkám se daří postupovat na záporožské frontě potvrdil analytik Milan Mikulecký v podcastu Novinek Zbytečná válka. Zmínil i dopad útoků na Krym, ze kterého odcházejí nejen civilisté, ale přesouvají se i ruské lodě do Novorossijsku. Zničené lodě se Rusům nedaří nahradit.

Epizoda 89Před týdnem 20:59

Ukrajina není žádná černá díra, říká konzul ve Lvově David Nový

Od útoku Ruska na Ukrajinu uplynulo půldruhého roku. Dopady války se projevují i ve městech na západě Ukrajiny. Situace v ulicích vypadá klidně, dokud není vyhlášen letecký poplach. Popsal v podcastu Zbytečná válka konzul ve Lvově David Nový při rozhovoru s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem. Zmínil i pokračující pomoc, kterou rozhodně nevnímá jako vyhazování peněz z okna.

Epizoda 88Před 2 týdny 36:53

Na Muskovi je lepší nezáviset. Kim Čong-un v Rusku je předzvěst problémů

V podcastu Zbytečná válka probírali redaktor Novinek Alex Švamberk a analytik Milan Mikulecký postoj G20 k Rusku. Upozornili, že není možné spoléhat na Indii. Zaměřili se zejména na rizika návštěvy Kim Čong-una v Rusku a věnovali se i problémům ruských a ukrajinských sil s nedostatkem mužstva.

Epizoda 87Před 3 týdny 16:18

Moldavsko musí do EU. Když tam nebudeme my, tak kdo tam bude? ptá se velvyslanec

Moldavsko je jednou ze zemí, kterou výrazně ovlivňuje ruská agrese na Ukrajině. O tom, jaké má válka na dvoumilionový stát dopady, když je navíc část území v Podněstří kontrolována proruskými separatisty, hovořil redaktor Novinek Alex Švamberk v podcastu Zbytečná válka s českým velvyslancem v Moldavsku Stanislavem Kázeckým. Ten varoval, že pokud by Moldavsko nebylo přijato do EU, bude opět v ruské vlivové zóně.  

Epizoda 861. září 2023 28:33

Rusko ochromuje OBSE a další mezinárodní organizace, říká diplomat Šrámek

I když obsazení záporožské jaderné elektrárny ruskými okupanty vyvolává pochopitelné obavy, s českým diplomatem Ivem Šrámkem, který předsedá radě guvernérů Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), hovořil Alex Švamberk v podcastu i o tom, jak válka ochromila činnost Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a jakou výzvou je pro Západ rostoucí role Číny v multilaterálním světě.

Epizoda 8527. srpen 2023 42:47

Ruské zločiny si musíme připomínat, protože jsme otupěli, říká analytik

O relativně nehybné frontě i plánovaných dodávkách stíhaček F-16 hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Oba se zaměřili na geopolitický dopad konfliktu a na dění v Indo-Pacifické oblasti. Mikulecký varoval, začínáme být otupělí, a to není dobře. Rozhovor vznikl v pondělí, proto se nemohl věnovat pozdější události, pravděpodobné smrti Jevgenije Prigožina.

Epizoda 8410. srpen 2023 39:50

Prigožinova vzpoura ukazuje obrovský úpadek Ruska, všimnout si ho museli i v Africe

O víkendu se konala v saúdskoarabské Džiddě opakovaně probíraná schůzka čtyřiceti zemí, které se věnovaly ukrajinskému desetibodovému plánu na ukončení války. Jestli splnila očekávání a co přinesla probíral redaktor novinek Alex Švamberk s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem, který se ji zúčastnil. Marian zmínil, že vzpoura majitele wagnerovců Jevgenije Prigožina ukázala úpadek Ruska, kterého si museli všimnout i podporovatelé Moskvy v Africe.

Epizoda 831. srpen 2023 32:10

To podstatné se v těchto dnech neodehrává na frontě, řekl analytik

Minulý týden se po tvrdých bojích na Ukrajině objevily spekulace, že už začala hlavní část ukrajinské protiofenzívy. Redaktor Novinek Alex Švamberk s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým probírali, jako to ve skutečnosti je. Zaměřili se i na dopad vypovězení obilné dohody a summit Ruska s africkými zeměmi i význam plánovaného jednání v Saúdské Arábii. 

Epizoda 8218. červenec 2023 10:15

Milan Mikulecký: Kazetová munice. V hlavní roli evropské pokrytectví

Minulý týden Spojené státy americké oznámily, že v rámci vojenské pomoci Ukrajině jí poskytnou také neupřesněné množství neupřesněného typu kazetové munice. A strhl se obvyklý řev.

Epizoda 8111. červenec 2023 39:47

Erdogan vyťal Putinovi dva políčky, řekl analytik

Redaktor novinek Alex Švamberk probírá v podcastu Zbytečná válka  s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým, proč je postup ukrajinských sil tak pomalý. Věnují se, co může nadcházející summit NATO  přinést Kyjevu a proč Volodymyr Zelenskyj minulý týden navštívil několik zemí NATO i pomalému postupu ukrajinských sil na frontě. Mikulecký zmiňuje také dva políčky, které Rusku vyťalo Turecko.