- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti
Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Dagmar Dzúrová: Okolní země využívají potenciál migrantů lépe. Česko trápí odliv mozků
Do České republiky přišlo v souvislosti s válkou na Ukrajině na 300 000 ukrajinských uprchlíků. Jak stát zvládá jejich integraci? Využívá potenciál pracovních migrantů naplno? A proč je pro řadu z nich Česká republika často jen přestupní stanicí? Demografka Dagmar Dzúrová v audiozáznamu ještě mluví o tom, jakým vývojem prošel přístup společnosti k lidem s mentálním postižením a jak konkrétně v této oblasti pomáhá Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Jak to vidí...: Magdaléna Frouzová, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR: Patříme stále k chudým evropským zemím?
Co přineslo členství v Evropské unii do našeho každodenního života? S jakými předsudky vůči EU se Magdaléna Frouzová setkává? Platí, že EU je samá byrokracie? Patříme stále k chudým evropským zemím? Do jakých oblastí EU "nemluví"? Proč je důležité, aby byl v Evropě jeden právní systém? Co České republice přinese nadcházející předsednictví Radě EU? Co Magdalénu Frouzovou přivedlo k zájmu o ženskou otázku? Proč je tak důležité, aby byly ženy finančně nezávislé?
Úžasné životy: Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové
Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.
Osudové ženy: Marie Rút Křížková: „V Boha nevěří, ale cítí se být Rút.“ I kvůli Ortenovi
Milovala poezii. Nejvíce ale propadla básnickému dílu Jiřího Ortena. Díky jejímu zaujetí, vytrvalosti a odvaze bylo jeho dílo vydáno v době, která tomu nepřála. Další její literární aktivity se týkaly terezínských dětí a představitelů katolického života. Básně ale psala i ona sama. Do historie vstoupila i jako signatářka a mluvčí Charty 77. Zemřela v prosinci 2020 v 84 letech. V dokudramatu uslyšíte Jana Řezáče, Martinu Preissovou nebo historika Tomáše Vilímka.
Vizitka: Jan Mléčka: Architektura musí umět naslouchat, ale i s laskavostí bouchnout do stolu
Ateliér založený na vzdálené on-line komunikaci měl ještě dávno před tím, než k tomu společnost donutil covid. Profesní život dělí mezi pedagogiku a praxi, přičemž kromě sakrálních staveb jej zajímá i to, jak zlepšit život ve městě. Jenomže diskuse o urbanismu je mravenčí práce, obzvlášť když se o změny snažíte v konzervativním městě. Hostem Aleše Spurného byl ve Vizitce architekt Jan Mléčka.
Jak to vidí...: analytik Pavel Havlíček
Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.
Dvacet minut Radiožurnálu: Jakub Landovský: Opona nad skutečnými zájmy Ruska spadla. V Kaliningradu ale jen haraší zbraněmi
Ruské hrozby kvůli exklávě u Kaliningradu jsou znepokojivé. Rozhoří se ozbrojený konflikt i tam? Co přinese schůzka zemí G7 a následující summit Severoatlantické aliance? Podaří se státům NATO přesvědčit Turecko, aby nebránilo vstupu dosud neutrálních severských zemí do Aliance? A jak by vstup Švédska a Finska Alianci posílil? Vladimír Kroc se ptal velvyslance při NATO Jakuba Landovského.
Host Lucie Výborné: Jídlem plýtváme hlavně doma. Prodejci by se měli inspirovat v Německu, říká šéfka potravinové banky
Věra Doušová je ředitelkou Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj. „Mám ráda život a ničeho se nebojím předem. Každá dobrá věc musí dobře dopadnout.“ Tak zní krédo Věry Doušové. V roce 2018 získala cenu Laskavec. Kde se v ní vzala touha pomáhat lidem? „Myslím, že je to přirozená lidská potřeba. Ale někdy mají lidé tolik starostí, že na tohle jim nevyjde čas. Snažím se žít s radostí a nějak se mi to daří. Možná, že mám jenom štěstí,“ usmívá se.
Vizitka: Turbulentní dětství mě naučilo pozorovat rodinu zvenčí, říká Simona Bohatá, autorka Klikaře Benyho
„Ve třinácti jsem doma objevila desku s přechodem pro chodce na obalu. Když začala hrát píseň Come Together, už nikdy nic nebylo jako dřív, popisuje spisovatelka Simona Bohatá svůj iniciační kulturní zážitek. Kromě The Beatles má ráda i fotografii a filmy, z těch českých ji svou atmosférou zaujalo Osmdesát dopisů Václava Kadrnky. Ve Vizitce ale s Markétou Kaňkovou mluvila samozřejmě i o svých knihách, ovlivněných životem na Žižkově a ve Strašnicích.
Jak to vidí...: Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí
Země Evropské unie včera na summitu v Bruselu udělily Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné? Co se změnilo? A je Evropská unie na své rozšíření připravená? Analytik Pavel Havlíček v audiozáznamu ještě připomene 80 let od vyvraždění osady Ležáky nacisty a vysvětlí, proč došlo k zásadnímu obratu v německé politice.
Dvacet minut Radiožurnálu: Hejtman Půta: Před snižováním dluhů má přednost chod domácností a průmyslu
Hnutí STAN svolalo mimořádný sněm. Změní se kontrolní mechanismy uvnitř hnutí? Kdo bude stát v čele Starostů a nezávislých? A věděli jeho členové o práci náměstka pražského primátora Petra Hlubučka? Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou.