17. květen 2022

Poslechněte si podcast: Zpravodaj z Ruska Miroslav Karas: Ve válce je běžné lhát. Propaganda Ruska je ale děsivá masáž

Rusko novinářům nepřeje. A zvlášť ne těm ze Západu. Ruský mediální prostor ovládá strach a propaganda. Jak svobodu slova ovlivnila válka na Ukrajině? Probudí se někdy ruská společnost? A proč je běžné o válce lhát na obou stranách konfliktu? V pořadu Jak to vidí... exkluzivně odpovídá dlouholetý zahraniční zpravodaj v Rusku a Polsku Miroslav Karas. V audiozáznamu z 22. března 2022 ještě zazní úvahy o proměně politiky Vladimira Putina nebo to, jak šíří lži dezinformační weby.

25:42

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 24:12

Břetislav Tureček: Zbloudilá kulka, nebo válečný zločin? Mlha nad smrtí palestinské novinářky trvá

Americko-palestinská reportérka televize Al-Džazíra Širín Abú Aklahová byla zastřelena 11. května na Západním břehu Jordánu během natáčení operace izraelských vojáků. Zda šlo o zbloudilou kulku, nebo cílené zabití civilistky rozpoutalo ostrý spor mezi Palestinci a Izraelci. S vyšetřováním měli pomoct Američané. Proč v roli arbitra selhali? Zahraničněpolitický komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu vysvětlí, co se děje v Iráku, i to, jaké změny čekají poutníky do Mekky.

Před třemi dny 25:50

Vladimíra Dvořáková: Děsí mě, s jakými lidmi jsou naši politici v kontaktu. I to, jak se tím chlubí

Policie stále prošetřuje zásah na pražském magistrátu a v pražském dopravním podniku. Takzvaná kauza Hlubuček už vedla k rezignacím jak v radě hlavního města, tak uvnitř vládního hnutí STAN. Jaké politické dopady může kauza mít? A podle čeho soudit, že jde o systémový problém? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí začínající prezidentskou kampaň, vysvětlí, co se děje v kanceláři ombudsmana Křečka, i to, za jakých podmínek je odvolatelný prezident.

Před čtyřmi dny 26:41

Co vede poutníky k návštěvě poutního místa, přiblíží Kateřina Pařízková ze spolku Poutní cesta Hájek

Jak v historii vznikaly poutní cesty? Co vede poutníky k návštěvě poutního místa? Souhlasí Kateřina Pařízková s názorem, že farnosti a církev byly svým způsobem předchůdci cestovních kanceláří? Čím je mimořádná loreta v Hájku? Daří se františkánům obnovit areál kláštera v Hájku, a jak proměny vnímají místní? Jak probíhá novodobá pouť do Hájku? Kdo dnes odpovídá za stav historických poutních cest? Čím Kateřinu Pařízkovou okouzlila krátká poutní cesta z Chocně do Hemže?

Před šesti dny 25:16

Kateřina Šafaříková: Problémová a protivná země. Tak nás vnímala EU. Teď si můžeme napravit reputaci

Česko se dnes na půl roku ujímá předsednictví v Radě Evropské unie. Jak dobře je na důležitou roli připraveno? Jaký vzkaz chce Evropě vyslat? A jakou pověst má Česká republika v unijních strukturách? Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková zhodnotí právě skončené předsednictví Francie, nastíní priority současného předsednictví a vrátí se i k neslavnému pádu vlády během prvního českého předsednictví.

Před týdnem 25:29

Václav Malý: Chudí, nezaměstnaní i lidé na útěku. Charita ČR pomáhá už od dob Rakouska-Uherska

Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. Lidem v nouzi pomáhá již jedno století. Přesto o ní veřejnost příliš neví. Světící biskup pražský Václav Malý připomene počátky organizace, zamyslí se nad současnou ochotou Čechů pomáhat a vysvětlí, na jakých duchovních hodnotách stojí Evropa.

Před týdnem 26:04

Michal Smetana: Škoda každé krize, která se nevyužije. Tak myslí Erdoğan. A teď se mu to vyplatilo

Třídenní summit NATO v Madridu začal průlomem. Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédka a Finska do Severoatlantické aliance. Co přimělo tureckého prezidenta ke změně názoru? Cílem summitu má být i nová strategická koncepce Aliance a posílení východního křídla. Vrací se období studené války? Odborník na bezpečnost Michal Smetana v audiozáznamu ještě nastíní, co by mohlo ukončit válku na Ukrajině, a zhodnotí, nakolik byly dodávky zbraní Ukrajině efektivní.

Před týdnem 25:15

Josef Šlerka: Další uragán? A co s tím? Lidé jsou zprávami přesyceni. A mladí chtějí zábavu

Jak důvěryhodná jsou veřejnoprávní média? Odpověď přináší nová studie Reuters Institut, podle níž není nejdůvěryhodnějším médiem Česká televize, ale Český rozhlas. Proč se lidé odklánějí od televizního zpravodajství? A proč stále více lidí vyhledává informace na internetu? Mediální analytik Josef Šlerka v audiozáznamu ještě mluví o tom, co přinesl pátý ročník konference Novinářské fórum, kterou pořádal Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Před týdnem 25:27

Pavel Kosatík: Fialův projev byl dobrý. Společnost je ale a priori podrážděná ze všeho politického

Premiér Petr Fiala pronesl mimořádný projev k národu. Přestože mnozí hodnotili jeho řeč jako velmi dobrou, jasnou a konstruktivní, společnost reaguje podrážděně. „Jako by kdokoli z politického břehu byl a priori špatný,“ všímá si publicista Pavel Kosatík. Kde se averze vůči politickému světu v lidech bere? Spisovatel se v audiozáznamu pořadu ještě ohlíží za pražským knižním veletrhem a vysvětlí, v čem tkví důležitost elit ve společnosti.

Před týdnem 26:28

Magdaléna Frouzová, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR: Patříme stále k chudým evropským zemím?

Co přineslo členství v Evropské unii do našeho každodenního života? S jakými předsudky vůči EU se Magdaléna Frouzová setkává? Platí, že EU je samá byrokracie? Patříme stále k chudým evropským zemím? Do jakých oblastí EU "nemluví"? Proč je důležité, aby byl v Evropě jeden právní systém? Co České republice přinese nadcházející předsednictví Radě EU? Co Magdalénu Frouzovou přivedlo k zájmu o ženskou otázku? Proč je tak důležité, aby byly ženy finančně nezávislé?

Před týdnem 25:28

analytik Pavel Havlíček

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.