Jak to vidí...
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Čím jsou pro biology tak zajímaví luskouni, prozradí Barbora Černá Bolfíková z ČZU

Čím jsou pro biology tak zajímaví luskouni? Proč přitahují pozornost pašeráků zvířat? Jak pomůže genetická detekce původu luskounů v boji s jejich ilegálním obchodováním? V čem je výhoda velkých vědeckých týmů? Proč je výdrž nejdůležitější vlastnost vědce? Jak se žije ženám ve vědě? O čem přemýšlí zoolog při procházce přírodou?

26:34

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 27:28

Obejde se rodina dvou novinářů bez důkladného plánování? Prozradí Eva Kličková, moderátorka Dvojky

Představovala si jako malá, jaká bude maminka? Čemu ji naučil prvorozený Adam a v čem byly po narození jiné jeho sestřičky Barborka a Terezka? O čem přemýšlí matka, když stojí nad svými spícími dětmi? Obejde se rodina dvou novinářů bez důkladného plánování? Co by se podle Evy Kličkové mělo rozdávat s pozitivním těhotenským testem? Je role matky v naší společnosti doceněná? Co by dělala, kdyby dostala den volna? Uvažuje o chvíli, kdy vypustí své děti do samostatného života?

Před dvěma dny 26:30

Gerontoložka: Pokud naše populace zestárne úspěšně, problém to nebude. Péči o zdraví ale podceňujeme

Populace stárne a je jasné, že se lékaři téměř všech oborů budou během své praxe stále častěji setkávat s geriatrickými pacienty. Jaká je budoucnost geriatrické péče? Jaké jsou parametry zdravého dožití a proč v této oblasti za ostatními vyspělými státy pokulháváme? „Bohužel jsme rozmazlení. Klademe důraz na zdravotnictví a prevenci a péči o zdraví zanedbáváme,“ odpovídá gerontoložka Iva Holmerová. Co dělat lépe? A jaký vliv na zdraví má změna klimatu?

Před třemi dny 25:46

Sociolog: Na Losny a Mažňáky rozděleni nejsme. Štěpících linií ve vztahu k Evorpské unii je více

Uplynulo 20 let od našeho vstupu do Evropské unie. Jak dnes vnímáme naši pozici v Evropě? Jsme spokojeni s členstvím v evropských strukturách? „Češi jsou vždycky trochu nespokojení. EU je instituce a ty my nemáme rádi. Striktně na Losny a Mažňáky ale rozděleni nejsme. Postoje k EU jsou mnohem různorodější,“ říká sociolog Martin Buchtík. Jak se o Unii debatuje? A jaké výzvy nás čekají?

Před čtyřmi dny 24:00

Historik Stehlík: Česko je jednou z mála zemí, které nespočítaly své padlé z druhé světové války

Před 79 lety skončila druhá světová válka v Evropě. Je připomínání nejtragičtější události v novodobých dějinách dostatečné? Kolik toho o klíčových momentech války ještě nevíme? „Pamětníci nás opouštějí. My ale ani po tolika letech nemáme jedinou kvalitní publikaci, která by pokrývala základ,“ říká historik Eduard Stehlík. Nakolik jsme podle něj vzhledem k naší historické zkušenosti ostražití? Jak mluvit s Kremlem? A co odkryla reakce Západu na inauguraci Vladimira Putina?

Před pěti dny 24:33

Biskup: Svoboda nepřichází sama od sebe. Je třeba o ni usilovat a postavit se násilí a demagogii

Zamyšlení biskupa Václava Malého nad současnými hodnotami Evropské unie, nad významem svobody a nad hrdinstvím. Připomene také herečku Simonu Postlerovou, události Pražského povstání z května 1945 a co vlastně znamená usilování o mír.

Před šesti dny 23:41

Politolog Kopeček: Kočička i mimozemšťané. Češi v eurovolbách opět ukazují, jak cizí pro ně EU je

Už za měsíc se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Politickým debatám dominuje téma migrace a spor o nedávno schválenou azylovou reformu EU. Jak hodnotit dosavadní kampaň? V čem se volby do europarlamentu liší od voleb domácích? A proč jsou Češi a Češky vůči EU stále tak euroskeptičtí? Politolog Lubomír Kopeček ještě pohovoří o marketingových zápasech či o tom, jak se v čase vyvíjela a měnila rychlost informací.

Před týdnem 24:14

Ester Pacltová z organizace Místní místním. Jsou velká města přívětivá vůči sociálně slabším?

Jsou velká města dostatečně přívětivá vůči sociálně slabším? Jak funguje solidární síť podniků, které nabízejí základní služby lidem v nouzi nebo bez domova? Proč by měly radnice takové podniky podporovat? Co přivedlo Ester Pacltovou k problematice bezdomovectví? Jak lidé bez domova vnímají majoritní společnost? Mají i oni stereotypy? Jaká systémová opatření by podle Ester Pacltové mohla jejich situaci zlepšit? Mělo by být samozřejmostí nalít komukoli sklenici vody?

Před týdnem 23:58

Analytička: Česko může dostavět Dukovany ze státních peněz, řekl Brusel. Klíčový bude vítěz tendru

Česká republika získala povolení od Evropské komise pro veřejnou finanční podporu k výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. O tzv. notifikaci Česko požádalo zhruba před dvěma lety. Proč jsme potřebovali ano z Bruselu? A jak pokračuje tendr na dostavbu Dukovan, ve kterém soutěží francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP? Analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě přiblíží trajektorii vývoje sazeb a vysvětlí, jakým impulzem pro tuzemskou ekonomiku je naše členství v EU.

Před týdnem 26:26

Černý: O členství v EU jsme hodně stáli. Nepochopili jsme ale, že je třeba budovat pozici i uvnitř

Před 20 lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Členskými státy se spolu s ní stalo dalších devět zemí z jižní a východní Evropy a z Pobaltí. Co nám 20 let členství v evropské rodině dalo? Umíme plně využívat šance, které se nám nabízejí? A čeká Unii další rozšíření? Zita Senková se zeptala zahraničněpolitického komentátora Adama Černého.

Před týdnem 24:27

Expertka Hejlová: Varování proti TikToku nelze brát na lehkou váhu. Sbírá naše osobní data

Denisa Hejlová, expertka na strategickou komunikaci, okomentuje situaci ohledně slovenských veřejnoprávních médií. Zmíní také, jak fungují algoritmy sociální sítě TikTok, jak se k ní staví americká vláda a proč je u dětí čas strávený na mobilech alarmující.