- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: Dita Pullmannová, vedoucí spolku Dočasky De De. Stává se, že se z dočasné péče o psa stane trvalá?
Jak vypadá dočasná péče o psa? V čem je její výhoda oproti zvířecímu útulku? Stává se, že se z dočasné péče stane trvalá? Kdo se může stát dočaskářem? Musí být takový člověk částečně i psí psycholog? Jak spolek prověřuje zájemce o pejsky? Co dělat, když zjistíme, že na péči o svoje zvíře z nejrůznějších důvodů již nestačíme? Jaká hudba zní na sále katetrizační jednotky IKEM? Jak vypadá běžný den Dity Pullmannové? Co je pro ni největší satisfakcí za všechno, co dělá?
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
Komentátor Hartman: Sociální demokracie spěje k zániku. Spojení se Stačilo! je facka i zoufalství
Volební rok pokračuje ve znamení spojování. Měsíc před uzavřením kandidátních listin ohlásilo vedení Sociální demokracie záměr kandidovat spolu s hnutím Stačilo! „Vedení Sociální demokracie si neví rady,“ říká komentátor Petr Hartman. „A učinilo zoufalý pokus.“ Co se změnilo od února, kdy snahy o společný postup SOCDEM a Stačilo! padly? Kam míří spojenectví Pirátů a Zelených? A co udržuje stabilní podporu koalice Spolu?
David Mareček: Kam v létě za hudbou? Doslova Nikam. Anglický festival uprostřed ničeho láká fanoušky
Prázdniny jsou dobou hudebních festivalů a letních scén. České hudbě se na nich daří doma i v zahraničí. „Letos bude česká stopa bude výrazná především v Provence a Velké Británii,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček a upozorňuje na specifika festivalu v anglickém Glyndebourne, kde vystoupí Kateřina Kněžíková v Kátě Kabanové? V audiozáznamu dál komentuje mural s Miladou Horákovou, slovní hodnocení žáků, přejmenovávání zastávek nebo volbu ředitele ČT.
Ekonom Lukáš Kovanda: Silná obrana je nejlepší odstrašení agresora. Spoléhat na USA je risk
Zatímco Polsko nebo pobaltské státy masivně investují do své obrany, Česko zaostává. „Odstrašení je přitom jediná šance, jak čelit agresorovi,“ říká Lukáš Kovanda. Proč by se Česká republika neměla spoléhat na USA a měla by vzít obranu do vlastních rukou? A jaké další závěry vyplynuly ze summitu NATO? Hlavní ekonom Trinity Bank komentuje i vývoj cen energií po uklidnění na Blízkém východě a přibližuje témata, která mohou rezonovat v předvolební kampani.
Analytik Šlerka: Umělá inteligence a propaganda? Na sociálních sítích vidíte válku, která se nestala
Totálně zničený Tel Aviv, Izraelci prosící o mír nebo sestřelený izraelský letoun F-35… Novým nástrojem šíření dezinformací se stává generativní umělá inteligence. Sociální sítě zaplavila falešná videa a záběry z videoher vydávající se za realitu íránsko-izraelského konfliktu. „Ověřit jejich pravost je bez spolupráce platforem skoro nemožné,“ říká datový analytik Josef Šlerka. V audiozáznamu ještě přiblíží, jaké důvěře se dnes těší média a co ukazuje volba nového ředitele ČT.
Petr Šabata: Čapí hnízdo je politicky vychladlá matérie. Voliči preference nezmění
Odvolací Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a nynější europoslankyní Janou Nagyovou a případ vrátil k Městskému soudu v Praze. Jaký problém představuje hnutí ANO nekončící kauza Čapího hnízda? Co ukázal pokus opozice sesadit vládu? A slušela by Slovensku neutralita, jak se domnívá tamní premiér Robert Fico? Odpovídá šéfredaktor deníku Právo Petr Šabata.
Amerikanista Pondělíček: Byl úder na Írán opravdu třeba? Spojené státy se zdají být ve vleku Izraele
Spojené státy bombardovaly v noci na neděli Írán. Útok provedený spolu s izraelským letectvem podle Pentagonu směřoval na tři zařízení obohacující uran. Co přinese návrat amerického odstrašení? Může Trump donutit Írán k míru hrozbou dalších leteckých útoků? A do jaké situace se kvůli útokům dostává Amerika? „Amerika byla možná donucena Izraelem zahrát karty, které má,“ říká v pořadu Jak to vidí... amerikanista Jiří Pondělíček, komentátor deníku Fórum 24.
Monika Granja a Lukáš Kroupa. Jaké projekty mohou lidi s handicapem postavit na nohy
Jaké praktické projekty mohou lidi s handicapem postavit na nohy? Kdo navrhuje kandidáty na Cenu Olgy Havlové a kdo rozhoduje o vítězi? Čím letos porotu zaujal příběh Lukáše Kroupy? Co obnáší práce ředitelky významné nadace? S jakými výzvami se Monika Granja musela vyrovnat, když v 18 letech přijela z Litvy studovat do tehdejšího Československa? Proč jsou pro neziskové organizace tak důležití pravidelní drobní dárci?
Analytik Břetislav Tureček: Jako hadr na býka. Tlak Západu může Írán dotlačit k bombě
Americký prezident Donald Trump se do dvou týdnů rozhodne, zda se Spojené státy zapojí do izraelsko-íránského konfliktu. Přiměje tato hrozba Teherán k ústupkům? Čeho by Izrael dosáhl svržením íránského režimu? A na jak dlouhou válku mají obě znepřátelené země vojenskou kapacitu? Zita Senková se zeptala vedoucího Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislava Turečka.
Lenka Víchová: „Proč oni ano, a my ne?“ Rusko získává z války na Blízkém východě nový precedent
Lídři skupiny G7 přijali na závěr summitu v Kanadě nový balíček sankcí proti Rusku. Společné prohlášení k Ukrajině však chybělo. Znamená to, že Západ přesunul pozornost jinam? Jak takový posun může nahrávat ruským zájmům? Ukrajinistka Lenka Víchová komentuje, jak se bude Ukrajina vyrovnávat s tím, že zůstává ve stínu izraelsko-íránského konfliktu. Vysvětluje i, co přinese nový polský prezident ve vztazích s Kyjevem, a přibližuje snahy o zmírnění ukrajinské demografické krize.