- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: Producent Kryštof Mucha: Karlovy Vary nebudou stát na místě. Bartoškova ochranitelská ruka ale chybí
Svátek filmu se letos poprvé uskuteční bez dlouholetého prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřího Bartošky. Jak se jeho odchod promítne do 59. ročníku Varů? Jaké bylo jeho vidění festivalu? A kam budou Vary směřovat teď? Výkonný ředitel Kryštof Mucha v rozhovoru se Zitou Senkovou prozradil, jak se letošní vizuál promítl do výběru filmů. A prozradil i to, na jaké nové formy audiovize se diváci mohou těšit.
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
Karel Výrut z Asociace cestovek: Češi zvyky nemění. K moři teď ale míří do Albánie nebo Polska
Tropy zažíváme doma stále častěji, na výběru letní dovolené se to ale projevuje minimálně. „Bez ohledu na vedra míří stále většina Čechů na jih k moři. Namísto Chorvatska teď boduje Albánie,“ říká Karel Výrut z Asociace cestovních kanceláří. Kam míří Češi dál? Kde a proč byste měli brát jen s rezervou počet hvězdiček u hotelu? Jak se vyhnout masovému turismu? A co nabízí Česko?
Ekonomka Švihlíková: České platy neodráží, co se vytvoří. Inflaci příjmů dorovnáme až v roce 2027
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,4 %. To je nejrychleji za téměř tři roky. „Pozitivní vliv je, že hlavním tahounem byla spotřeba domácností, která po dlouhé době ožívá,“ říká v pořadu Jak to vidí... ekonomka Ilona Švihlíková. Oproti předchozímu čtvrtletí lehce vzrostly i příjmy domácností. Ekonomka ve vysílání okomentovala i plány Číny podpořit digitální měnový systém a rostoucí roli zlata v devizových rezervách.
Komentátor Hartman: Sociální demokracie spěje k zániku. Spojení se Stačilo! je facka i zoufalství
Volební rok pokračuje ve znamení spojování. Měsíc před uzavřením kandidátních listin ohlásilo vedení Sociální demokracie záměr kandidovat spolu s hnutím Stačilo! „Vedení Sociální demokracie si neví rady,“ říká komentátor Petr Hartman. „A učinilo zoufalý pokus.“ Co se změnilo od února, kdy snahy o společný postup SOCDEM a Stačilo! padly? Kam míří spojenectví Pirátů a Zelených? A co udržuje stabilní podporu koalice Spolu?
Dita Pullmannová, vedoucí spolku Dočasky De De. Stává se, že se z dočasné péče o psa stane trvalá?
Jak vypadá dočasná péče o psa? V čem je její výhoda oproti zvířecímu útulku? Stává se, že se z dočasné péče stane trvalá? Kdo se může stát dočaskářem? Musí být takový člověk částečně i psí psycholog? Jak spolek prověřuje zájemce o pejsky? Co dělat, když zjistíme, že na péči o svoje zvíře z nejrůznějších důvodů již nestačíme? Jaká hudba zní na sále katetrizační jednotky IKEM? Jak vypadá běžný den Dity Pullmannové? Co je pro ni největší satisfakcí za všechno, co dělá?
David Mareček: Kam v létě za hudbou? Doslova Nikam. Anglický festival uprostřed ničeho láká fanoušky
Prázdniny jsou dobou hudebních festivalů a letních scén. České hudbě se na nich daří doma i v zahraničí. „Letos bude česká stopa bude výrazná především v Provence a Velké Británii,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček a upozorňuje na specifika festivalu v anglickém Glyndebourne, kde vystoupí Kateřina Kněžíková v Kátě Kabanové? V audiozáznamu dál komentuje mural s Miladou Horákovou, slovní hodnocení žáků, přejmenovávání zastávek nebo volbu ředitele ČT.
Ekonom Lukáš Kovanda: Silná obrana je nejlepší odstrašení agresora. Spoléhat na USA je risk
Zatímco Polsko nebo pobaltské státy masivně investují do své obrany, Česko zaostává. „Odstrašení je přitom jediná šance, jak čelit agresorovi,“ říká Lukáš Kovanda. Proč by se Česká republika neměla spoléhat na USA a měla by vzít obranu do vlastních rukou? A jaké další závěry vyplynuly ze summitu NATO? Hlavní ekonom Trinity Bank komentuje i vývoj cen energií po uklidnění na Blízkém východě a přibližuje témata, která mohou rezonovat v předvolební kampani.
Analytik Šlerka: Umělá inteligence a propaganda? Na sociálních sítích vidíte válku, která se nestala
Totálně zničený Tel Aviv, Izraelci prosící o mír nebo sestřelený izraelský letoun F-35… Novým nástrojem šíření dezinformací se stává generativní umělá inteligence. Sociální sítě zaplavila falešná videa a záběry z videoher vydávající se za realitu íránsko-izraelského konfliktu. „Ověřit jejich pravost je bez spolupráce platforem skoro nemožné,“ říká datový analytik Josef Šlerka. V audiozáznamu ještě přiblíží, jaké důvěře se dnes těší média a co ukazuje volba nového ředitele ČT.
Petr Šabata: Čapí hnízdo je politicky vychladlá matérie. Voliči preference nezmění
Odvolací Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a nynější europoslankyní Janou Nagyovou a případ vrátil k Městskému soudu v Praze. Jaký problém představuje hnutí ANO nekončící kauza Čapího hnízda? Co ukázal pokus opozice sesadit vládu? A slušela by Slovensku neutralita, jak se domnívá tamní premiér Robert Fico? Odpovídá šéfredaktor deníku Právo Petr Šabata.
Amerikanista Pondělíček: Byl úder na Írán opravdu třeba? Spojené státy se zdají být ve vleku Izraele
Spojené státy bombardovaly v noci na neděli Írán. Útok provedený spolu s izraelským letectvem podle Pentagonu směřoval na tři zařízení obohacující uran. Co přinese návrat amerického odstrašení? Může Trump donutit Írán k míru hrozbou dalších leteckých útoků? A do jaké situace se kvůli útokům dostává Amerika? „Amerika byla možná donucena Izraelem zahrát karty, které má,“ říká v pořadu Jak to vidí... amerikanista Jiří Pondělíček, komentátor deníku Fórum 24.