- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Pondělíček: Kdo zavěsil první? Trumpův telefonát s Putinem odhalil, jak iluzorní dohoda s Ruskem je
Ani po dvouhodinovém telefonátu s Donaldem Trumpem se Vladimir Putin nezavázal k míru. Jak hodnotí průběh a smysl pondělního rozhovoru Bílý dům, který původně prosazoval třicetidenní příměří na Ukrajině? Přidají se Spojené státy k sedmnáctému balíku protiruských sankcí, které zavádí EU a Velká Británie? Amerikanista Jiří Pondělíček ještě vysvětlí, jaké jsou priority zahraniční politiky Donalda Trumpa, i to, proč jsou jeho vztahy vždy tolik vyhrocené.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Laurenčíková: Pokud bude strategie Izraele dál ničivá, tisíce nevinných nemají šanci se zachránit
Jak by měla česká diplomacie přispět k ochraně civilistů v Pásmu Gazy? „Je důležité jednat s lídry klíčových mezinárodních lidskoprávních institucí, jako zmiňovaný komisař pro lidská práva OSN, případně vysoký komisař pro uprchlíky a skutečně reflektovat to, že v tom území dochází ke ztrátám tisíců nevinných lidí, kteří nemají šanci se jakkoliv zachránit,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, náměstkyně ministra pro evropské záležitosti.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Texasany oslnil český křišťál i koláče. V krajanském centru v Houstonu si můžete zkusit i paličkovat
Texaský Houston není jen sídlem americké NASA. Je také velmi důležitým centrem pro české krajany, žije tam totiž nejvíc Čechoameričanů ve Spojených státech. K českým kořenům se hlásí přes 190 tisíc Texasanů. Už víc než 15 let ve městě funguje i České centrum a muzeum.
Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: O smutných očích Ivana Olbrachta
Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích byla odstraněna a od roku 2020 dlí v depozitáři. Před několika dny byl zničen pomník Rudoarmějce v Havlíčkových sadech v Teplicích. Kácení špatného svědomí, dalo by se říct. Obě díla totiž nevznikla v přímé souvislosti s porážkou nacismu a osvobozením části Československa sovětskou armádou. První bylo odhaleno v roce 1980, druhé o 25 let dřív.
Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Vláda se ráda chlubí zahraniční politikou. Proč ale přehlíží zločiny v Gaze?
Vltava v Praze se před nedávnem zbarvila do ruda na protest proti mlčení české vlády k válečným zločinům v pásmu Gazy. Palestinské vlajky zavlály na zahájení kampaně Spolu, lidé vyjádřili nesouhlas s postoji koalice a premiéru Fialovi (ODS) vyčetli přehlížení genocidy. Na Fialově spanilé jízdě po Česku konfrontoval premiéra jeden ze studentů v Olomouci. Na jeho dotaz Fiala prakticky neodpověděl a místo toho mluvil o Hamásu, kritika Izraele v odpovědi nezazněla.
Názory a argumenty: Marek Hudema: O co přijdeme, když nepostavíme Dukovany?
Vládou ohlašovaná dostavba jaderné elektrárny Dukovany se nikdy nemusí uskutečnit. Uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP o dostavbě elektrárny zablokoval soud. Sice formálně jen na dobu, než rozhodne o tom, jestli byl v pořádku postup Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ale všichni tak nějak tuší, že se celá věc může táhnout léta a k dostavbě elektrárny nakonec nemusí vůbec dojít.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Ondřejem Konrádem
Trump zatím kráčí od prohry k prohře. Oč přijdeme, když nepostavíme Dukovany? Vláda se ráda chlubí zahraniční politikou. Na přehlížení válečných zločinů v Gaze ale nic k chlubení není. O smutných očích Ivana Olbrachta.
Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Udělejte si mlýnek
Mnohé studie dokazují, že duševní pohoda lidí stále klesá a deprese a vážné poruchy nálad má nejméně každý třetí člověk, přestože životní úroveň roste a alespoň v České republice můžeme žít poměrně šťastně.
Jak to vidí...: Analytička Kalhousová: Netanjahu chce vyčistit Gazu. Vlastní zemi tím dovede k mezinárodní izolaci
Premiér Benjamin Netanjahu otevřeně promluvil o konci vlády Hamásu a vojenské kontrole Gazy. Podmínkou míru ale má být i implementace plánu Donalda Trumpa na etnickou čistku Palestiny. Jak zareagují spojenci Izraele? A jak vysokou cenu za svoji strategii země zaplatí? Analytička Irena Kalhousová ještě přiblíží, jak aktuálně vypadá humanitární situace v Gaze, i to, nakolik jsou podložené zpravodajské informace, že Izrael chystá úder na íránská jaderná zařízení.
Ranní úvaha: Alena Zemančíková: Krajina zkázy a krásy
Na přelomu milénia jsem v jednom kurzu němčiny v Goethe Institutu měla takového postaršího lektora, který se, Němec ze Západu, mimořádně zajímal o východoevropské země. Jednou mi řekl, že Čechy jsou zvláštní v tom, že se tam krajina změní po každých pěti kilometrech. Vážila jsem si ho, nebylo vůbec samozřejmé, aby se v té době transformace někdo ze Západu zajímal s takovou sympatií o naše postkomunistické země.
Názory a argumenty: Jiří Pehe: Trump zatím kráčí od prohry k prohře
Americký prezident Donald Trump při nástupu do Bílého domu před čtyřmi měsíci sliboval, že Spojené státy pod jeho vedením zažijí zlatý věk. Ekonomická situace se prý začne radikálně zlepšovat, skončí zdražování. Cla, která uvalí na mnoho zemí, prý nejen zajistí obrovské příjmy pro státní pokladnu, ale donutí zahraniční firmy, aby přesunuly svoji výrobu do USA.