Jak to vidí...
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Amerikanista Pondělíček: Amerika jako země pokroku a odolnosti? Já bych zatím příliš neslavil...

Americký prezident Joe Biden přednesl každoroční zprávu o stavu Unie. Ameriku označil za zemi pokroku a odolnosti, která z každé krize vyjde silnější, než když do ní vstupovala. Skutečně se Americe tolik daří? Jak svoji zemi vnímají sami Američané? A podpoří Joeho Bidena v jeho případné druhé kandidatuře? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě vysvětlí okolnosti sestřelení čínského špionážního balonu a připomene symbol boje proti rasismu.

23:59

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 25:27

Drbohlav: Zůstat, nebo jít domů? Stabilizačním faktorem je pro Ukrajince perspektiva jejich dětí

Vojenská agrese Ruska proti Ukrajině dala do pohybu nevídanou vlnu válečných uprchlíků. Jejich počet mimo hranice Ukrajiny stoupl na téměř 8 milionů. Zemí s nejvyšším počtem uprchlíků z Ukrajiny na jednoho obyvatele je přitom dlouhodobě Česká republika. Co říkají o situaci válečných uprchlíků statistické výzkumy? Kolik Ukrajinců už našlo odpovídající zaměstnání? Nakolik se seznámili s češtinou? A budou se chtít vrátit domů, až to situace dovolí?

Před dvěma dny 25:19

Politolog Just: První kroky Petra Pavla? Bez politické zkušenosti, přesto jako ryba ve vodě

Inaugurační slib složí Petr Pavel za více než měsíc. Už teď je ale velmi aktivní. Kromě schůzky s nejvyššími ústavními činiteli a příprav na převzetí hradní kanceláře se vyjádřil i k dění na Ukrajině a v Číně. Jak hodnotit první kroky nově zvoleného prezidenta? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě nastíní, jaká politická budoucnost čeká Andreje Babiše, kam bude směřovat hnutí ANO, i to, jakou pozici na mezinárodní scéně má nyní Island.

Před třemi dny 25:06

Měli bychom si připomínat i temné momenty dějin? Odpovídá Vojtěch Krusberský z organizace Spirála

Koho Spirála sdružuje? Jsou pro mladou generaci politická témata důležitá? Jak se křesťanská myšlenka Ackermann-Gemeinde prolíná do činnosti Spirály? Co vede mladé Němce učit se česky? Je pro nás dobré ovládat němčinu, i když svět ovládla angličtina? Je ke studentským zahraničním pobytům potřeba odvaha? Jak mladá generace vnímá myšlenku česko německého smíření? Měli bychom si připomínat i temnější momenty našich dějin? Jak velký bude dort na oslavu 10. výročí Spirály?

Před pěti dny 25:11

Václav Malý: Korunovační klenoty symbolizují zastavení. Je to rituál, lidé to silně prožívají

Jako děkan metropolitní kapituly u svatého Víta je světící biskup Václav Malý jedním ze sedmi klíčníků, kteří letos opět otevřeli dveře Korunní komory ve Svatováclavské kapli, ve které jsou uloženy korunovační klenoty. „Jsou to symboly určité pevnosti a stálosti. Lidé se potřebují,“ míní Václav Malý. Jak důležité bylo setkání tehdejších prezidentských kandidátů na mši? Jak to vidí... moderuje Zita Senková.

Před šesti dny 23:47

Ekonom Kovanda: Kdyby měla vláda špetku odvahy, měla by nepopulární reformy provést právě teď

Schodek státního rozpočtu s velkou pravděpodobností letos překročí plánovaných 295 miliard korun. Kdy vláda přistoupí k ozdravení veřejných financí? Jakým způsobem chce snížit manko státu? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě vysvětlí, jakou kontrolu má stát nad energetickou infrastrukturou, i to, jaké faktory stojí za silnou korunou.

Před týdnem 24:51

Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?

S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je například i otevření Pražského hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství? Vrátí se s novým nejvyšším ústavním činitelem do povědomí lidí i kulturnost? Hudebník a vysokoškolský pedagog Jiří Hlaváč se v audiozáznamu ještě zamyslí nad tím, co mají kromě tvořivého momentu společného věda a umění.

Před týdnem 24:17

Cyril Höschl: Volba prezidenta? Jsme jako po velkém fotbalovém zápase. Ostré emoce vystřídá rozum

Vyhrocené emoce, vyvolané mimo jiné i strašením válkou, provázely kampaň před druhým kolem přímé volby prezidenta. Proč si společnost nedokázala udržet patřičný nadhled? Proč i debaty o politice dokážou v některých případech rozdělit přátele, či dokonce členy rodiny? Jak příkopy znovu zasypat? Psychiatr Cyril Höschl v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak mozek reaguje na existenciální hrozbu, i to, v jakém okamžiku přestává strach zocelovat.

Před týdnem 52:27

Česko má nového prezidenta. Co se změní? Kopeček, Tabery a Hejlová ve speciálu Jak to vidí...

Novou hlavou státu byl zvolen Petr Pavel. Stane se země během jeho mandátu územím pohody, jak si přeje? Jaký typ prezidentství od něj můžeme očekávat? Podaří se mu uklidnit emoce a zasypat propasti ve společnosti? Proč si od prezidentského úřadu slibujeme podstatně více, než umožňuje Ústava? A co se poraženému Andreji Babišovi v kampani vymstilo nejvíce? Přímou volbu prezidenta rozeberou politolog Lubomír Kopeček, socioložka Paulína Tabery a expertka na PR Denisa Hejlová.

Před týdnem 26:43

Vysázeli jsme už 22 tisíc stromů, prozradila Martina Pavelková, zakladatelka spolku Sázíme stromy

Jak jí změnil život jeden výlet do Krkonoš? V čem se spolek Sázíme stromy odlišuje od dalších organizací s podobným programem? Je spojování hodnotou, kterou vyznává? Proč má tak ráda modříny? Lezou její děti po stromech? Jak se organizaci Sázíme stromy podařilo během deseti let vysázet víc než 22 000 stromů?

Před týdnem 24:17

Komentátor Černý: Jízdenky zdarma jsou symbolem partnerství Francie a Německa. Vztahy jsou vlažné

60 tisíc jízdenek na vlakovou dopravu zdarma pro lidi do 27 let. Tímto krokem chtějí Německo a Francie podpořit cestování a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi a oslavit tak 60 let od podepsání Elysejské smlouvy o spolupráci a přátelství. „Poměry nejsou, co bývaly,“ vysvětluje současné vztahy mezi oběma zeměmi zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Jakou odezvu v německé společnosti vyvolalo rozhodnutí poslat na Ukrajinu 14 tanků? Jak to vidí moderuje Zita Senková.