Český rozhlas - Osobnosti
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Biolog Storch: Svítíme moc, světla mají nepříznivou barvu. Směr svitu lamp určí nová norma

Světelný smog je téma, o kterém se u nás mluví teprve dvacet let. „Překvapuje mě, jak rychle se v této oblasti postupuje,“ komentuje biolog a ekolog David Storch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Světelné znečištění od března upravuje nová norma. V čem je světelné znečištění problematické? Jak to vidí… na Dvojce moderuje Vladimír Kroc.

25:22

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 29:57

Host Lucie Výborné: Úspěšně transplantujeme i 70leté pacienty s leukémií. Registr dárců je třeba široký, popisuje primář

„Vstupem do registru se stávám potenciálním dárcem. Stávám se vlastně permanentní šancí pro pacienty na celém světě,“ vysvětluje Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Jaké jsou ideální poměry pro to, aby byl člověk přijat do registru dárců kostní dřeně? A co takové rozhodnutí obnáší? Poslechněte si rozhovor.

Dnes 50:59

Vizitka: Režisér Michal Vajdička: Konec rudého člověka měla být sarkastická sonda do duše Východu

Pokládá se za racionálního režiséra, který nepoužívá psychologickou zkratku a inscenace nestaví na vizuální opulentnosti ani na experimentu s prostorem. Čapkova Hordubala, kterým se uvedl jako kmenový režisér v pražském Národním divadle, zdědil, přes dramatika Martina McDonagha objevil sílu černého humoru a jako divák se rád chodí dívat na scény, kde „to dělají úplně jinak, než jak to umím já.“ Hostem Markéty Kaňkové byl ve Vizitce Michal Vajdička.

Dnes 23:58

Jak to vidí...: Ekonom Hindls: Ceny potravin v Evropě klesají. U nás se místo toho vede zákopová válka

Spotřebitelé v České republice čelí výraznému zdražování potravin. A to i navzdory tomu, že ceny v okolních státech již několik měsíců setrvale klesají. Co je příčinou? Do jaké míry může cenotvorbu ovlivnit stát? A proč je největší záhadou cukr? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě přiblíží, nakolik je tuzemské zemědělství a potravinářství soběstačné, vysvětlí hlavní problémy bankovního sektoru i to, na čem nejvíce profitovala společnost ČEZ.

Včera 24:57

Dvacet minut Radiožurnálu: Bývalý viceguvernér ČNB: České banky jsou zdravé. Krize se obávat nemusíme

Švýcarská banka Credit Suisse, řadící se mezi nejvýznamnější evropské banky, byla o víkendu uzavřena a převzata konkurentem UBS. Ustojí bankovní trh pád tak klíčové instituce? Mohou se problémy sektoru prolnout i do zdejšího bankovnictví? Vladimír Kroc se ptal ekonoma Pavla Kysilky, bývalého viceguvernéra České národní banky a generálního ředitele České spořitelny.

Včera 26:45

Osobnost Plus: Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin

Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.

Včera 46:02

Vizitka: Dokumentarista Tomáš Kratochvíl o natáčení mezi Romy: Fascinuje mě nepoměr mezi pověstí a realitou

Proč je důležité, aby z České televize nezmizel společensko-kritický dokument? Protože dokáže daleko rychleji vyvolat debatu o důležitých tématech, jako je například chudoba. Myslí si to alespoň dokumentarista Tomáš Kratochvíl, který se dlouhodobě věnuje tématům spojeným s ekologií a romskou problematikou. Na letošním festivalu Jeden svět má premiéru jeho film Pongo Calling. I o něm mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Včera 29:11

Host Lucie Výborné: Řeka je živel. Musíte mít neustále jedno oko otevřené, říká majitel historických říčních lodí

Věže, mosty, housle a lodě patří mezi nejkrásnější výtvory lidstva, říkal kdysi spisovatel František Nepil. Několik historických říčních lodí lze spatřit i v pražském holešovickém přístavu. Stará se o ně Robert Fiala. „Ke všem lodím mám neskutečnou úctu, jde o krásný výrobek,“ usmívá se lodník. Dají se ještě historická plavidla v Česku koupit? A na co je třeba se na řece připravit? Poslechněte si celý rozhovor.

Včera 24:41

Jak to vidí...: Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení orchestrů mě ale děsí

V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers – jedno z nejlepších vokálních těles na světě. Podobné hrozbě čelí kvůli plánovaným úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Jak vnímat boj významných souborů o přežití? V čem je jejich unikátnost? A o jak významnou ztrátu půjde? Ředitel České filharmonie David Mareček v audiozáznamu ještě představí program pro novou sezonu a vysvětlí, jak hudba může pomáhat ve válce.

Před dvěma dny 30:46

Host Lucie Výborné: Z exekutorů neděláme arciďábly, poukazujeme na špatný systém, říká poradce seriálu V exekuci

Jsou známé případy, kdy se ze stokorunové pokuty stal mnohatisícový dluh. Takových případů se všiml mimo jiné expert na dluhovou problematiku Radek Hábl, který nechal práce v mezinárodních korporacích a našel smysl v neziskových projektech. „Když se podíváme 15 let zpátky, předmětem vymáhání pohledávek nebylo vymoci dlužnou částku, ale vydělat na celém procesu vymáhání,“ říká odborný poradce seriálu V exekuci a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení.

Před dvěma dny 26:21

Osobnost Plus: Zeman je pragmatický populista. Černé duše a zvláštní prostředky zařídil Nejedlý, říká Kmenta

„Dlouhodobě jsem pracoval na jedné kauze a zjistil jsem, že tajná služba BIS použila metody za hranou zákona. To je podle mne v demokratickém státě neslučitelné s jejich kladným hodnocením,“ říká investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta. BIS jeho tvrzení opakovaně odmítla a připomíná, že novinář nemá pro své tvrzení důkazy.