Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Proč máme tolik exekucí? Odpovídá Radek Hábl, zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení

Jak důležité jsou v životě peníze? Opravdu platí, že lidem chybí finanční gramotnost a zadlužují se kvůli dovolené nebo dárkům? Co by mohlo kultivovat exekuční prostředí? Funguje institut chráněného účtu? Co si Radek Hábl slibuje od seriálu České televize V exekuci, na kterém se podílel? Proč máme tolik exekucí, když ve srovnání se zahraničím mají lidé vysokou platební morálku? Vyplatí se společnosti, když exekuce systémově řeší? Co Radku Háblovi přináší největší štěstí?

27:24

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 22:31

Dvacet minut Radiožurnálu: Ukrajinský diplomat: Vstup do EU podporuje 90 procent Ukrajinců. Musíme ale provést hodně reforem

Co by Ukrajina v tuto chvíli potřebovala od západních spojenců včetně Česka nejvíc? Neslábne po čtrnácti měsících války podpora Ukrajiny? A je představitelné právě teď uvažovat o členství Ukrajiny v Evropské unii? Tomáš Pancíř se ptal Jevhena Perebyjnise, náměstka ukrajinského ministra zahraničí a bývalého velvyslance Ukrajiny v České republice.

Včera 25:36

Host Lucie Výborné: „Existuje více než 50 odstínů rzi,“ tvrdí výtvarník Feri. Z plechu vytváří obrazy pomocí chemikálií

Děčínský výtvarník Martin Feri tvoří grafická díla, jejichž základem je ocelový plech a spousta chemikálií – rez prostupuje vrstvami díla a vytváří ojedinělé struktury. „V plechu jsem našel správný projev, kterým bych se chtěl vyjadřovat,“ vysvětluje původně vystudovaný sklář, který nyní vytváří i velkoformátové plechy. Co vyjadřuje obraz s názvem Giorofrekvence uniklá z myšlenky bdící muňky?

Včera 47:22

Vizitka: Dick Wolf: Ode dna pomocí šperkařského stolu

„Přezdívku Dick Wolf jsem si vytvořila, abych mohla dělat, co chci, a nemusela být pořád na všechny milá,“ říká designérka a autorka šperků Veronika Ďuricová. Její náušnice, náhrdelníky a prsteny jsou synonymem kreativity, svobody, sebevědomí a odvahy, které ona sama během let ztrácela a zase nalézala. S čerstvou držitelkou ceny Czech Grand Design mluvila ve Vizitce Markéta Kaňková.

Včera 24:35

Jak to vidí...: Švihlíková: Co si nevybojujeme, to mít nebudeme. Ve Francii a v Německu to na rozdíl od nás vědí

Západní Evropu ochromily stávky za lepší životní úroveň. Zatímco v Německu lidé požadují vyšší mzdy, ve Francii vyšli do ulic kvůli energetice a nepopulární důchodové reformě. Jak hodnotit jejich požadavky? V čem jsou organizované akce v západních zemích specifické. A co zoufale chybí nám? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak funguje inflace a co všechno přispělo k ekonomickému růstu.

Před dvěma dny 23:37

Dvacet minut Radiožurnálu: Předseda odborového svazu: Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací

Na třinácti fakultách českých vysokých škol proběhla stávková pohotovost vyhlášená Vysokoškolským odborovým svazem. Cílem akce s názvem Hodina pravdy bylo upozornit na nízké platy univerzitních učitelů. Jaký byl program protestu? Proč se současná situace týká především humanitních a společenskovědních oborů? A jaké jsou požadavky akademiků? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal historik a předseda odborového svazu Petr Baierl.

Před dvěma dny 30:19

Host Lucie Výborné: Laviho jsem na chvíli opustil, chci zůstat normální, usmívá se herec Štáfek. Hraje ve filmu Zatmění

Ve filmu Vyšehrad hraje fotbalistu Laviho, v komedii Zatmění velkého grázla. Jakub Štáfek má za sebou mnoho zajímavých rolí, herectví ale nestudoval. Jak se člověk stane hercem, když ho to nikdo neučí? „Dívá se na kolegy, jak hrajou, je vhozenej do té vody, musí se naučit plavat. Relativně mi to šlo, chápal jsem princip, učil jsem se za pochodu,“ vypráví herec, který se probojoval i do MMA.

Před dvěma dny 26:50

Osobnost Plus: Publicista Štindl: ANO musí najít jiný důvod své existence. Už to nebude jen o obsluze potřeb Babiše

Jaká bude budoucnost šéfa hnutí ANO? „Andrej Babiš má své charakteristiky a své limity, které ta rizika trochu snižují. Například nemám dojem, že třeba měl obchodní zájmy v Rusku. Je také zjevné, že si velmi zakládá na tom, aby byl v západní Evropě přijímaný na velkých summitech – aby si tam s každým podal ruku a mohl se vyfotit. Můžeme si o tom myslet své, ale to představuje ten jeho limit,“ odpovídá publicista, spisovatel a scenárista Ondřej Štindl.

Před dvěma dny 45:52

Vizitka: Herečka Halka Třešňáková: Když roli nevěřím, pochyby jsou na mně vidět

Když na ni kolegové herci zapomněli a nechali ji čtyřicet minut svázanou s roubíkem v puse, došlo jí, že v životě potřebuje mít věci pod kontrolou – včetně záložní cesty ven. Na rozdíl od svého muže, herce Tomáše Jeřábka, nad rolemi víc přemýšlí a je také schopná hrát v němčině, po odchodu z Československa totiž osm let žila v Heidelbergu. Hostem Ondřeje Cihláře byla ve Vizitce herečka Halka Třešňáková.

Před dvěma dny 24:48

Jak to vidí...: Hydrolog Daňhelka: Dvě miliardy lidí nemají přístup k pitné vodě. Závazky OSN by to mohly změnit

Přístup k pitné vodě nemají v současnosti dvě miliardy lidí, přestože je voda už dávno definována jako lidské právo. Upozornit na to chtěla i nedávná konference OSN v New Yorku. Výsledkem setkání 2000 zástupců vlád a vědců je přijetí 700 závazků na ochranu vody napříč státy. Jaké jsou stěžejní cíle? Hydrolog Jan Daňhelka v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaká byla předchozí sezona z hlediska srážek a proč je podzemní vody stále málo.

Před třemi dny 24:07

Dvacet minut Radiožurnálu: Noel Curran: Rádio není pomník, ale dynamické médium, které je třeba chránit před politickým vlivem

Jak přesvědčit veřejnost, aby podporovala veřejnoprávní rozhlas a televizi, když v těžkých ekonomických dobách nikdo nechce utrácet? Co všechno mohou veřejnoprávní média v dnešní době nabídnout? A jaký vztah má Evropská vysílací asociace (EBU), která sdružuje veřejnoprávní vysílatele, k ruským médiím? Petr Dudek se u příležitosti konference Radiodays Europe ptal generálního ředitele EBU Noela Currana.