Zvídavec Evy Sinkovičové
14. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Jak ušetřit místo na zahradě a pěstovat víc plodin na jedné rostlině? Pořiďte si bramborajče

V létě sklidíte sladká rajčátka a na podzim vykopete brambory. A to vše jen díky jedné rostlině. Není to jen nějaký žertík? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

02:41

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Včera 04:40

Nejbláznivější svatební tradice: Kde vykrmují nevěsty, kde je polévají špínou a kde se nesmí smát?

Co se děje na tukových farmách v Mauritánii a k čemu v Německu při svatbách používají pilu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před dvěma dny 04:00

Swapujte. Zbavíte se nepotřebných věcí a dostanete, co chcete. Jaká to má pravidla?

Pořídit si něco nového i bez peněz a zároveň udělat radost druhému něčím, co už vám doma akorát překáží? To je swapování. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 04:25

Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:48

Jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací?

Proč je dobré věnovat se upcyklaci a co to vůbec je? I vy jste určitě už někdy upcyklovali. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:58

Až třetina potravin se vyhodí. Kolik kilo jídla to dělá na jednoho Evropana?

Jak bojovat s plýtváním jídla? Kolik lidí by se najedlo, kdyby se všechny vyhozené potraviny zachránily? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:45

Pijí ryby vodu? Jednoduchá otázka má složitou odpověď

Co je to osmóza a proč záleží na tom, jestli ryba žije ve sladké nebo slané vodě? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:49

Proč máme slepé střevo? Je v těle k něčemu dobré?

Má nějakou funkci? Proč se dříve odstraňovalo i preventivně? A co je to apendix? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:48

Měl by člověk opravdu ujít 10 000 kroků denně, nebo je to mýtus?

Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem a jedním z nejúčinějších cvičení. Jsou nějaké chodecké rekordy a víte, co je to švihlá chůze?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:33

Kapok sloužil jako výplň plovacích vest, dnes se z něj šije outdoorové oblečení. Na čem roste?

Vypadá jako nadýchaná vata a našli byste ho v tobolkách mohutného stromu vlnovce pětimužného. Ten je opravdu fascinující. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 2 týdny 03:55

Jak voní durian? Lahodná pochoutka smrdí i z potu a nesmí se brát do hotelů

Kde toto ovoce roste? Jak chutná a proč je někde označováno jako král ovoce a jinde je zakázáno ho nosit do hotelu a hromadné dopravy? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.