Jak to vidí...
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Švihlíková: Obraty o 180 stupňů a chybějící analýzy. Takhle se nespravuje ani králíkárna, natož stát

Vláda Petra Fialy představila balíček úsporných opatření, kterými chce zpomalit růst schodku státních financí. S vlastním návrhem však přišla i Českomoravská konfederace odborových svazů. Která z opatření jsou opodstatněná a realistická? Jaké by mělo být tempo snižování schodku? A kde je vlastně prapůvod celého problému? Ekonomka Ilona Švihlíkoví v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se reformy projeví v našich peněženkách, a vysvětlí, jak silné a atraktivní je uskupení BRICS.

24:55

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 24:08

zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc.

Včera 25:24

Komentátor Černý: Kdo zničil Kachovskou přehradu? Kouřící zbraň nemáme. Všechno ale ukazuje na Rusko

Ze zničení Kachovské přehrady, jejíž voda zatopila na 600 km² Chersonské oblasti, se navzájem obviňují obě strany. Kde hledat pravdu, když přímé důkazy neexistují? Ohrozí katastrofa plánovanou protiofenzivu Ukrajiny? Zahraničněpolitický komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak složité je společně koordinovat posílení nezávislosti Evropy v oblasti bezpečnosti, a zhodnotí výběr nového generálního ředitele ČT.

Před dvěma dny 26:09

Ekonom: Mělo jít o potření šmeliny. Hlavním důvodem měnové reformy ale bylo vzít lidem peníze

Uplynulo 70 let od měnové reformy v roce 1953. Příčinou byly problémy tuzemské ekonomiky, hlavně orientace na těžký průmysl. Co všechno měnová reforma přinesla? Kdo na ni doplatil nejvíce? A prospěla někomu? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě podrobně vysvětlí, co znamená inflace a jakými způsoby se měří její míra.

Před třemi dny 25:07

Politolog: Politik s mírovou ratolestí je vítán. Pavel by ale mohl vypjatou situaci zklidňovat víc

Otevírání Pražského hradu, schůzka s premiérem a nejvyšším představitelem opozice, cesty po regionech nebo nominace na ústavní soudce. Petr Pavel si mnohé ze svých plánů pro prvních sto dní ve funkci již odškrtl. Čemu dalšímu se hodlá věnovat? Kde by mohl přidat? A co se mu příliš nepovedlo? Politolog Jan Kubáček se v audiozáznamu ještě ohlédne za první televizní debatou od sněmovních voleb a zhodnotí důvěru lidí v ústavní instituce.

Před čtyřmi dny 24:16

Michael Romancov: EU stojí za Moldavskem. Bruselu konečně došel geopolitický rozměr integrace

Bezmála padesátka evropských lídrů se sešla před pár dny na summitu Evropského politického společenství v Moldavsku. V zemi, která dlouhodobě čelí hybridním hrozbám ze strany Ruska. V čem bylo setkání symbolické? Jaká je aktuální situace v nejchudší zemi Evropy? A může Moldavsko na svoji obranu samo něco dělat? Politický geograf Michael Romancov se v audiozáznamu ještě zamyslí nad tím, zda se válka na Ukrajině stává globálnější a jaká je její podpora.

Před pěti dny 25:41

Nevidomý zpěvák Radek Žalud. Potěší ho, když mu neznámý člověk nabídne pomoc?

Pomáhá mu smysl pro humor přenést se přes těžké chvíle, které přináší život? Mrzí ho, že si nemůže sednout za volant auta? Umíme respektovat odlišný názor? Potěší ho, když mu neznámý člověk nabídne pomoc? Co všechno způsobila heligonka, kterou dostal v dětství? Čím pro něho bylo tak důležité společné vystoupení s operní zpěvačkou Evou Urbanovou? Jakou konkurenci měl v národním kole soutěže Nevídaná píseň? Proč tak rád zpívá v kostelích?

Před týdnem 25:49

Biskup Václav Malý: Sledujeme zlom ve vztazích se sudetskými Němci. U nás stále vládly předsudky

„Generace, která ještě zažila odsun sudetských Němců, už pomalu odchází. Přicházejí mladší,“ komentuje světící biskup pražský Václav Malý omluvu sudetských Němců za podíl na vzestupu nacismu, která zazněla na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Řezně. Jaké jsou současné česko-německé vztahy? Poslechněte si v pořadu Jak to vidí… Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 22:48

Ekonom Kovanda: Všichni pracujeme, ale ekonomika neroste! Jak vymazat vrásku na čele ekonomů?

Podle ekonomů jsme pořád jednou nohou v technické recesi. Důvodem je snížená spotřeba domácností. Ekonomika stagnuje a nevyvíjí se tak, jak se očekávalo. I navzdory tomu, že český trh práce je přehřátý. Jak situaci řešit? Pomohla by změna struktury české ekonomiky? A je to vůbec realizovatelné? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě probere boj centrální banky a vlády s inflací a vysvětlí americký zákon o platební neschopnosti.

Před týdnem 27:46

Tomáš Laně, turkolog, bývalý velvyslanec ČR v Turecku

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc. Repríza.

Před týdnem 26:58

Turkolog Laně: Represe, vnucený islamismus, klacky pod nohy. Co vyváží Erdoğanovu všemocnost?

Post hlavy státu bude v Turecku dalších pět let zastávat Recep Tayyip Erdoğan. Co znamená jeho vítězství v prezidentských volbách? Bude mít důvod měnit svoji dosavadní politiku? Turkolog Tomáš Laně v audiozáznamu ještě přiblíží, jaké má Ankara vztahy s Moskvou, Washingtonem a Bruselem, a vysvětlí, zda bude Turecko i nadále blokovat vstup Švédska do Severoatlantické aliance.