- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: Politolog Jelínek: Oslavy konce války jsou naprostá tragédie. Nevíme jak a koho oslavovat
„Jak si připomínat osvoboditele, aby to nevypadalo jako podpora současného Ruska a Putina?“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí… politolog Lukáš Jelínek. A připomíná, že v Rudé armádě bojovali i Ukrajinci. Právě ukrajinský prezident byl teď na návštěvě v Praze. Jaký byl její význam? A jak květnové dny slaví čeští politici? Politolog se v záznamu rozhovoru komentuje také předvolební kampaň.
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
David Mareček: Hudba inspirovaná apokalypsou. Válka a koncentráky zmařily generaci skladatelů
Osmdesát let od konce druhé světové války se dá připomínat i skrze hudbu. O jaká jména z hudebního světa nás nejhrůznější konflikt v novodobých dějinách připravil? Jakou roli hrála hudba v Terezíně? A co dokáže hudba vyjádřit lépe než jiná umění? Generální ředitel České filharmonie David Mareček ještě představí lákadla jubilejního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a zamyslí se nad tím, co je jádrem neúspěchu Jana Součka v čele České televize.
Historik Stehlík: Květen 1945 máme spojený s Prahou a Pattonem v Plzni. Připomínejme si ale i další
Před 80 lety, 5. května 1945, propuká v Praze povstání. Jak si významné květnové dny a konec druhé světové války v Evropě nejvhodněji připomenout? „Připomínejme si události na lokální úrovni. Co probíhalo v místech, odkud pocházíme? Jak se chovali naši předci?“ říká historik Michal Stehlík.
Fotograf Lukáš Bíba a umění zachytit správný záběr
Jak změnil jeho život mnichovský koncert skupiny U2? Co člověk potřebuje, aby ve fotografii uspěl? Jsou důležité i ostré lokty? Opisují od sebe někdy fotografové? Je v této profesi důležitá také psychická odolnost? Jak Lukáš Bíba prozná tu správnou chvíli, kdy zmáčknout spoušť? Může být skvělá fotografie dílem náhody? Je pro něho dlouhodobá spolupráce se souborem La Putyka srdeční záležitost? Má fotograf nějakou etickou hranici, za kterou už snímek nepořídí?
Jan Daňhelka: Španělský blackout odhalil naši zranitelnost. Zásoby na tři dny by měl mít doma každý
V pondělí postihl blackout pevninskou část Španělska i Portugalska a také některé přilehlé oblasti na jihu Francie. Příčina zatím stále není jasná. Masivním výpadkem se zabývají energetici, politici i odborníci na kybernetickou bezpečnost. V čem se událost podobá nedávným povodním v Česku? A jak se do budoucna připravit? Hydrolog Jan Daňhelka ještě vysvětlí, jak se do kvality vody promítá globální oteplování, i to, jak tání alpských ledovců ovlivní evropské toky.
Analytik Josef Šlerka: Pohřeb papeže Františka? Rozloučení se Svatým otcem i politická událost
Na sobotní pohřeb papeže Františka se sjeli statisíce věřících, zástupci církví, politici, světoví lídři i média. Ta budou i nadále v nejmenším státě světa sledovat průběh konkláve. Jak se média zhostila role zprostředkovatele posledního rozloučení s papežem? A co při ceremoniálu překvapilo? Datový analytik Josef Šlerka se zamyslí i nad tím, kdo je novinář a jak influenceři mění politickou a mediální scénu, a připomene i to, jakou cestu ušla za dvacet let platforma YouTube.
Politolog Kubáček: Politici tematicky utíkají k tomu, nad čím se lidé mohou chvilku hádat
Jak vypadají předvolební strategie jednotlivých politických stran? A jaká jsou jejich hlavní témata? „Relevantní témata budou v emoční kampani před létem chybět. Nabízí se, že se budeme bavit o sociální péči, kvalitě vzdělávání, dostupnosti zdravotnictví, energetice. Místo toho to bude mnohem více o emocích a okopávání,“ říká politolog Jan Kubáček.
Publicista Chuchma: Literární soutěže ovládli debutanti. Ukojili hlad po něčem svěžím a neokoukaném
Vítězem 24. ročníku nejvlivnější české literární ceny Magnesia Litera se stal román Letnice sedmapadesátiletého debutanta Miroslava Hlauča. Kniha s prvky magického realismu zvítězila hned ve dvou kategoriích – jako kniha roku a jako debut. Jak se v Česku posuzují literární díla? A jakou konkurencí Magnesii Liteře je nová Cena literární kritiky? Publicista Josef Chuchma se zamyslí i nad reflexí obrazu hlavy katolické církve a dění ve Vatikánu v umění.
Může být dítě zároveň agresor i oběť šikany? Odpovídá Milan Kotík, ředitel organizace AISIS
K čemu ho inspirovala léta strávená v turistickém oddíle? Co se můžeme naučit jen díky tomu, že do školy opravdu chodíme? Jak ze školy vytvořit skvělé místo k žití pro všechny? Za jakých okolností může být i drobné pošťuchování šikanou? Čeho by si měli všímat učitelé i rodiče? Může být dítě zároveň agresor i oběť šikany? Proč je řevnivost mezi dětmi menší ve věkově nehomogenních kolektivech? Jak získat odvahu vystoupit proti nepravostem? Lze se naučit zvládnout vlastní vztek?
Klímová: Digitalizace měla zpoždění ještě před nástupem současné vlády. Tým byl personálně podceněný
Jaký je význam novely energetického zákona Lex plyn a jaké jsou důvody trestního oznámení, které chce podat ANO kvůli nepovedené digitalizaci stavebního řízení? Ekonomická analytička Jana Klímová také komentuje výstavbu a dění kolem nových Dukovan.