- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: Jan Daňhelka: Španělský blackout odhalil naši zranitelnost. Zásoby na tři dny by měl mít doma každý
V pondělí postihl blackout pevninskou část Španělska i Portugalska a také některé přilehlé oblasti na jihu Francie. Příčina zatím stále není jasná. Masivním výpadkem se zabývají energetici, politici i odborníci na kybernetickou bezpečnost. V čem se událost podobá nedávným povodním v Česku? A jak se do budoucna připravit? Hydrolog Jan Daňhelka ještě vysvětlí, jak se do kvality vody promítá globální oteplování, i to, jak tání alpských ledovců ovlivní evropské toky.
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
Analytik Josef Šlerka: Pohřeb papeže Františka? Rozloučení se Svatým otcem i politická událost
Na sobotní pohřeb papeže Františka se sjeli statisíce věřících, zástupci církví, politici, světoví lídři i média. Ta budou i nadále v nejmenším státě světa sledovat průběh konkláve. Jak se média zhostila role zprostředkovatele posledního rozloučení s papežem? A co při ceremoniálu překvapilo? Datový analytik Josef Šlerka se zamyslí i nad tím, kdo je novinář a jak influenceři mění politickou a mediální scénu, a připomene i to, jakou cestu ušla za dvacet let platforma YouTube.
Politolog Kubáček: Politici tematicky utíkají k tomu, nad čím se lidé mohou chvilku hádat
Jak vypadají předvolební strategie jednotlivých politických stran? A jaká jsou jejich hlavní témata? „Relevantní témata budou v emoční kampani před létem chybět. Nabízí se, že se budeme bavit o sociální péči, kvalitě vzdělávání, dostupnosti zdravotnictví, energetice. Místo toho to bude mnohem více o emocích a okopávání,“ říká politolog Jan Kubáček.
Publicista Chuchma: Literární soutěže ovládli debutanti. Ukojili hlad po něčem svěžím a neokoukaném
Vítězem 24. ročníku nejvlivnější české literární ceny Magnesia Litera se stal román Letnice sedmapadesátiletého debutanta Miroslava Hlauča. Kniha s prvky magického realismu zvítězila hned ve dvou kategoriích – jako kniha roku a jako debut. Jak se v Česku posuzují literární díla? A jakou konkurencí Magnesii Liteře je nová Cena literární kritiky? Publicista Josef Chuchma se zamyslí i nad reflexí obrazu hlavy katolické církve a dění ve Vatikánu v umění.
Může být dítě zároveň agresor i oběť šikany? Odpovídá Milan Kotík, ředitel organizace AISIS
K čemu ho inspirovala léta strávená v turistickém oddíle? Co se můžeme naučit jen díky tomu, že do školy opravdu chodíme? Jak ze školy vytvořit skvělé místo k žití pro všechny? Za jakých okolností může být i drobné pošťuchování šikanou? Čeho by si měli všímat učitelé i rodiče? Může být dítě zároveň agresor i oběť šikany? Proč je řevnivost mezi dětmi menší ve věkově nehomogenních kolektivech? Jak získat odvahu vystoupit proti nepravostem? Lze se naučit zvládnout vlastní vztek?
Klímová: Digitalizace měla zpoždění ještě před nástupem současné vlády. Tým byl personálně podceněný
Jaký je význam novely energetického zákona Lex plyn a jaké jsou důvody trestního oznámení, které chce podat ANO kvůli nepovedené digitalizaci stavebního řízení? Ekonomická analytička Jana Klímová také komentuje výstavbu a dění kolem nových Dukovan.
Michael Romancov: Donalda Trumpa Ukrajina nebaví a nezajímá. Jeho cílem je odklon Ruska od Číny
Kyjev je připraven jednat, ale ne kapitulovat, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková k včerejší londýnské schůzce zástupců USA, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny o příměří na Ukrajině. Proč se nakonec jednalo jen na nižší diplomatické úrovni? A přinesla schůzka nějaký posun? Politický geograf Michael Romancov ještě vysvětlí, proč Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří, a přiblíží, jak se Moskva připravuje na oslavy konce druhé světové války.
Lizcová: Podpis koaliční smlouvy nové německé vlády brzdí téma migrace. Ze sporů ale může těžit AfD
Budoucí koaliční vláda v Německu, kterou vytvoří konzervativní blok CDU/CSU a sociální demokraté SPD, bude mít ve Spolkovém sněmu většinu 328 poslanců ze 630. Bude to ale vláda stabilní a akceschopná? Co vadí části SPD na koaliční smlouvě? A jak na vývoj nové německé vlády reaguje pravicově populistická AfD? Expertka Zuzana Lizcová ještě přiblíží, jak si koalice rozdělila ministerské posty, i to, jaké jsou první kroky nového kabinetu v Rakousku.
Historik: Papež František oslovoval empatií a milosrdenstvím. Přesně taková by měla být tvář církve
Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd vzpomíná na papeže Františka. Jaký je jeho odkaz? Jaká témata zdůrazňoval, jakým způsobem proměnil katolickou církev a jak na něj budou vzpomínat věřící i nevěřící celého světa? A co vlastně společnost očekává od Svatého otce v 21. století?
Jak se na kříž jako šperk dívá teoložka Eva Vymětalová Hrabáková?
Jak tráví Velikonoce? Které momenty velikonočního příběhu bychom měli znát? Jak se Eva Vymětalová dívá na nošení velikonočního symbolu - kříže – jako šperku? Jak vysvětluje laikům, čím se zabývají bibličtí teologové? Čím přispěla k jejímu rozhodnutí věnovat se teologii teta, se kterou v dětství trávila hodně času? Jak se za dvacet let jejího působení proměnilo akademické prostředí a studenti? Vnáší ženy do biblické teologie jiný pohled než muži?