Jak to vidí...
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Každý se cítí být ostrůvkem naděje v oceánu šílenství, říká analytička. Jak nás rozděluje Evropa?

Brzy uplyne 20 let od chvíle, kdy se Česká republika stala členskou zemí Evropské unie. V dnešním dílu pořadu Jak to vidí… představí analytička Tereza Masopustová projekt Rozděleni Evropou, unikátní spolupráci Českého rozhlasu a analytického ústavu STEM, který mapuje nálady a postoje Čechů k EU.

25:45

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Před dvěma dny 25:01

Ekonom: Cesta k zelené ekonomice nevede přes příkazy. Země, které nedbají na prostředí, bývají chudé

Co je motorem ekonomiky a pokroku? Jakou roli hraje důvěra v ekonomiku? A jak české firmy přistupují ke společensky odpovědnému a udržitelnému podnikání? Na otázky dnešního dílu pořadu Jak to vidí… odpovídá Tomáš Sedláček, makroekonom, filozof a pedagog Metropolitní univerzity Praha.

Před třemi dny 24:57

Genetik Pačes: Léčba černého kašle je dobrá a úmrtí výjimečná. Riziko představuje pro miminka

S čím souvisí nárůst infekčních onemocnění, které jsme považovali za vymýcené? V dnešním pořadu Jak to vidí… odpovídá molekulární genetik Jan Pačes z Akademie věd České republiky. Vysvětlí také, co jsou skákavé geny, jaké mají vliv na náš mozek a proč lidem během vývoje zmizel ocásek.

Před čtyřmi dny 25:27

Politolog: Pellegrini má víc es v rukávu. Bude záležet, jak se rozhodne voličstvo Štefana Harabina

Prezidentští kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini postoupili do druhého kola voleb na Slovensku. Bývalý šéf slovenské diplomacie získal 42,5 %, předseda parlamentu 37 %. Rozdíl pěti bodů nepředpovídal žádný průzkum. „Pro Petera Pellegriniho je to velké zklamání,“ komentuje situaci politolog Petr Just. Kdo z kandidátů má větší šanci v druhém kole? Kdo by byl lepší variantou pro Roberta Fica? A jaký je smysl současné exploze mimořádných schůzí české Poslanecké sněmovny?

Před pěti dny 25:02

Co musí splňovat senior, který chce chodit číst pohádky do mateřských škol?

Co přivedlo manžela Kateřiny Jirglové k založení organizace, která posiluje mezigenerační vazby? Jaká kritéria musí splňovat senior, který chce chodit číst pohádky do mateřských škol? Mají děti, kterým čte Marie Dufková, rády i moderní pohádky, nebo vítězí ty o princeznách? Proč se ze společnosti vytrácejí přirozené vazby lidí různých generací? Co dává seniorům čas strávený s dětmi? Jak přimět seniory k nějaké aktivitě? Zažila Kateřina Jirglová při své práci nějaké zázraky?

Před týdnem 24:24

Analytička Klímová: Uzavřením poboček pošta ušetřila 700 milionů. Další propouštění snad už nehrozí

Českou poštu čeká v letošním roce transformace. Jejím výsledkem by mělo být rozdělení podniku na dvě části. Zároveň bude soutěžit o novou licenci na poštovní služby hrazené státem. Jak přípravy na transformaci probíhají? A hrozí ještě propouštění zaměstnanců a zavírání poboček? Ekonomická analytička Jana Klímová ještě vysvětlí, jaká je ideální úroková sazba při nízké inflaci a při růstu ekonomiky, i to, co je za poklesem čistého zisku ČEZ.

Před týdnem 25:40

Producent Mucha: Současný český film si svoji identitu stále hledá. Přesah do zahraničí zatím nemá

Letošek se v Česku nese ve znamení Roku české hudby. Debatuje se o specificích národní hudby i o renomé českého umění ve světě. Existuje ale vedle národní hudby i národní film? Mají snímky české provenience jeden jednotící prvek? Filmový producent Kryštof Mucha ještě vysvětlí, co posiluje seriálovou tvorbu, i to, jak filmový průmysl mění umělá inteligence.

Před týdnem 24:58

Sociolog Vašečka: Bez koření i „atomových“ bomb. Takovou kampaň Slovensko asi ještě nezažilo

Na Slovensku končí kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami. O mandát nové hlavy státu usiluje jedenáct kandidátů. Kdo z nich předložil konkrétní vizi o budoucím Slovensku? Co můžou letošní volby rozhodnout? A v čem byly předchozí volby jiné? Sociolog Michal Vašečka ještě vysvětlí, jaké cíle sleduje svou politikou premiér Robert Fico i jaké dopady by mohl mít políček české vlády slovenskému kabinetu.

Před týdnem 25:24

Politický geograf: Volby mají být svobodné, soutěživé a spravedlivé. To Rusko nezažilo ani jednou

Co hlasování Rusů v prezidentských volbách vypovědělo o režimu federace? Může se v tomto případě vůbec hovořit o možnosti volby? A jak by vypadal mír podle Moskvy? Na otázky odpovídá Michael Romancov, politický geograf z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

Před týdnem 25:03

Politolog: Sběr informací na politické oponenty je běžná součást politiky. Babiš ale chodí za hranu

Sněmovnu čeká zítra mimořádné jednání o bezpečnostních hrozbách pro Českou republiku. Schůzi svolal vládní tábor v reakci na postupy a některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. „Bude to mela. Jen si říkám, jestli vláda neotevírá zbytečně moc velký prostor opozici,“ reaguje politolog Lukáš Jelínek. V jakém stavu je politická kultura v Česku? Zita Senková se svého hosta zeptá i na protesty zemědělců, situaci v odborech i nálady na Slovensku před volbami.

Před týdnem 27:00

Co je to homesharing? Vysvětlují pracovnice Centra pro komunitní práci

Co je to homesharing, vysvětlují Martina Macurová a Petra Polednová z Centra pro komunitní práci. Co přináší čas, který spolu stráví hostitel nebo hostitelka a dítě s postižením nejen jim dvěma, ale i jejich rodinám? Co všechno je třeba brát v úvahu při párování dobrovolnic nebo dobrovolníků a dětí s postižením? Měli by hostitelé brzdit svoje počáteční nadšení? Proč je pro hostitelku Petru důležité, že v cukrárně mají i v zimě jahodovou zmrzlinu?