Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Proč máme tolik exekucí? Odpovídá Radek Hábl, zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení

Jak důležité jsou v životě peníze? Opravdu platí, že lidem chybí finanční gramotnost a zadlužují se kvůli dovolené nebo dárkům? Co by mohlo kultivovat exekuční prostředí? Funguje institut chráněného účtu? Co si Radek Hábl slibuje od seriálu České televize V exekuci, na kterém se podílel? Proč máme tolik exekucí, když ve srovnání se zahraničím mají lidé vysokou platební morálku? Vyplatí se společnosti, když exekuce systémově řeší? Co Radku Háblovi přináší největší štěstí?

27:24

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 23:49

Dvacet minut Radiožurnálu: Jihočeský hejtman: Dělit peníze krajům podle počtu obyvatel je nesmysl. Jsou spravedlivější kritéria

Jak může vláda v době vysoké inflace a vysokého zadlužení účinně pomáhat méně rozvinutým regionům? Pomohla by změna v rozdělení daňových výnosů mezi kraji? Vladimír Kroc se zeptal hejtmana Jihočeského kraje a předsedy Asociace krajů Martina Kuby z ODS.

Dnes 28:24

Host Lucie Výborné: Jak se vábí sovy? Kulíšek má napoleonský komplex, klidně vás napadne, popisuje ekolog

Ondřej Sedláček je biolog, ekolog a ornitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Lucie Výborná s ním vyrazila do podvečerních brdských lesů nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem. Tam společně vyčkávali na sovy a jejich houkání. „Kulíšek je velmi nervní a hodně agresivní mrňous. Ornitologové si na kroužkování mláďat radši berou helmu,“ popisuje ornitolog nejmenší sovu. Jak se dají sovy přivolat? A jak vznikla pověra o zlověstném houkání? Poslechněte si celý rozhovor.

Dnes 49:44

Vizitka: Dokumentaristka Pecháčková: Točit o sobě je přirozený vývoj kreativity. Je potřeba najít míru vkusu

„Vždycky mě hodně zajímala psychologie, duchovní stránka člověka, i ve svých filmech to tak mám,“ řekla dokumentaristka Marika Pecháčková v knižním rozhovoru Ženy o ženách. O tématech, kterým filmové médium dává kontury jen těžko, mluvila i ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem. Odrazovým můstkem k diskusi byl poetický černobílý dokument Velké nic, který natočila se svým partnerem Vítem Klusákem. Byla to jejich první spolupráce, druhá se chystá.

Dnes 24:23

Jak to vidí...: Pedagog Hlaváč: Stávka pedagogů? Oprávněná. K hodnotám vzdělanosti je potřeba se postavit jinak

Den učitelů se nesl ve znamení stávky. Studenti a vyučující humanitních a společenských oborů ze třinácti fakult z devíti měst se v protestní akci Hodina pravdy snažili upozornit na nedůstojné podmínky pro svoji práci i studium. Jedním z požadavků bylo i zvýšení platů pedagogů. Jaká je celá podstata protestů? Proč je vysoké školství podhodnocené? Pedagog Jiří Hlaváč se v audiozáznamu ještě věnuje proměnám čtenářských zvyklostí i inovacím v hudební a výtvarné výchově.

Včera 22:31

Dvacet minut Radiožurnálu: Ukrajinský diplomat: Vstup do EU podporuje 90 procent Ukrajinců. Musíme ale provést hodně reforem

Co by Ukrajina v tuto chvíli potřebovala od západních spojenců včetně Česka nejvíc? Neslábne po čtrnácti měsících války podpora Ukrajiny? A je představitelné právě teď uvažovat o členství Ukrajiny v Evropské unii? Tomáš Pancíř se ptal Jevhena Perebyjnise, náměstka ukrajinského ministra zahraničí a bývalého velvyslance Ukrajiny v České republice.

Včera 25:36

Host Lucie Výborné: „Existuje více než 50 odstínů rzi,“ tvrdí výtvarník Feri. Z plechu vytváří obrazy pomocí chemikálií

Děčínský výtvarník Martin Feri tvoří grafická díla, jejichž základem je ocelový plech a spousta chemikálií – rez prostupuje vrstvami díla a vytváří ojedinělé struktury. „V plechu jsem našel správný projev, kterým bych se chtěl vyjadřovat,“ vysvětluje původně vystudovaný sklář, který nyní vytváří i velkoformátové plechy. Co vyjadřuje obraz s názvem Giorofrekvence uniklá z myšlenky bdící muňky?

Včera 47:22

Vizitka: Dick Wolf: Ode dna pomocí šperkařského stolu

„Přezdívku Dick Wolf jsem si vytvořila, abych mohla dělat, co chci, a nemusela být pořád na všechny milá,“ říká designérka a autorka šperků Veronika Ďuricová. Její náušnice, náhrdelníky a prsteny jsou synonymem kreativity, svobody, sebevědomí a odvahy, které ona sama během let ztrácela a zase nalézala. S čerstvou držitelkou ceny Czech Grand Design mluvila ve Vizitce Markéta Kaňková.

Včera 24:35

Jak to vidí...: Švihlíková: Co si nevybojujeme, to mít nebudeme. Ve Francii a v Německu to na rozdíl od nás vědí

Západní Evropu ochromily stávky za lepší životní úroveň. Zatímco v Německu lidé požadují vyšší mzdy, ve Francii vyšli do ulic kvůli energetice a nepopulární důchodové reformě. Jak hodnotit jejich požadavky? V čem jsou organizované akce v západních zemích specifické. A co zoufale chybí nám? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak funguje inflace a co všechno přispělo k ekonomickému růstu.

Před dvěma dny 23:37

Dvacet minut Radiožurnálu: Předseda odborového svazu: Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací

Na třinácti fakultách českých vysokých škol proběhla stávková pohotovost vyhlášená Vysokoškolským odborovým svazem. Cílem akce s názvem Hodina pravdy bylo upozornit na nízké platy univerzitních učitelů. Jaký byl program protestu? Proč se současná situace týká především humanitních a společenskovědních oborů? A jaké jsou požadavky akademiků? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal historik a předseda odborového svazu Petr Baierl.

Před dvěma dny 30:19

Host Lucie Výborné: Laviho jsem na chvíli opustil, chci zůstat normální, usmívá se herec Štáfek. Hraje ve filmu Zatmění

Ve filmu Vyšehrad hraje fotbalistu Laviho, v komedii Zatmění velkého grázla. Jakub Štáfek má za sebou mnoho zajímavých rolí, herectví ale nestudoval. Jak se člověk stane hercem, když ho to nikdo neučí? „Dívá se na kolegy, jak hrajou, je vhozenej do té vody, musí se naučit plavat. Relativně mi to šlo, chápal jsem princip, učil jsem se za pochodu,“ vypráví herec, který se probojoval i do MMA.